Zincir Nasıl Çekilir ? Yeni Başlayanlar İçin Tığ İşi Örgü Teknikleri

Merhaba örgücü hanımlar bugün tığ işi örgü tekniklerinin temeli ilk basamağı olan zincir nasıl çekilir onu öğreneceğiz. Tığ ile örgü örmek isteyen biri için ilk öğrenmesi gereken örgü tekniği zincir çekme işlemidir.  Zincir nedir, zincir nasıl yapılır, zincir işi dediğimiz ne oluyor tüm bunları sizlere göstereceğim inşallah.

Bunun için internette çok araştırma yaptım bir çok video ve dökümanı inceleyip örgü tekniklerini araştırdım.  Yeni başlayanlar için en iyi tığ işi örgü teknikleri eğitim seti hazırlamaya çalışıyorum. Umarım beğenirsiniz.

Örgü öğrenmek isteyen hanımlar peki bu konuda neleri göreceksiniz gelin bakalım.

Zincir nedir ?

Zincir tığ işi örgü tekniğinin ilk basamağıdır. Tığ işi örgü teknikleri abc sinden bahsetsek zincir çekme işi “a” sı olur herhalde. Zincir çekme işleminden sonra ise sık iğne nasıl yapılır konusu gelmektedir.

Şiş örgü teknikleri için ilmek atma işlemi neyse tığ işi için zincir çekme odur. Tığ ile yapılan örgülerin temel taşıdır.

Zincir nasıl çekilir ?

Tığ ile örgü yaparken ilk öğrenmeniz gereken zincir nasıl çekilir bunu öğrenmektir. Şiş örgü işinde ilmek atma ne ise tığda ise zincir çekmedir.

Öncelikle tığ doğru tutulmalı. Tığ sağ elin işaret ve başparmaklarının arasında tutulmalıdır. Başparmağı tığın yassı olan bölgesine yatırılmalıdır. Tığ işinde zincir çekmek için öncelikle ip sol elde işaret parmağının üzerine geçirilmelidir.

Son üç parmağın arasından ip geçirilerek sabitlenmelidir. İpliğin uç kısmında bulunan bölümden kısa bir kısım serbest bırakılmalı ve üstte ki kısım işaret ve sol başparmak ile tutulmalı.

İpin uç bölümü bol halka şeklinde kalması gerekir. Tığı, ipe paralel duran işaret parmağınız hizasında tutarak halkadan geçirilmeli. İpin sarkan kısmını avucunuz ve orta parmağınız ile tutun. Tığın ucunu ip ile birlikte soldan sağa doğru çevirin ve kendi etrafında bir kez tur attırın.

Daha sonrasında ipliği tığın ucunu kullanarak tekrardan alın. Tığın içinde durduğu halkadan geçirip sağ tarafa doğru çekin. Bu aşamalar izlenerek örgünün ilk ilmeği, ilk zinciri tamamlanmış olur ve artık örgüye başlanılabilir.

Videolu anlatımla zincir çekme

Şimdi bu anlattığımızın videolu uygulamasını görelim ne dersiniz hanımlar.

Herkesin anlama şekli öğrenme tarzı farklıdır. bundan dolayı sizlere bir çok örgücü hanımın farklı farklı anlatımları ile zincir nasıl yapılır, zincir nasıl çekilir anlattıkları video galeriyi paylaşıyorum.

Sol el ile zincir nasıl yapılır ?

Derya Baykal anlatımı ile zincir çekme işlemini görmek için bu videoyu izleyebilirsiniz. Ayrıca sol el ile zincir nasıl yapılır öğrenmek isterseniz de videonun 01:30 dakikasına gidin oradan itibaren izleyin.

Resimli gösterimle sol el ile zincir çekme

Resimleri büyütüp tam boy bakmak için resmin üzerine tıklayın.

 Tığ kullanmadan zincir nasıl çekilir ?

Bu videomuz da ise sizlere tığ kullanmadan sadece elimizle nasıl zincir çekebiliriz bunu göstermek istiyorum.

Çift zincir nasıl yapılır ?

Hanımlar bu videomuz da ise çift zincir yapımı göreceğiz.Diğer bir adıyla zincir kordon yapımı denen bu çift zincirin yapılışını bu video çok güzel anlatmış. Zaten 53 sn olan bu videoyu sizler için arayıp zincir nasıl yapılır bu eğitim konumuza ekledim.

Bir örgü teknik konumuzun daha sonuna geldik hanımlar. bundan sonraki tığ işi örgü tekniği konumuz sihirli halka nasıl yapılır olacak. Tığ örgü teknikleri içerisinde en baştan zincir çekme, sık iğne yapma ve sihirli halka yapma olarak üçüncü tığ örgü tekniği konusuna geçeceğiz. Diğer tüm tığ işi örgü tekniklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Konuyu anlatımı beğendiyseniz lütfen yorum yaparak bizimle fikirlerinizi paylaşın.

Facebook Yorum
4
4

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe