Yıldızlı Kare Motif Yapımı Videolu Anlatımlı – Tığ İşi Motifler Ve Yapılışları

Yıldızlı Kare Motif Yapımı Resimli Anlatım

Merhaba güzel hanımlar bugün size bu ortası yıldıza benzeyen yıldızlı kare motif yapımı konusunu anlatmaya çalışacağım.  Çok kolay ve zevkli bir model ve çabuk örülebiliyor. Bu motifi battaniye için veya süs yastığı için, bu motifi büyüterek farklı renkler de ekleyerek süs yastığı olabilir.

Daha önceden sizlere düz kare motif yapımı anlatımlı konusu anlatmıştım. Burada sizlere tığ işi kare motif nasıl yapılır onu anlatmayacağım. Sizlere kare motif modelinin değişik versiyonunu anlatacağım. Bu tığla kare motif yapımı işinde ortasında yıldız motifi bulunmakta.

Yıldızlı kare motif yapımı videolu anlatım

Yıldızlı kare motif yapımı videolu anlatım

İnanın yetenekli hanımlar sayesinde çok fazla kare motif örnekleri yapılışı bulunmakta. Becerikli hanımla ortası değişik süslemeli kare motif modelleri üretmişler.

Her biri aslında ayrı bir konu olabilecek güzellikte modeller mevcut. Bu kare motif yapımı gibi değişik tığ işi motif yapımı konuları her örgücü hanımın bilmesi gereken temel örgülerdir.

Çünkü bu tığ işi motif modelleri anlatımlı konularına basit motif yapımı olarak bakmamak gerekiyor. Çünkü bu küçük örgü motif modelleri ile bunları birleştirerek örgü battaniye modelleri yapılabilmekte. Buna en iyi örnek hanım dilendi bey beğendi modeli battaniye yapımı konumuz olacaktır.

Yine Afrika Çiçeği motifi ile örgü yastık kılıfı yapımı konumuza bakabilirsiniz. Bu değişik motifler ile örgü çanta modelleri yapabilirsiniz.

Buna da en güzle örnek Afrika Çiçeği Motifi Çanta Yapımı olacaktır sanırım.

Resimlerle adım adım yıldızlı kare motif yapımı

Neyse şimdi beraber bu yıldızlı kare motif yapımı anlatımına başlayalım.

Yıldızlı kare motif yapımı videolu anlatım

Yıldızlı kare motif yapımı videolu anlatım

Gerekli Malzemeler

  • Örgü ipi ( mor, sarı, fuşya, beyaz ip)
  • Makas
  • Tığ 2.5 numara

Bilmemiz gereken tığ işi örgü teknikleri

  • Zincir çekme
  • Sık iğne yapımı
  • ikili trabzan yapımı

Gevşek örmeye çalışın. Önce mor rengi alıyoruz, burada renk konusu değişken olabilir, farklı renkler tercih edebilirsiniz. Buradaki modele göre renk dizilişini vereceğiz.

İpimiz aldık ve beş tane zincir çekiyoruz. Birinci zincire batıyoruz ve iki ucu birleştiriyoruz üç tane zincir çekiyoruz. Halkanın içini on altı tane ikili trabzan ile dolduruyoruz.

On altı ikili trabzandan sonra sıra biterken yaptığımız üç tane zincirin ikinci zincirine batıyoruz ve sıramızı birleştiriyoruz. Bir tane zincir çekiyoruz ve ipimizi makasla kesiyoruz.

Sarı ipimizi bağlıyoruz ve üç tane zincir çekiyoruz.  En yakın trabzan tepesine batıyoruz iki kez zincir boyu kadar fıstık yapıyoruz ve bir tane zincir çekiyoruz. Her trabzan tepesine batarak fıstık yapıyoruz ve toplamda 16 adet fıstık örgü yapıyoruz.

İki Renkli Bebek Battaniyesi Yapılışı

İlk yaptığımız fıstığın tepesine batıyoruz, sırayı birleştiriyoruz ve bir tane zincir çekiyoruz. Sarı ipimizi makasla kesiyoruz.

Fuşya renkli ipimizi aldık bağladık bir tane fıstık arasına ve üç tane zincir çekiyoruz. Tığımıza ip aldık en yakın fıstık arasına batıyoruz iki ilmeği çekiyoruz, bir tane ilmek kalıyor tığımızda, aynı yere iki kez daha batıyoruz ve aynısını yapıyoruz, tığımızda dört tane ilmek birikmiş oluyor, bu ilmekleri de bir kerede topluyoruz.

Diğer iki fıstık arasına batıyoruz ve tığımızda bir tane ilmek kalıyor, tığımıza ip alıyoruz batıyoruz araya ve bir kez çekiyoruz.

Kurdeleden Kalp Yapımı – Kalp Şeklinde Kurdeleden Süs Yapımı

Tığımıza ip alıyoruz ve yine bir kez çekiyoruz, toplam dört tane bu şekilde batıyoruz ve çekiyoruz, tığımızda beş tane ilmek olmalı ve bunları bir kerede topluyoruz.

İki zincir çekiyoruz ve aynısından toplam 16 tane fıstık örgü yapıyoruz. Aralara iki zincir çekiyoruz, sıranın sonuna gelince birincinin tepesine batıyoruz ve iki ucu birleştiriyoruz.

Son sıra : Beyaz ipi alıp bağlıyoruz ara zincirimize ve dört tane zincir çekiyoruz.

Babet Patik Yapımı Anlatımlı Video Ve Resimli – Babet Patik Nasıl Örülür

Tığımıza iki kere ip doluyoruz ve aynı araya batıp iki tane üçlü trabzan yapıyoruz.  Sonra diğer ara zincire batıp tığımıza ip alıyoruz ve buraya üç tane ikili trabzan yapıyoruz. Diğer ara zincire batıyoruz buraya üç tane yalancı trabzan yapıyoruz.

Sonraki ara zincire batıyoruz ve buraya üç tane ikili trabzan yapıyoruz Sonraki ara zincire batıp ise tığımıza iki kere ip doluyoruz buraya üç tane üçlü trabzan yapıyoruz, üç tane zincir çekiyoruz ve aynı yere batıp üç tane daha üçlü trabzan yapıyoruz.

Sonra yine üç tane ikili trabzan – üç tane yalancı trabzan- üç tane ikili trabzan- üç tane üçlü trabzan üç zincir üç tane üçlü trabzan- bu sıralama ile yuvarlak motifin beyaz iple etrafını dolduruyoruz.

Tığ İşi Sepet Örgü Nasıl Yapılır – Çok Kolay Sepet Örgü Modeli Anlatımlı

Son üç tane zinciri çekiyoruz baştaki zincire batıyoruz ve iki ucu birleştiriyoruz bir tane zincir çekiyoruz ve ipimizi makasla kesiyoruz. Motifimizdeki ipleri örgünün içine saklıyoruz ve fazlalık ipleri kesiyoruz.

Videolu Anlatımla Tığ İşi Yıldızlı Kare Motif Yapımı

Yıldızlı kare motif yapımı videolu anlatım

Yıldızlı kare motif yapımı videolu anlatım

Yıldızlı kare motif yapımı videolu anlatım

Yıldızlı kare motif yapımı videolu anlatım

İşte burada motifimizden birkaç tane farklı renk seçeneklerinden örnekler. Siz de zevkinize göre renk kombinasyonları yapabilirsiniz.

Hayırlı olsun bir tane daha yeni örgü modeli öğrendiniz.

Nice başarılı örgü modellerine.

Kolay gelsin hepinize.

 

 

 

Facebook Yorum
3
2

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe