Yuvarlak Motif Yapımı Ve Tığ İşi Yuvarlak Motif Modelleri

Yeni bir motif anlatımıyla karşınızdayım. Yuvarlak motif yapımı çok kolay. Ayrıca bu modelimizin kullanımı çok yaygın. Tığ işi örgüye yeni başlayan hanımlar için çok güzel bir pratik olabilecek bir motif modeli. Rengarenk ya da 2 renk üstüne çalışabilirsiniz . Yelekten battaniye ye bir çok alanda kullanabilirsiniz

Sizlere daha önce kare motif yapımı ve altıgen motif yapımı konularını paylaşmıştım. Dilerseniz bu konulara da bakabilirsiniz. Çok seversiniz umarım.

Kare motif ve altıgen motif de olduğu gibi yuvarlak motif modelleri ile çok güzel örgü motifli battaniye ve örgü çanta, yastık kılıfı gibi çok zevkli tasarımlara sahip kılıflar yüzlere yapabilirsiniz.

Ayrıca yuvarlak dantel motif örnekleri de yapabilirsiniz. İnanın yuvarlak dantel motif modelleri ile çok güzel çay bardağı altlıkları yapılıyor, görseniz bayılırsınız.

Tığ işi yuvarlak motif yapımı

Modelimizin zorluk derecesi  5 üzerinden 1 ( El işine yeni başlayanlar için uygundur.)

Yuvarlak motif yapımı için gerekli malzemelerimiz

Malzemelerimiz

  • İstediğiniz renk ipler önemli olan iplerinizin aynı kalınlıkta olması.
  • Tığ biz bu model için 2,5 numara tığ kullandık.
  • Makas

Bu tığ işi kare motif yapımı için bilinmesi gereken tığ teknikleri

Tığ işi örgü yuvarlak motif yapımı

Modelimize başlıyoruz.  5 adet zincir çekelim motifimizin ortası için. Sonra zincirimizi birleştirelim ve halka oluşturalım. Oluşturduğumuz halkanın içini dolduracağız 3 zincir çekelim ve tığımızın başına ipimizi dolayıp ikili trabzanlarımızı yapmaya başlayalım. İkili trabzan ile dolgularımızı yapıyoruz.

12 adet ikili trabzan yapalım ve iğne (tığ) ile ilmek sonlandırma tekniğini bura da uygulayalım. Bu tekniği bilmeyenler ve yeni tığ işi örgü teknikleri öğrenmek isteyenler için. tığ işi örgü teknikleri konumuza bakabilirler.

İlk rengimiz bitti. Rengimizi değiştirelim ve bu arada her yükseltme zincirimiz hep 3 olacak. Diğer trabzanlarımız ikili trabzan olacak. İkili trabzan ile devam edelim. Ama şimdi motifimiz büyüyor ve bu yüzden arttırma yapmamız lazım. Aynı deliğe 2 kez battık mı. Motifimiz büyümeye başlayacaktır.

3D Yarım Ay Örgü Modeli Yapımı – Gösterişli Bir Şiş Örgü Modeli

12 olan ikili trabzanlarımız bu bölümde 24 adet olacaktır. Sonlandırma işlemimiz için gene tığ ile örgü sonlandırma tekniğini uyguladık. Renk değiştirelim. Bu değişim sırasında kalan ipimizi araya alalım ki motifimiz de işimiz temiz görünsün. Tekrar 3 zincir çektik.Tığ işi yuvarlak motif yapımı

Bu sıra da da arttırma yapmamız lazım ama bu sırada bir püf noktamız var. Eğer her delikte artırım yaparsak modelimiz bollaşır. Bunu yaşamamak için İlk deliğe 2 batıp (iki adet ikili trabzan yapalım) artırımımızı yapalım.

Sonra yandakine tek batalım. Yani bir arttır bir arttırma yapmış oluyoruz böylece. Bu resimde anlatmak istediğim daha net anlaşıyor. Bu sıramızı bu şekilde bitirelim.

Kullanımı Kolay Salaş Örgü Hırka Modelleri

Rengimiz değiştirdik. Tekrar iplerimizi saklayarak örmeye çalışalım ve 3 zincir çektik çünkü baştayız. Önce arttırmamızı yapalım.

Bu sıramız da 1 artırım 2 adet ikili trabzan her biri bir deliğe trabzan yapalım. Yani arttırma yapmadan devam edelim.

Ne yapmışız 2 adet ikili trabzan aynı deliğe sonraki 2 adet trabzan her biri 1 kutucuğa gelecek şekil de sonraki ilk ikili tırabzanın da artırım yaptık. Sıramızı bu şekilde tamamlayınız.

Örgü Bardak Altlığı Yapımı | Tığ İşi Yuvarlak Motif Yapımı

Bu sıramızın sonun da motifimiz bitti. Elimizle el ütüsü yapıp modelimizi düzleyelim.

Yorumlarınızı bekliyorum resimleriniz bekliyorum umarım yardımcı olabilmişimdir. Şimdiden kolay gelsin görüşmek üzere.

Bizi sosyal medyadan takip etmeyi unutmayın.

Sizlere birde çeşitli yuvarlak örgü motifleri paylaşmak istedim. İçlerinde yuvarlak dantel motif örnekleri de var. Bu anlatımı bitirip öğrendikten sonra bu modeller üzerinde deneme yaparsınız.

Örgü yuvarlak motif modelleri RESİMLİ GALERİ

 

Facebook Yorum
3
4.7

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe