Yazlık Örgü Bluz Modelleri Ve Yapılışları – Dantelli Bluz Yapımı Anlatımlı

1.177
A+
A-

Yazlık örgü bluz modelleri ve yapılışları

Merhaba örgücü hanımlar bugün sizlerle yazlık örgü bluz modelleri ve yapılışları paylaşmak istiyorum. Merserize ip kullanarak renk renk model model yazlık örgü buluz modelleri yapmak artık kolay. Bu konuda sadece tığ işi bluz yapımı öğrenmiş olmayacaksınız. Çeşitli dantel işlerinden nasıl bluz yapılır bunu da görmüş olacaksınız.

yazlık örgü bluz modelleri ve yapılışları

Yazlık örgü bluz modelleri ve yapılışları

Bir kısmı nostaljik olarak geçmişimizden gelen dantel masa örtüsü veya fiskos örtüsü olarak kullandığımız dantel işlerinde kullandığımız dantel motifleri ile ne kadar şık dantelli bluz modelleri yapılabiliyor bunu görmüş olacaksınız.

Yazın sıcağında beyaz dantel bluz modelleri giymek sizi çok şık gösterecektir. Dilerseniz çay tabağı altlığı olarak veya dantel fincan altlığı olarak tasarladığınız örgü modellerini birleştirerek yazlık dantel bluz modelleri yada hırka yelek modelleri yapabilirsiniz.

yazlık örgü bluz modelleri ve yapılışları

Yazlık örgü bluz modelleri ve yapılışları

Eğer bu yaz için bir tane yazlık örgü bluz modeli düşünüyorsanız sizlere ayrıca daha önce detaylıca anlattığım file bluz yapımı konuma bakmanızı öneririm.

Yazlık örgü bluz modelleri ve yapılışları

Örgü bluz modelleri yaparken şunu unutmamalısınız ki elinizin ayarı, ipinizin kalınlık derecesi, tığ numarası ya da zincirlerin alışınız bu moldellerde küçük farklar yaratacaklardır.

Yazlık örgü bluz yapımı için gerekli olan malzemeler

  • İp (Merserize olabilir )
  • Tığ
  • Makas

Tığ işi bluz modelleri anlatımlı olarak yapmak için bilmeniz gereken tığ işi örgü teknikleri

Gördüğünüz gibi sadece zincir çekme ve ikili trabzan tekniği ile tüm örgü modelimizi yapabiliyoruz.

Yazlık örgü bluz modelleri anlatımlı resimli adım adım 🙂

Her resmin açıklaması resmin altında yer almaktadır.

yazlık örgü bluz modelleri ve yapılışları

Yüz  adet zincir çekelim ve yukarıda resimde görüldüğü gibi bir halka oluşturalım.

yazlık örgü bluz modelleri ve yapılışları

Üzerine ikili trabzan ile dolduralım.

yazlık örgü bluz modelleri ve yapılışları

Altı adet  zincir çekelim ve resimdeki gibi yarım daireler oluşturalım. Bunu içinde her üçüncü ikili trabzanın tepesine batalım.

yazlık örgü bluz modelleri ve yapılışları

Bu şekilde dört sıra örelim.

yazlık örgü bluz modelleri ve yapılışları

Şimdi dört adet ikili trabzan yapalım ve ara zinciri olarak beş zincir çekelim. Aynı yere dört adet daha ikili trabzan yapalım ve ara zinciri çekmeden bir sonraki yere de aynı işlemleri yaparak işlemleri tekrarlayalım.

yazlık örgü bluz modelleri ve yapılışlarıyazlık örgü bluz modelleri ve yapılışları

Bu sırada biraz dikkat edelim, şimdi beş adet zincir çekelim. Daha önce ara zinciri çektiğimiz bölüme iki adet ikili trabzan yapalım. İki adet ara zinciri çekelim ve aynı yere ikili trabzan çekelim. Beş adet ara zinciri çekelim bir sonraki adımımız da ise sadece iki adet ikili trabzan yapıp bir sonraki aşamada iki adet ikili trabzan yapalım. İki adet ara zinciri çekelim ve aynı yere ikili trabzan çekelim ve beş adet ara zinciri çekelim ve bu şekil devam edelim.

Bu örneğin aşamalarını anlatıyorum.

Tığ işi bluz yapımı için resimleri adım adım takip etmeye devam ediyoruz.

yazlık örgü bluz modelleri ve yapılışları

Şimdi iki adet ikili trabzan, iki adet ara zinciri, iki adet ikili trabzan yaptık. Beş adet ara zinciri çektik bir önceki sırada iki adet ikili trabzan yaptığımız alanda arttırma yapacağız unutmayınız. Dört adet ikili trabzan yapalım ve işlemleri tekrarlayalım.

yazlık örgü bluz modelleri ve yapılışları

Şimdi arttırma alanımızı dört adet ikili tırabzandan altı adet ikili tırabzana çıkaralım.

yazlık örgü bluz modelleri ve yapılışları yazlık örgü bluz modelleri ve yapılışları

Şimdi bu sırada arttırma alaınımızda sekiz adet iki trabzanımız olurken diğer modelimizi ekleyeceğimiz için ara zinciri kullandığımız alan dikkat etmenizi istiyorum.  Şimdi iki adet ikili trabzan, iki adet ara zinciri, iki adet ikili trabzan, iki adet ara zinciri, iki adet ikili trabzan, beş adet ara zinciri şeklinde devam ediniz.

yazlık örgü bluz modelleri ve yapılışları

Buradaki uzun açıklamayı iyi okuyunuz.

Şimdi bu sıradan sonra adımları yazılarımdan tapik etmenizi isteyeceğim. Daha önceki arttırma kısımlarımız da eksiltmeler yaparken  şimdi modeli kurduğumuz alanlarda arttırmalar yapacağız.

İkili trabzanlardan başlayalım ve ikili trabzanlarımız gene sekiz adet olsun. Ara  zincirimiz beş adet olsun. Şimdi iki adet ikili trabzan iki adet ara zinciri iki adet ikili trabzan aynı deliğe ara zinciri kullanmadan hemen yan deliğe aynı işlem tekrarlayalım.

Farkındaysanız genişlemeyi bu kanada aldık. Bu şekilde sıra sonuna kadar devam ediniz. Şimdi baştan başlıyoruz ve ikili trabzanlarımızı sekiz adet ten altı adet ikili tırabzana düşürelim.

Ara zincirimiz halen beş adet. Şimdi ilk deliğe iki adet ikili trabzan.  Ara zinciri iki adet iki adet ikili trabzan. Bir önceki sırada ne yapmıştık  ara zinciri çekmemiştik bu sırada çekelim ki bir üst sırada modelimizi oturtmaya başlayalım.

Şimdi bu şekilde sıra sonuna kadar gidelim ve sıra başında altı adet olan ikili trabzanımızı dört adet ikili trabzana indirelim. Beş adet ara zincirimizi çekelim ve iki adet ikili trabzan, iki adet ara zinciri, iki adet ikili trabzan yapalım. İki adet ara zinciri çekelim, ikili tırabzana yapalım iki adet ara zinciri çekelim ve aynı yere iki adet daha ikili tırabzan yapalım. İki adet ara zinciri çekelim, iki adet ikili trabzan, ara zinciri iki adet, ikili trabzan beş adet, ara zinciri dört adet ikili trabzan yapalım.

Bir sıra daha aynı işlemleri yapalım. Yalnız dört adet olsun. Bir üst sıraya geçelim  Dört adet olan ikili trabzanlarımızı iki adete düşürelim. Beş adet ara zinciri çekelim iki adet ikili trabzan iki adet ara zinciri çektikten sonra  on adet ikili trabzan yapalım ve işlemleri tekrarlayalım.

Bir üst sıraya geçelim ve on adet ara zinciri çekelim. İki adet ikili trabzan, iki adet ara zinciri, iki adet ikili trabzan,  üç adet ara zinciri, on adet ikili trabzan, her trabzanın arasına bir adet zincir çekerek  tamamlayalım sırayı.

Resimlerle adım adım örgü bluz yapımı için sabırla devam ediyoruz.

Esasında baya basit çünkü tamamen ikili trabzanlarla gidiyoruz sadece modeli oluşturma işlemi var değil mi.

yazlık örgü bluz modelleri ve yapılışları

Şimdi bir evvelki sırada bildiğiniz gibi on adet ara zinciri çektiğimiz alana model yerleştireceğiz .  On adet ikili trabzan ve arasına bir adet ara zinciri kullandığımız yerden başlıyorum anlatmaya.

İkili trabzan iki adet ara zinciri ikili trabzan  dokuz adet. Nasıl gidiyor. Üç adet ara zinciri, iki adet ikili trabzan, iki adet ara zinciri, iki adet ikili trabzan, beş adet ara zinciri, bir adet ikili trabzan, iki adet ara zinciri, aynı yere  bir adet ikili trabzan şeklinde devam edelim.

Sıra başına gelelim şimdi. İkili trabzanların arası iki zincir olsun  diğer sıralar aynı kalsın model koyucağımız alanda bir adet  V oluşturmuştuk. O V nin içine iki adet ikili trabzan yapıp arasına iki zincir çekelim ve sıraya devam edelim.

yazlık örgü bluz modelleri ve yapılışları yazlık örgü bluz modelleri ve yapılışları

Son modelimiz de arttırma yapıyoruz bildiğiniz gibi otuz dört  adet ikili trabzan olana kadar devam ediniz. Son sıramızda üçlü üçerli toplama yapacağız ve ara zinciri olarak da beş adet ara zinciri çekelim. Son sıramızı yaparken çakma sık iğne ile dolgu yapalım ve tam orta  kısımlara pıtırcık koyalım.

yazlık örgü bluz modelleri ve yapılışları

Modelimizin anlatımında boyun kısmının haricinde ki alan bildiğiniz gibi ön – yanlar ve arka kısımdan oluşmakta. Eğer sırt dekolteli düşündüyseniz örgü yazlık bluzunuzu ilk modeli dört adet kurun ve öyle devam edin.

yazlık örgü bluz modelleri ve yapılışları

Yaka çiçeği içinde beş adet zincir çekip bir halka oluşturalım. Üzerine on sekiz adet çakma sık iğne yapalım. Bir üst sırada altı adet kutucuk oluşturmak için on adet ara zinciri kullanalım.

Bu on adet ara zincirini önce çakma sık iğne bir adet sonra dört tane üçlü trabzan beş adet pıtırcık için zincir tekrar dört adet üçlü trabzan ve bir adet çakma sık iğne kullanarak çiçeğimiz yapalım.

Dilerseniz daha önce sizlere yapımını paylaştığım çiçek aplike modelleri nden birini kullanabilirsiniz.

Anne kız kombiinleri de yapmak elinizde

Yazlık örgü bluz modelleri resimli galeri

Evet sevgili örgü severler sizinle beraber çok güzle bir örgü anlatımı konumuzun daha sonuna geldik.

Bizleri takip etmeyi unutmayın. Örgü öğrenmek için sitemizdeki örgü teknikleri sayfasına bakabilirsiniz.

 

Facebook Yorum
1
5

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe