Yıldız Örgü Modeli Nasıl Örülür Anlatımlı – Yıldız Örneği Nasıl Yapılır

Merhaba hanımlar sizlere örgü dersleri anlatımlarımıza yıldız örgü modeli yapımı ile devam ediyoruz. Yıldız örgü modeli çok güzel bir model. Bir çok örgücü hanım tarafından sevilerek örülen yıldız örneği yapılışı zor bir örgü modeli değil. Birden çok yıldız örgü modelleri yer almaktadır. Bunlar temelinde yıldızlardaki ip sayısına göre değişmektedir. Bunun yanında da yıldız modeli örgü yapmak isteyen hanımlar hem şiş ile yıldız örneği yapılışı hemde tığla yıldız örneğinin yapılışı öğrenmeli.

Bizde bu konuda sizlere şişle yıldız örneği nasıl yapılır onu göstereceğiz. Bu konudan sonra sizlere tığla yıldız örneği nasıl yapılır onu göstereceğiz inşallah hanımlar. Örgü yıldız örneği bebek battaniyesi yapımı için çok tercih edilen bir örgü modelidir. Cidden hanımlar yıldız örgü örneği kabarık örgü yapısı ile bebek battaniyesi yapımı için idealdir.

Bununda ötesinde bu örgü modelini en çok örgü lif yapılışı için kullanılır. bir çok banyo lifi yapımı için çeşitli yıldız örgü modeli kullanılır. İlk defa örgü örecek hanımlar kolay lif yapımı için buradan yıldız örneği öğrenebilir ve kendine güzel lif modelleri yapabilir.

Şişle yıldız örgü modeli nasıl yapılır

Yıldız örgü yapımı şeklinde arama yapınca motif olarak yıldız örgü ile karşılaşmak mümkün. O yüzden yıldız nasıl yapılır konusu bu konumuzda anlatmayacağız. Fakat siz kendiniz bu konumuzdan yıldız örneği yapılışı öğrenerek kendinize yıldız örgü modeli ile yıldız lif modelleri örüp rahatça kullanabilirsiniz.

Şimdi gelelim size şiş örgü ile yıldız örgü modeli nasıl yapılır onu gösterelim hanımlar. Bu arada birçok örgü modelleri hem şiş ile hemde tığ ile örülebilmektedir. Fakat aralarında görünüm olarak fark oluşur. Ama bu örgü yıldız modeli yapılışı için neredeyse hem tığ ile hemde şiş ile örülüşü farklı olsa da görünümleri aynıdır.

Şiş ile yıldız örneği nasıl yapılır ?

yıldız örneği nako tv

Yıldız örneğinde temel mantık üç ilmek birden keserken aynı zamanda üç ilmek üreterek örüyoruz.

 • Şişimize istediğiniz kadar ilmek alıyoruz ve 1. sıramızda düz örgü örelim. Bu düz örgü model ile alakası yok sadece örgünü en altı kıvrılıp toplanmasın düz dursun diye yaptığımız bir yöntem.
 • 1. sıramızı düz ördük ve dönüşte 2. sıramızın başında ilk ilmeğimizi yani kenar ilmeğimizi örmeden alıyoruz. Bir tane düz ilmek örüyoruz. Yani bir ilmek düz örgü yapıyoruz.
 • Sonra ipimizi arkadan alarak şişteki üç ilmeği birden alıyoruz. Ama üçlü ilmeği sol şişten çıkarmıyoruz. İpimizi şişimizin başına bir kere dolayıp tekrar üçlü ilmeğin içine batıyoruz ve çıkartıyoruz. Bu sefer üçlü ilmeği sol şişten çıkartıyoruz. Şimdi biz üç ilmeği birden kesmiş olduk ama aynı zamanda içinden üç ilmek çıkarmış olduk.
 • Sonra bir tane düz ilmek örüyoruz. Ve tekrar üç ilmeği birden düz örgü örer gibi üç ilmeği düz örgü örer şekilde kesiyoruz ama ilmekleri sol şişten almadan bir kere ip dolayarak bir defa daha batııyoruz ve düz örgü yapıyoruz. Şişimizde üç ilmek olmuş oldu. Şimdi üçlü ilmeği sol şişten alıyoruz. Yine üç ilmeği kesmiş olduk ve içinden üç ilmek çıkarmış olduk.
 • Bu şekilde sıra sonuna kadar bir düz örgü sonra üç ilmeği birden keserek örüyoruz ve aynı zamanda içinden bir düz bir dola bir düz şeklinde üç ilmek çıkartmış oluyoruz. Böylece sıra sonuna kadar devam ediyoruz.
 • Şişle yıldız örneği nasıl yapılır
 • 3. Sıramızda yani örgümüzün arka yüzünde bütün sırayı ters örgü örerek geliyoruz. Tekrar dönüşte ilk ilmeğimizi yine örmeden şişimize alıyoruz.
 • 4. Sıramızda 2. sıramızdaki gibi örüyoruz. Ama bu sefer başta bir düz ilmek almıyoruz. Direk üç ilmeği birden alıp hem kesiyoruz hem içinden üç ilmek çıkartıyoruz tıpkı 2. sıradaki gibi. 2. sıramızda başta bir ilmek almıştık 4. sırada almamamızın sebebi yıldız örneğimiz hep altlı üstlü gelmemesi için kayarak devam etmesi için böyle yapıyoruz.
 • Sonra bir düz örgü yapıyoruz ve üç ilmek keserek üç ilmek çıkartma işine sıra sonuna kadar devam ediyoruz.
 • 5. Sıramızda ters örgü yapıyoruz komple.
 • 6. Sıramızda 2. sıramızın aynısını yapıyoruz. Bundan sonra örgü boyunca 2, 3 ve 4 sıraları tekrar ediyoruz.

Not : Yıldız örgü modeli için bir düz örgü sonra üç ilmeği keserek içinden üç ilmek çıkartıyoruz ya. Sonrasında bir sıra ters ördükten sonra üstüne tekrar örerken bir alt sırada tek olarak ördüğümüz düz örgü bu sırada üçlü örgünün ortasında kalmalı her zaman. Bunun için başka bir düz örgü örüp sonraki sırada direk üçlü ilmek kesme ile başladığımızdan dolayı birer kaydırmış oluyoruz. yoksa her sırada aynı üç ilmeği kesip içinden  üç ilmek çıkarma işini yapamazsak örgümüzün modelleri çapraz olmaz. Yoksa yıldız örneğimiz waffle örgü modeli gibi modeller altlı üstlü olur. 

Yıldız örgü modeli video anlatımlı

Evet hanımlar yukarıda size genel olarak örgü yıldız örneği nasıl yapılır bunu anlattım. Şimdi ise size farklı örgücü hanımların videolu anlatımları ile yıldız örgü modeli nasıl örülür bunu görebilirsiniz. Zira bazı bayanların kendine göre farklı tarzları var bu videolarda bu farkları görebilirsiniz. Yine videolu anlatımlar içerisinde yıldız örneği nako tv anlatımı ile de sizlere sunmuş oluyoruz.

[td_block_video_youtube playlist_title=”Yıldız örgü modeli nasıl örülür” playlist_yt=”1G78FpOwwNQ, qg3MQQW_3BY, GS9QiEVTQtI, 45zCSqywAys, qsL2xPNxFdE” playlist_auto_play=”0″]

İki renkli yıldız örgü modeli yapılışı

Bu aynı normal yıldız örgü modeli gibi yapılışı var fakat ipimizin rengini değiştirerek devam ediyoruz. Detaylı anlatımlar için videoyu izleyebilirsiniz.

Evet hanımlar buraya kadar sizlere şişle yıldız örneği nasıl yapılır bunu göstermeye çalıştık. Tığ yıldız örneği nasıl yapılır öğrenmek için bu konumuza bakabilirsiniz.

Başka bir şiş örgü dersinde görüşmek üzere kendinize çok iyi bakın. Anlamadığınız yerler olursa çekinmeden yorum kısmına yazabilirsiniz.

Diğer şiş örgü teknikleri ve ördü derslerimiz için örgü teknikleri konumuza bakın.

Facebook Yorum
6
2.8

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe