Uzun Çapraz Örgü Yapımı – İlginç Bir Şiş Örgü Modeli Olan Çaprazlı Örgü

1
A+
A-

Merhaba hanımlar bugün sizlere şiş örgü ile yapılan uzun çapraz örgü yapımı göstereceğim. Bu uzun çapraz örgü modeli görünümü gereği enteresan bir model. Oldukça ajurlu bir şiş örgü modeli. Bu örgü ile yelek örebilirsiniz. Veya yelek yada hırkaların bir kısım yerlerini bun örgü modeli ile dekora edebilirsiniz. Ayrıca bu uzun çaprazlı örgü modeli ile önündeki desen için kullanabilirsiniz.

Kimi hanımlar tığ işi örgü teknikleri çok sevse de bir çok hanımda şiş örgü ile örgü modelleri tasarlamayı çok seveler.

Uzun çapraz örgü yapımı

Malzemelerimiz:

  1. Örgü iplerinden lacivert renk
  2. 4 numara şiş
  3. makas

Resimli anlatımla uzun çapraz örgü yapımı

Kızlar resimlerle uzun çapraz örgü yapımı konumuz burada bitti.

18 tane ilmekle başlıyorum , burada iki tane çaparın nasıl yapıldığını göstereceğim sizlere. Bir sıra ters örgü örüyoruz, ilk ilmeği örmüyoruz sıraya başlarken.  İki sıra daha ters örüyoruz.

Bu sıra önemli , ilk ilmeği örmeden şişe alıyoruz, şişimizi düz örgü için batıyoruz. Şişe beş kere ip doluyoruz. İlmekten geçiriyoruz.

Sıra boyunca her ilmekten beş kere dolanmış ipimizi geçiriyoruz. Yine ilk ilmeği örmeden alıyoruz. Sonra doladığımız ilmekleri salmaya başlıyoruz, şişi dolanan ipin bir kenarına batıp şişten çıkacak şekilde ilmeği çekiyoruz, dolalı yerler açılıyor. Bu şekilde sekiz tane ilmeği söküyoruz.

Amigurumi Baykuş Anahtarlık Yapımı

İlk dört tane ilmeği sol şişe alıyoruz . Sağ şişteki dört tane ilmeği  sol şişteki ilmeklerin içinden geçirip bir çapraz görünüm sağlıyoruz, sıralı olmalarına dikkat ediyoruz. Sağ şişteki ilmekleri sol şişe geçiriyoruz sırayı bozmadan.

Sırayla her uzun ilmeğe düz örgü yapıyoruz. Hepsi ilmekleri düz ördükten sonra sıradaki sekiz tane ilmeği sökmeye başlıyoruz, aynı işlemleri yaparak ikinci çaprazı da yapıyoruz.

Örgüyü çeviriyoruz ve bu sırayı düz örgü örüyoruz. Sonraki sırayı ters örgü örüyoruz, iki tane çapraz arasındaki ters örgü sayısı sizin tercihinize ait , ben burada üç sıra ters örgü olmasını tercih ettim.

Bir önceki dolama yaptığımız sıradaki adımları uyguluyoruz.

Renkli Ponpon Paspas Nasıl Yapılır Videolu

Burada sıranın başında ve sonunda yarımşar çapraz yapacağız ve örgünün ortasında bir tane tam çapraz. İlk ilmeği örmeden alıyoruz ve ilk dört tane ilmeği sokuyoruz.

İlk iki ilmeği sol taraftaki şişe alıyoruz. Sağ şişteki iki ilmeği sol şişteki ilmeklerin içinden geçiriyoruz, bir küçük çapraz oluşuyor.Ve ilmeklerin tepelerini düz örgü ile sabitliyoruz. Sıradaki sekiz tane ilmeği söküyoruz.

İlk dört tane ilmeği sol şişe alıyoruz. Dörder tane ilmeği birbirinin içinden geçiriyoruz, çapraz oluşuyor. İlmeklerin tepesini düz örgü ile örüyoruz.

Ve son dört ilmeği de sıranın başındaki gibi örüyoruz.

İkinci sıra da hazır, sırayı çevirince düz örgü örüyoruz, sonraki sıra ters örgü örüyoruz.

İLGİNÇ ŞİŞ ÖRGÜ ( Uzun Çapraz Örgü Yapımı Bölüm-1)

İLGİNÇ ŞİŞ ÖRGÜ ( Uzun Çapraz Örgü Yapımı Bölüm-2)

Hanımlar bu konu da buraya kadar sizlere şunu göstermek istiyorum ki görünüşü karışık olsa dahi kendisi ve yapımı oldukça kolay ve zevkli bir modeli bu uzun çapraz örgü modeli.

 

Facebook Yorum
0
0

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe