Yuvarlak Motif İle Örgü Altlık Yapımı Resimli Ve Videoolu Anlatım

Yuvarlak motifle örgü altlık yapımı

Merhaba güzel ve becerikli hanımlara. Şimdi size yuvarlak motif ile örgü altlık yapımı anlatmaya çalışacağım. Bu tığ işi örgü yuvarlak motif yapımı örmesi çok kolay bir örgü modeli.

Sizlere en basit hali ile tığ işi yuvarlak motif nasıl yapılır ve yuvarlak örgü nasıl yapılır bunu daha önce anlatmıştım. Bu yuvarlak örgü motif yapımı da zor değil ama biraz daha detaylı modeli var. Ve biz bu yuvarlak motif modelimizin kenarlarını biraz süsleyerek bundan örgü altlık yapımı anlatacağız.

Yuvarlak motif ile örgü altlık yapımı

Yuvarlak motif ile örgü altlık yapımı

Bu tığ işi yuvarlak motif ile bardak altlığı yapımı çalışmaları yapabilirsiniz. Aynı motif modelini daha ince ve renkli iplerle örerek rengarenk ama zarif örgü çay bardağı altlığı modelleri yapabilirsiniz. Veya bu modeli biraz daha büyüterek örgü tabak altlığı modelleri yapabilirsiniz.

Değişik renklerle örerek ve ilmek kaydırma tekniği ile de süsleyerek örgü yemek tabağı altlığı örnekleri yapabilirsiniz.Yine bu tığ işi yuvarlak motif modelini penye ip ile yaparsak örgü çaydanlık altlığı veya örgü tencere altlığı modeli yapabilirsiniz.

Tığ işi yuvarlak motif ile örgü altlık yapımı

Bol bol görsellerle ve yazılarımla bu kolay örülen yuvarlak motif  yapımına geçelim.Yuvarlak motif ile örgü altlık yapımı

Örgü yuvarlak motif modeli ile altlık yapımı için malzemeler

  • İp – akrilik ip (fuşya renk ve açık pembe)
  • Bir numaralı tığ
  • Makas

Bilmemiz gerken tığ işi teknikleri

Örgümüze fuşya rengimiz ile başlıyoruz, halka yapıyoruz ve bir tane sık iğne yapıyoruz. 2 zincir çekiyoruz ve halkayı ikili trabzanlar ile dolduruyoruz. On iki tane ikili trabzan yapıyoruz halkamızın üzerine.

Halkamızın boş kalan ipi kolay gezdiği için çekiyoruz ve yuvarlağımızı birleştiriyoruz. Kopuk olan ipi elimizle çekiyoruz sımsıkı.

Örgü Mutfak Süsleri – Mutfaklarınıza Örgü Tutacak Ve Altlık Modelleri

Halkamızı çekerek trabzanları birbirine yaklaştırdık ve sıramızı bağladık. İki zincir çekiyoruz ve ikinci sıraya çıkmış oluyoruz.

2.ci sıra: Her trabzanın tepesine iki tane ikili trabzan batıp örüyoruz bu sırayı. İkinci resimde gördüğünüz gibi ipimizi başlangıç sıramıza bağlıyoruz.

İki zincir çekiyoruz, üçüncü sırada ise bir tane trabzanın tepesine bir tane trabzan örüyoruz, diğer trabzan tepesine batarak iki tane trabzan örüyoruz.

Üçüncü sıramızda bir tane ikili trabzan örüyoruz sonra iki tane ikili trabzan örüyoruz. En sonunda burada da sıramızı birleştiriyoruz.

Üçüncü sıra bitince birleştirdik ve iki zincir çekiyoruz. Dördüncü sıraya geçmiş olduk.

Örgü Tabak Altlığı Modelleri – El İşi Örgü Servis Altlığı Modelleri

Dördüncü sıra:   iki zincir çekin, alt sıradaki trabzan tepesine iki kez birer trabzan yapıyoruz, bir kez aynı yere batıp iki tane ikili trabzan yapıyoruz, bu tekrarlar ile sıramızı tamamlıyoruz.

Dördüncü sıramız da bitti. Baş ve son trabzanları bağlıyoruz. Son sıraya geçiyoruz.

Bu örgüde dikkat etmeniz gereken şey her sırada alt sıradaki trabzana batma sayısı değişiyor.

Son sıra ve Örgü Altlık Yapımı İçin Kenar Süslemesi Yapımı

Son sıra:   iki zincir çekiyoruz,  aynı yuvaya bir tane ikili trabzan yapıyoruz ve üç tane zincir çekiyoruz. Aynı bu yuvaya iki tane daha trabzan yapıyoruz.

Örgü Bardak Kılıfı Yapımı – Örgü Bardak Altlığı Nasıl Yapılır ?

Alt sıraya bakarak arada iki tane trabzan atlıyoruz ve üçüncü trabzan tepesine batıp iki tane trabzan yapıyoruz. Araya üç zincir çekiyoruz ve yine iki tane trabzan yapıyoruz aynı yuvaya batıyoruz, bu sırayla sırayı tamamlıyoruz. Çok basit bir örgü modeli bu.

Aynı şekilde bu yuvarlak motiften beş tane daha yapın bardak altı için kendinize bir takım oluşturun.

İlmek kaydırma tekniği ile örgü altlık modelimizin süslenmesi

Tığ işi yuvarlak motif yapımı bitince, açık pembeyi alıyoruz ve son sıranın altına ilmek kaydırma yaparak bir sıra geçiyoruz ( her trabzan tepesine batıyoruz)

Videolu Anlatımla Yuvarlak Motifle Örgü Altlık Yapımı

Yuvarlak motifimiz  bitti. Umarım bu fotoğraflar size faydalı olmuştur, yuvarlak motifi örmeniz için daha kolay anlayıp yapabilmenız için.

Yuvarlak motif ile örgü altlık yapımı

Yuvarlak motif ile örgü altlık yapımı

Yuvarlak motif ile örgü altlık yapımı

Yuvarlak motif ile örgü altlık yapımı

Yuvarlak motif ile örgü altlık yapımı

Hanımlar bu güzle örgü bardak altlığı yapımı konumuzun daha sonuna geldik. Daha önceden sizlere evde bardak altlığı yapımı konusu anlatmıştım dilerseniz aşağıdaki konudan bakabilirsiniz.

Bu ve aşağıdaki gibi  bahsettiğim konular ile bardak altlığı nasıl yapılırkolay bardak altlığı yapımı nasıl oluyor kolaylıkla öğrenmiş olacaksınız.

Örgü Bardak Altlığı Yapımı Türkçe Anlatımlı – Bardak Altlığı Nasıl Yapılır

Ayrıca umarım bu konu ile de basit yuvarlak örgü nasıl örülür, görmüş oldunuz. Sizde çok kolay bir şekilde tığ ile yuvarlak yapımı işlerini başarabilirsiniz.

Bir sonraki konumuzda görüşene kadar kendinize iyi bakınız.

Facebook Yorum
1
1

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe