Yuvarlak Motifli Örgü Elbise Yapımı – Tığ İşi Yazlık Örgü Elbise Modelleri

Tığ işi yuvarlak motifli örgü elbise yapımı

Merhaba hanımlar bugün sizler için tığ işi yuvarlak motif ile çok kolay yuvarlak motifli örgü elbise yapımı paylaşmak istiyorum. Bu elbiseyi yazlık örgü elbise olarak ta kullanabilirsiniz. Ayrıca çok şahane bir plaj elbisesi olabilir. Yazın gece elbisesi olarak ta kullanabilirsiniz. Dantelli yapısı ile tril tril bir elbise olacaktır.

Dantelli elbise modelleri olarak ta sizlere bir çok örnekte göstermek istiyorum. Tığ işi örgü örmeyi biliyorsanız yapacağımız basit anlatım ile sizde kolaylıkla bu yuvarlak motifli dantel elbise yapımı işini öğrenebilirsiniz.Yuvarlak motifli örgü elbise yapımı

Tığ işi örgü bilmeyenler için sitemizdeki tığ işi örgü teknikleri sayfasına bakabilirler. Daha önce sizlere yuvarlak motif yapımı anlatmıştım. Birazdan size vereceğim şema ve bilgilerle tığ işi yuvarlak motif haricinde altıgen motif yapımı, kare motif yapımı gibi çeşitli motiflerle daha farklı örgü elbise modelleri tasarlayabilir ve aşağıda paylaşcağım örgü elbise modellerine bakarak örgü elbise modelleri ve yapılışları deneyebilirsiniz.

Bunun için sizlere konu sonunda dantelden örgü elbise modelleri paylaşacağım fikir olması açısından.

Motifli dantel elbise yapımı

Burada anlatacağım yuvarlak motifli örgü elbise yapımı yeni başlayan arkadaşlarımızın da rahatlıkla yapabileceği bir örnek.

Dantel elbise yapımı için gerekli malzemeler

  • İp merserize ya da cotton ince ip tercih etmelisiniz
  • Tığ 2-2,5 nolu tığ
  • Makas

Tığ işi elbise yapımı için bilmeniz gereken örgü teknikleri

Yuvarlak motifli örgü elbise yapımı

Öncelikle sihirli halkamızın üzerini 24 adet ikili trabzan ile doldurup bir üst sıraya geçelim.  Üst sırada her bir ikili trabzanımızın tepesine iki adet ikili trabzan yani 2-2-2-… şeklinde yapalım ki motifimiz büyüsün.

Üçüncü sıramızda ise bir ikili trabzanımızın tepesine iki adet ikili trabzan yaparken bir sonraki ikili trabzanımızın tepesine bir adet ikili trabzan yapalım yani 2-1-2-1 … Şeklinde devam edelim.

Motifimiz üç sıradan oluşuyor dilerseniz sıra kısmını arttıra bilirisiniz 4- 5 sıra gibi o zaman ise her sıra artışında mesela dördüncü sırayı çıkacaksanız ikili trabzanlarınızı bu sefer 2-1-1-2-1-1-2-… Şeklinde yapmalısınız.

Eğer bu tekniği atlar ve her sırada ikili trabzanlarınızı her ikili trabzanların tepesine yaparsanız örgünüzde marullanma olur motifin düz yuvarlak şeklini kaybetmiş olursunuz. Ayrıca bütün motiflerinizin sayıları eşit olsun. Motiflerinizi biri birine eklerken sorun yaşamayın.

İlk motifimizi üç sıra örüp ikinci motifinize başlayınız. İkinci motifinizin ikinci sırasında sonra  üçüncü sırada motifleri ekleme işlemimiz olacak.

Not: Örgüye yeni başlıyorsanız ve yuvarlak motifi yapımı konusunda zorlanıyorsanız yuvarlak motif yapımı konumuza bakarak her bir aşaması resimli anlatımla gösterilen anlatımımızdan faydalanabilirsiniz.

Yuvarlak motiflerin birleştirilerek örgü elbise modelinin oluşturulmasıYuvarlak motifli örgü elbise yapımı

Burada sizlere tığ işi yuvarlak motif yapımı ve bu motiflerin nasıl birleştirileceğiniz gösteren tığ örgü şemasını paylaşıyorum.

Bende şimdi sıra ile sizlere yapılışını anlatayım.

Yuvarlak motifli örgü elbise yapımı

İki adet zincir çekip bir adet ikili trabzandan sonra diğer motifimizi çakma sık iğne ile kitleyelim.Yuvarlak motifli örgü elbise yapımı

Dört adet daha ikili trabzan yapalım. Bu sefer üç adet zincir çekip diğer motifimize ekleyelim. ( ilk çakma sık iğneden sonraki 4 ikili trabzanımızın tepesine )Yuvarlak motifli örgü elbise yapımı

Dört adet zincir çekelim ve hazırlamış olduğumuz üçüncü motifimize ekleyelim.Yuvarlak motifli örgü elbise yapımıYuvarlak motifli örgü elbise yapımı

Dört adet daha zincir çekelim ve başlangıç yerine geri dönüp ilmeğimizi kitleyelim bu işlem ile bir üçgen elde etmiş olacağız.Yuvarlak motifli örgü elbise yapımı

Dört adet ikili trabzan yapıp 4 motifi çakma sık iğne ile kitleyelim. Burada her 4 ikili trabzanda 1 adet çakma sık iğne ile kitleme, her dört ikili trabzanda ise üçgen şeklinde yaptığımız motif birleştirme olacak.Yuvarlak motifli örgü elbise yapımı

İlk başta örgümüze genel bakışta motifimizin birleştirme çiziminde daha detaylı göre bilirsiniz.Yuvarlak motifli örgü elbise yapımı

Ayrıca yuvarlak motifli örgü elbise yapımı için kaç adet motifle ve hangi sırada motifleri birleştireceğinizi merak ediyorsanız. Yukarıdaki şemaya bakarak nasıl yapacağınızı çıkarabilirsiniz.

Yaz günleri ve gecelerinde hazırlamış olduğunuz renkli yuvarlak motifli elbisenizi giymek çok hoş olacaktır. Her renk yapabilirsiniz iyi günlerde kullanmanız dileğiyle başka bir başka örgü anlatımında görüşmek üzere kendinize çok iyi bakınız.

Lütfen konu sonuna yorum yazarak bize görüşlerinizi bildirin.

Motifli örgü elbise modelleri

Şimdi hanımlar sizlere çeşitli tığ işi motiflerle yapılmış örgü elbise modelleri paylaşmak istiyorum.

Bundan sonra da sizlere örgü elbise modelleri ve yapılışları paylaşmaya devam edeceğim.

Örgü elbise modelleri Örgü elbise modelleri Örgü elbise modelleri Örgü elbise modelleri Örgü elbise modelleri Örgü elbise modelleri Örgü elbise modelleri Örgü elbise modelleri Örgü elbise modelleri Örgü elbise modelleri Örgü elbise modelleri Örgü elbise modelleri Örgü elbise modelleri Örgü elbise modelleri Örgü elbise modelleri Örgü elbise modelleri Örgü elbise modelleri

 

 

Facebook Yorum
1
5

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe