Üçgen Şal Yapımı – Tığ İşi Şal Yapımı Anlatımlı Adım Adım Resimli

3.210
A+
A-

Üçgen şal yapımı

Merhaba hanımlar tığ işi üçgen şal yapımı konusuna hoş geldiniz.  Resimlerle adım adım yapılışları anlatılarak yeni bir örgü konusuna hoş geldiniz. Son zamanlar da örgü boyunluk – şal  modelleri oldukça revaçta. Ben harika bir örneği sizlerle paylaşmak istedim. Gerçi şuan paylaşacağım anlatım oldukça kolay.

Örgüye yeni başlayan arkadaşlarımız kolaylıkla yapabilirler. Aranızda örgü  tığ işinde profosyonel olan arkadaşlarımız var. Onları da unutmadım ve ilerleyen günlerde sizler içinde değişik tığ işi şal örnekleri ve yapılışları paylaşacağım.

Tığ işi üçgen şal yapımı

Tığ işi üçgen şal yapımı

Bu şal modelimiz örgü örülüş şekli olarak hanım dilendi bey beğendi motifi modeline benzeyen yapısı ile bu üçgen tığ işi şal yapımı konusu çok hoşunuza gidecek.

Daha önceki konumuzda sizlere hanım dilendi bey beğendi motifi nasıl yapılır göstermiştim. Şal modelimiz üçgen şal olduğu için bunu da bir nevi yarım kare olarak düşünebilirsiniz. Ona göre hanım dilendi bey beğendi motifi yapılışı ile tığla şal yapımı başarmış olursunuz.Tığ işi üçgen şal yapımı

Yine daha önce sizlere üçgen şal modelleri konusu paylaşmıştım. Bahsettiğim bu konuda bol bol üçgen şal modelleri paylaştım. Bundan sonra da bu ve benzeri konularla sizlere üçgen şal modelleri ve yapılışları paylaşmayı istiyorum.

Ayrıca örgü şal nasıl yapılır ve örgü şal modelleri ve yapılışları gibi merak ettiğiniz şal konularını da sitemizde bolca bulabilirsiniz.

Üçgen şal yapımı için gerekli malzemeler

  • İp ( İnce ip kullandık bahar ayları için)
  • Tığ – 2,5 numaralı
  • Makas

Tığla şal yapımı için bilmeniz gereken tığ işi örgü teknikleri

Tığ işi Örgü Teknikleri (bilmeyen arkadaşlar örgü teknikleri bölümümüze baka bilirler. )

Genel itibari ile üçgen şal yapımı için örgü diagramımız aşağıdaki gibidir. Sizlere tığ işi sembol ve diagramların anlamını gösteren şema ile beraber paylaşıyorum.

Adım adım üçgen şal yapımı

Beş adet zincir çekelim ve ortası için bir halka oluşturalım. Üç zincir çekerek motifimizi oluşturmaya başlayalım. Üç zincirden sonra üç adet üçlü trabzan yapalım ve ara zinciri olarak üç zincir çekelim ve toplamda üç adet üçlü trabzan yapalım. İki adat ara zinciri çekelim ve tekrardan üçlü trabzan yapalım.

Tığ işi üçgen şal yapımı

Tığ işi üçgen şal yapımı

 

Tığ işi şal yapımı için devam ediyoruz.

Sıra başlarında beş adet zincir çekelim. Bir önceki sırada ara zincirleri çekmiştik hatırlarsanız. Şimdi o ara zincirlerimizin üzerine hep üç adet üçlü trabzan yapalım.

Tam orta noktası olan yerimiz var. O bölüme ise her zaman ara zincirinin üzerine iki kere üç tane üçlü tarabzan yapmayı ihmal etmeyin. Çünkü şalımız bu orta kısımdan büyüyecek. Hatta eğer eliniz biraz sıkı ise ara zincirlerini 2-3 zincir olarak değiştirmeniz mümkün.

Şimdi herkesin eli farklıdır önemli olan çok bol olmaması ya da çok kasmaması. Bu şekilde istediğiniz büyüklüğe getirin örgünüzü nasıl anlayacağım derseniz ölçmek en güzeli 🙂

Tığ işi üçgen şal yapımı

El işi üçgen şal yapımı

Üçgen şal yapımı için ip rengi değiştiriyoruz.

Resimlerde kısa olarak hazırladım o yüzden şimdi ana renginizi istediğiniz büyüklüğe getirdiğinizi düşünerek kenar kısmı anlatmaya geçiyorum.

Rengi değiştirin bu sefer herhangi bir baştan başlıyoruz. Gene ara zincirlerimizi kullanıyoruz ve üç adet üçlü trabzanlarımızı sıra ile uyguluyoruz .Tam orta kısımda gene arttırma ilmeklerimizi yapıyoruz kasma yapmasın diye.

Tığ işi üçgen şal yapımı

Tığ işi şal yapımı için kenar oyası kısmını yapıyoruz.

Bu sıranın genişliğinde de özgürsünüz hatta her iki sıra da bir renk bile değiştirebilirsiniz. O şekilde de çok güzel duracaktır. Hatta lacivert –kırmızı – gri çok hoş duruyor aklınızda bulunsun.

Resimde iki sıra üzerinden gösterdik biz. Şimdi gene ara zincirlerimiz üzerinden işlemlerimize devam ediyoruz. Altı adet zincir çekerek ara zincirlerimize sık iğne yapalım.

Tığ işi şal yapımında kenar oyasına devam

Bir sıra daha geçelim bu şekilde. sonucunda aşağıdaki gibi görünecek.

Bir sonraki işlem için diğer sayfaya geçiniz.

Tığ işi üçgen şal yapımı

Üçgen şal nasıl yapılır

Örgü üçgen şal yapılışı için kenar oyasının son hali

Toplam da dört adet üçlü trabzan, iki adet ara zinciri aynı yere tekrar dört adet üçlü trabzan yapalım ve yan tarafa hemen sık iğne ile sabitleyelim.

Bu işlemleri yan yana tekrarladığınızda üçgen şal modelimiz uç kısmı ve kenarları aşağıdaki gibi görünecektir.

Üçgen şal yapımı son hali

Evet hanımlar sizinle beraber çok güzel bir örgü şal yapımı konusunun daha sonuna geldik. Sizlere daha sonra bir çok tığ işi şal modelleri ve yapılışları paylaşacağım inşallah.

Anlatım ile yapan arkadaşlar şimdiden ellerinize sağlık. Umarım anlatımımızı beğenmişsinizdir. Yorumlarınızı hatta mümkünse ördüğünüz ürünlerin resimlerini bekliyorum. Hoşça kalın

Videolu Anlatımla Tığ İşi Üçgen Şal Yapımı

Tığ işi örgü öğrenip bu üçgen şaldan sizde yapmak isterseniz tığ işi örgü teknikleri sayfamıza bakınız.

 

Facebook Yorum
13
2.8

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe