Üçgen Motif Yapımı – Tığ İşi Motifler Ve Yapılışları Anlatımlı – Hobi İşleri

Tığ İşi Üçgen Motif Yapımı Açıklamalı

Merhaba Hanımlar bu gün sizlere üçgen motif yapımı anlatmak istiyorum. Bu tarz motifleri dilediğiniz gibi yan yana getirebilir ve bu tığ işi motif modelleri ile motifli battaniye modelleri, motifli çanta modelleri, motifli kırlent modelleri yapabilirsiniz.

Daha önceki sizlere anlattığım motiflerle birleştirip kombinleye bilirsiniz. Burada öğreneceğiniz tığ işi üçgen motif yapımı ile bebek battaniyesi – kırlent – yastık – koltuk şalı – çanta – kot üstüne aplik  gibi yerlerde kullanabilirsiniz.

Tığ işi üçgen motif yapımı

Üçgen motif modelleri

Bu konuda sizlere üçgen motif yapımı yanında üçgen motif modelleri de paylaşacağım. Bu tığ işi motif modelleri ile üçgen şal modelleri yapabilirsiniz.

Üçgen şal örnekleri bayanların çok kolay kullandığı ve severek ördüğü şal modelleri arasındadır.

Sizlere örnek olması açısından daha önce yayınladığım üçgen şal yapımı konusuna bakmanızı öneririm.

Yine konumuzun sonunda sizlere daha önceden yapılışlarını anlattığım çeşitli tığ işi motifler ve yapılışları paylaşacağım. Bu tığ işi motif modelleri anlatımlı konuları örgüye yeni başlayan bayanların çok işine yarıyor çünkü bu basit kolay motifleri motif birleştirme teknikleri ile birleştirerek harika örgü modelelri yapabiliyorlar.Tığ işi üçgen motif yapımı

Şimdi gelelim hanım dilendi bey beğendi modeli ile üçgen motif yapımı işine.

Evet hanımlar yukarıda bahsedemedim sizlere. Bu üçgen motifimiz hanım dilendi bey beğendi modeli ile yapılmıştır. Dilerseniz hanım dilendi bey beğendi motifi nasıl yapılır bu motif nasıl bir motiftir. İsmi nereden gelmektedir. Hanım dilendi beğendi motifi nasıl yapılır konusuna bakınız.

Yine yukarıda anlatmıştım basit motifler birleştirilerek harika örgü modelleri yapılıyor diye. İşte buna muhteşem bir örnek olacak olan Hanım Dilendi Bey Beğendi Hırka Modelleri Ve Yapılışı konusuna kesinlikle bakınız.

Tığ işi üçgen motif yapımı için gerekli malzemelerimiz

  • İp (biz cotton ip kullanamayı tercih ettik)
  • Tığ (2,5 nolu tığ)
  • Makas

Tığ işi motif yapımı için bilinmesi gereken tığ işi örgü teknikleri

Örgü Teknikleri  (bilmediğiniz teknikler için Örgü Teknikleri Bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz

Hanım dilendi beye beğendi motifi üçgen versiyonu yapılışı

Bu tığ işi üçgen motifi yapılışı Hanım dilendi bey beğendi modelimizin üçgen versiyonudur.

Her resmin yapılış aşamaları resmin alt tarafında açıklanmıştır.

 

Öncelikle beş adet zincir çekerek başlayalım. Sonra orta halkasını oluşturalım. Beş adet zincir daha çekelim. Üç adet ikili trabzan yapalım. Üç adet ara zinciri çekelim. Üç adet yan yana trabzan yapalım ve üç tane ara zinciri çekelim.

Son üçüncü üç adet ikili  trabzanımızı yapalım ve ara zinciri çekmeden  ipimizi keselim. İğnemizin yardımı ile sıramızı bitirelim.

Üçgen motifi yapımında ipimizin rengini değiştiriyoruz.

İpimizin rengini değiştirerek beş adet zincir çekelim. Çekmiş olduğumuz zincirin başlama noktası olarak ara zincir bölümünü kullanalım.

Daha önceki sırada ara zinciri içi kullanmış olduğumuz yerleri şuan dolduralım ve üç adet ikili trabzan yapalım.

İki adet ara zinciri çekelim ve diğer boşluğa üç adet ikili trabzan yapalım. Üç adet ara zinciri çekelim. Aynı deliğe ara zinciri çektik  üç adet ikili trabzan yapalım. Ara zinciri çekelim. Ara zinciri çekelim iğne ile vsonlandıralım.

İkince kez ipimizin rengini değiştiriyoruz.

İpimizin rengini değiştirelim ve gene ara zinciri için kullandığımız bölümü kullanalım beş adet zincir çekelim.

 

Şimdi bir önceki  sıra da yapmış olduğumuz gibi üç adet ikili trabzan yapalım. Ara zinciri çekelim  üç adet ikili trabzan yapalım. Tam üçgenimizin köşe dönüşlerinde aynı deliğe üç adet ikili trabzan yapalım ve tam orta kısma  üç adet ara zinciri çekelim.

Kafanız karışmasın ara zincirlerinde köşelerin ara zincirlerinde üç zincir kenar ara zincirlerinde ise iki adet ara zinciri çekiyoruz. Ara zinciri çekelim  üç adet ikili trabzan yapalım.

Ve tekrar köşedeyiz. Ara zinciri çekip iki adet ikili trabzan yapalım ve iğne ile sonlandırma işlemimizi gerçekleştirelim.

Üçüncü ve son kez ipimizin rengini değiştiriyoruz.

Son sıramızdayız renk değiştirdik . Gerçi biz dört sıra ile sınırlamış olsak  da siz motifi istediğiniz kadar büyütüp küçültmek elinizde.

Dilerseniz çok büyütüp üçgen şal yapabilirsiniz. İşlemlerimizin sıraları hep aynı  başlarken beş zincir çekiyoruz hemen yanına üç adet ikili trabzan yapıyoruz.

İki adet ara zinciri çekip bir sonraki boşluğa üç adet ikili trabzan yapıyoruz. Tekrar ara zinciri için iki adet zincir çekiyoruz ve üç adet ikili trabzan yapıyoruz.

Köşeleri öğrendik artık üç adet ikili trabzan ara zinciri için üç adet zincir gene üç adet ikili trabzan yapıyoruz. Ara zinciri için iki zincir çekelim işlemleri tekrar edelim.

Köşe dönüşlerimizi yapalım ve iki adet ara zinciri her boşluğa üç adet ikili trabzan yapıp iğnemizin yardımı ile iğne ile sonlandırma işlemimizi yaptık mı motifimiz hazır olacak.

Videolu anlatımla tığ işi üçgen motif yapımı

 

Ve hanım dilendi bey beğendi modeli ile üçgen motif yapımı bitmiş oldu. Motifimizin son hali budur. Şimdiden yapan arkadaşlarımın ellerine sağlık demek istiyorum.Tığ işi üçgen motif yapımı

Renklerde özgür olun, hayal gücünüzü kullanın ve sadece bu motife bağlı kalmadan diğer motiflerle birleştirip harika işlere imza atın. Bizlerle paylaşmayı unutmayın olur mu resimleriniz bekliyorum güzel el işlerinizi.

Üçgen motif modelleri

Burada sizlere örnek olması için üçgen motif modelleri göstermek istedim.

Tığ işi motifler ve yapılışları

Şimdi sizlere daha önce yapılışlarını aynı bu şekilde resimlerle detaylı olarak adım adım anlattığım tığ işi motif modelleri anlatımlı konuları paylaşacağım.

Tığ işi yuvarlak motif yapımı için buraya tıklayınız.

Tığ işi yuvarlak motif yapımı

Tığ işi yuvarlak motif yapımı

Tığ işi kare motif yapımı anlatımlı konusu için buraya bakınız.

Tığ işi kare motif yapımı anlatımlı

Tığ işi kare motif yapımı anlatımlı

Altıgen motif nasıl yapılır öğrenmek için buraya bakınız.

Tğ işi örgü altıgen motif yapımı

Tğ işi örgü altıgen motif yapımı

Afrika çiçeği motifi yapılışı için buraya bakınız.

Afrika çiçeği motifi yapılışı

Afrika çiçeği motifi yapılışı

Tavus Kuşu Modeli Motif Yapımı için bu konuya bakınız.

Tavus kuşu modeli motif yapımı

Tavus kuşu modeli motif yapımı

Evet hanımlar sizinle çok güzel bir örgü konusunun daha sonuna gelmiş olduk.

Bende örgü öğrenmek istiyorum detaylı örgü dersleri arıyorum diyorsanız eğer sitemizde örgü teknikleri sayfasına bakmalısınız. Burada onlarca tığ işi örgü teknikleri ve şiş örgü teknikleri yer almaktadır.

Bir sonraki örgü konusunda görüşmek üzere kendinize iyi bakın sevgilerle hobiişleri.com

 

 

 

 

Facebook Yorum
0
0

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe