Waffle Örgü Nasıl Yapılır – Gofret Örgü Modeli – Şiş Örgü Teknikleri

Merhaba hanımlar tığ işi örgü teknikleri ile örgü derslerimize waffle örgü nasıl yapılır konumuz ile devam ediyoruz. Diğer bir adı gofret örgü olan bu çok güzel örgü modelinin yapımı da bir o kadar zevkli. Gofret örgü modeli, şekil olarak minik küplere benzer. Her iki katta yan yana duran minik küpler yer alır. Bu minik küpler örülerek yan yana gelince uzun bir şekilde gofret modelini alır.

Çizgili olması ve küplerin aynı hizayı alması ile birlikte waffle görüntüsü elde edilmiş olur. Waffle örgü örme şekli olarak hem pratik hem de kolaydır. Hanımlar el becerinize göre ister tığ ister şiş ile bu modeli sizlerde kolayca çıkarabilirsiniz. Tavsiye edilen ise tığ le örülmesidir. Eğer örgüye yeni başladıysanız ve öğrenmek istiyorsanız. Şiş örgü teknikleri ve tığ işi örgü teknikleri konularımıza bakın. Burada tüm örgü derslerimizi bulabilirsiniz.

Waffle örgü nasıl yapılır

Waffle örgü ile alakalı bu konuda neler öğreneceğiz

Waffle örgü modeli nerelerde kullanılır ?

Waffle örgü modeli kullanım alanına göre değişiklik gösterilir. Örneğin; bir elbezi için kullanılacak olan modelde zincir sayısı az çekilir. Fakat bir battaniye örüleceği durumlarda bu zincir sayısı 120 ve üzeri olur. Bebek battaniyeleri için işlemeli ve süslemeli olarak bu model kullanılır. Gofret örgü, tığ ile örüleceği için kalın uçlu tığ ve ince yün ipinin tercih edilmesi gerekir. Bu malzemeler kullanıldığında örgü modeli daha net kendini gösterir. Aşağıda bu modelin nasıl yapıldığı hakkında bilgi veriyorum.

Waffle modelinin en çok kullanıldığı yere bakılacak olursa battaniye modelleridir. Yeni doğmuş bebekler için hafif ve sıcak tutan bir battaniyeyi bu model ile renklendirebilirsiniz. Battaniyenin ebatına göre ilk başta çekilecek olan zincir sayısı ayarlanmalıdır. Büyük alanlar için zincir sayısı ne kadar bol ve çok çekilirse battaniye ebatı bir o kadar geniş olacaktır.

Waffle örgü nasıl yapılır anlatımlı


Aşağıdaki resimlerde gördüğünüz gibi waffle örgü veya gofret örgü denmesinin nedeni gerçek waffle ve gofrete benzemesindne dolayıdır.

Gofret Örgü modeli nasıl yapılır diye soranlar için aşağıda anlatılacak olan sıralama takip edilmelidir. Her sıranın kendine özgü bir yapılma şekli vardır. Waffle örgü yapımı için zincirimize üç ve üçün katları şeklinde ilmek alıyoruz. Eğer waffle örgü ile bir bebek battaniyesi öreceksek ebatına göre 120-150 ilmek çekilebilir. Şimdi size 15 ilmek için deneme olarak bir anlatım yapacağım.

Tığımız ile 15 zincir çekiyoruz .

Geri dönüş için 3 zincir daha çekiyoruz. Ve bu üç zincirle başlayarak tüm 15 zincirimizi üçlü trabzan yaparak dolduruyoruz. İlk sırayı komple böyle geçiyoruz.

İkinci sıra içinde 3 zincir çekip başlıyoruz. Ve ilk bir adet normal zincire batarak üçlü trabzan yapıyoruz. Sonrasında ise ipimizi tığımızın önüne alıp alt sırada yer alan trabzan sütunun önden arkasına batırıp ipi alıyoruz ve bu şekilde üçlü trabzan yapıyoruz.  İlk üçlü trabzanı normal zincirin içine batarak alıp yaptık ama bu trabzanı bir alt sıradaki trabzanımın arkasına batırıp ip alıp öyle trabzan yapıyoruz. Daha sonra iki tane normal üçlü trabzan yapıyoruz. Sonra tekrar bir alt sıradaki trabzanın arkasına batarak üçlü trabzan yapıyoruz. Böylece ilk sırayı bir alt trabzanın arkasıan batarak üçlü trabzan ve iki tane normal üçlü trabzan yaparak bitiriyoruz.Waffle örgü nasıl yapılır

Üçüncü sıramızda ise dönüşte üç zincir çekiyoruz. İkinci sıramızda ilk normal üçlü trabzan ile başlamıştık ve bir trabzan arkasına batmalı üçlü trabzan iki tane normal üçlü trabzan şeklind edevam etmiştik. Şimdi ise bir alt sırada normal ördüğümüz trabzanımızı ipimizi tığımızın önüne alıp örgünün ön yüzünden trabzanaın arkasına batıp üçlü trabzan yapıyoruz. Sonrasında ise bir alt sırada normal ördüğümüz trabzanları örgünün rka yüzünden trabzanın arkasına batıp üçlü trabzan yapıyoruz. Yani iki tane ön yüzden trabzan bir tane arka taraftan trabzan yapıyouz.

4. sırada ise 2. sırayı yapıyoruz ve bundan sonra 2. ve 3. sıraları tekrar ediyoruz.

Videolu anlatımla waffle örgü nasıl yapılır

Şimdi bu yazılı anlatım biraz karışık gelebilir. Onun için size videolu anlatımlar sunuyorum aşağıdaki video galerimizi izleyin derim.

[td_block_video_youtube playlist_title=”Waffle örgü nasıl yapılır” playlist_yt=”Z3cWB8glmMw, q_Wxy1t0ECE, NNPlbVCjFes” playlist_auto_play=”0″]

Tekli gofret örgü yapımı

Bu gofret örgü yapımı için tekli gofret örgü deniyor. Bu waffle örneğinin bir farkı da her iki yönde de aynı tarzda örüyoruz ve gene çift yönlü bir örgü modeli oluşuyor. Bunda zincirden sonra bir sıra ikili trabzan yapıyoruz ve 2. ve diğer tüm sıralrda ise her iki yönde de ilk trabzanımız düz normal ikili trabzan oluyor. Ve sonrasında ise bir düz ikili trabzan birde alttaki trabzanın arkasına batmalı ikili trabzan şeklide devam ediyor.

Azeri ablamızın anlatımı ile waffle örneği nasıl yapılır ?

Bu videoyu eklememin sebebi Azeri ablamızın o güzel Azeri şivesi anlatıı çok hoşuma gitti ondan ekledim.

İngilizce anlatımla waffle örneği yapımı

Bu videoda İngilizce anlatımla waffle örgü yapımı anlatılıyor.


Şiş örgü ile waffle örneği yapımı

Şiş örgü ile waffle yapmak için üçün katları ve artı bir ilmek almalısınız. yukarıda 15 zincir demiştik ya burada 15+1 =16 ilmekle başlamak gibi.

  1. sırayı sadece düz örgü ile geçin.
  2. sırayı sadece ters örgü şeklinde örün.
  3. sırayı 1 düz örgü 2 ters örgü şeklinde örün.
  4. sırayı ise 3. sıranın tersi gibi 1 ters 2 düz örgü örün.

Daha sonra ise bu 4 sırayı tekrarlayarak devam ediyoruz.

[td_block_video_youtube playlist_title=”Şiş ile waffle örneği yapımı” playlist_yt=”sb3aOlwWe18, rHLlNxePCe8″ playlist_auto_play=”0″]

 

Evet hanımlar bir örgü anlatımımızın daha sonuna geldik değil mi. Sizinle daha bir çok tığ işi örgü ve şiş örgü teknikleri anlatacağız. Nice güzel örgü modelleri anlatımı yapacağız.

Bizi takip etmeyi unutmayın hanımlar. Diğer tığ örgü teknikleri için tığ işi örgü teknikleri konumuza bakmayı unutmayın.

Facebook Yorum
0
0

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe