Üç Kanatlı İğne Oyası Çiçek Modeli Yapımı – İğne Oyası Dersleri

Merhabalar hanımlar bugün çok ama çok güzel bir motif olan üç kanatlı iğne oyası çiçek modeli yapımı göstereceğim size. Bu harika üç kanatlı iğne oyası çiçek modeli ni ister namaz örtülerinde ister bebek yüz örtülerinde isterseniz de havlu kenarlarında kullanabilirsiniz.  Çok amaçlı olduğu kesin diyebilirim. Hanımların çok beğendiği bir model arasına küçük iğne oyası dağ modelleri kullanarak tamamlayabilirsiniz.

üç kanatlı iğne oyası çiçek motifi

üç kanatlı iğne oyası çiçek motifi

İğne oyası öğrenirken en basit modellerden başlayarak giderek daha zor modellere gidilir. Aslında iğne oyasında zor ve kolay modellerin hepsi temel 3-4 tane başlangıç iğne oyası tekniklerinden oluşur. Bunlar da zürafa yapımı, iğne oyası dağ yapımı, pırpır yapımı gibi basit modellerin bir araya gelmesinden oluşur.

Hadi hazırsanız başlayalım.

Resimli anlatımla üç kanatlı iğne oyası çiçek modeli yapımı

İlk olarak orta göbek kısmını yapacağız. Bunun için sizlere de kolaylık olması açısından ben böyle bir yöntem yaptım. Dantellerde kullandığınız tığ ile yapacağız tığın arka kalın kısmını çevirin iğne taktığımız ipin altta kalan kısmının ucunu tığla birlikte tutun.

İğnede takılı olan kısımı tığa beş kez dolayın ve altta kalan ipi iğneye iki kez dolayın. Buraya sıkıca bir düğüm atın.

Olaşan halkanın içine minik minik zürafalar yapın altı tane olması gerekiyor.

Altı zürafanın iki tanesine geri dönüş yapın ve artırma işlemi yapın yani baştaki ve sondaki zürafaya iki kez batacaksınız. Artırarak  toplamda yedi zürafa olana kadar devam edin.

Rengarenk Lale Modeli İğne Oyası Örnekleri

Evet yedi zürafaya tamamladık.

Şimdi eksiltme yapacağız. Aradan ip geçirerek baştaki zürafaya battık. Şimdi eksileceği için baştaki zürafayı atlayıp hemen yanındaki zürafaya batarak birer birer eksilteceğiz.

Tepede bir zürafa kalana kadar eksiltme işlemini yapın ve dip kısımda  yaptığımız minik zurafaların iki tanesine tekrar geri dönerek ikinci yaprağı ve üçüncü yaprağıda yapın. Aynı şekilde olacak yedi tane olana kadar artıracaksınız. Sonra tepede bir zürafa kalana kadar eksilteceksiniz.

Üç yaprağı yaptık resimde gördüğünüz gibi olacak. Şimdi kenarına kontör gideceğiz hanımlar. Bunun için farklı renk ipi iğneme taktım ve ayrı olarak aynı renk ipi iki kat ederek elime aldım.

İki yaprağın arasından tam ortadan iki kat ipde içinde kalacak şekilde düğüm atıyorum. Sonra yine iki kat ip içinde ilerleyecek şekilde kırmızı yaprağın kenarında olan her zürafaya batarak kenarlarını yapalım.

İğne Oyası Süpürge Modeli Nasıl Yapılır ?

Kenar kontörüde hazırr.

Şimdi çiçeğin damarlarında sıra yaprağın tam ortasından dip kısmından tersini çevirip batalım. Dikiş diker gibi ortanın üst kısmına iğneyi batalım sonra yanlara çap olacak şekilde batalım.

Hemen çiçeğin asıl yaprağına geçelim. Yaprak yeşille olur deyimli bizde yeşil ipimizi taktık. Kırmızı dalların artırma işleminin bittiği kısımdan düğüm attık ve hemen yandaki dalında aynı kısmından batarak bir zürafa oluşturduk. Bu zürafaya geri dönüş yapın. İçine üç tane pırpır yapın.

En başta yapığınız pırpıra geri dönün. Bu zürafaya bir minik pırpır yapın ve her pırpırın içine batarak zürafa yapın. İlerleyin sonra yine baştaki zürafaya geri dönün. İçine bir pırpır yapın ve zürafa ile ilelrleyin eksiltin tepede bir kalana kadar.

Yaprağı bu şekilde tamamlayın her dalın arasına aynı yapraktan yapın  ve motifi tamamlayın.

Videolu anlatımla üç kanatlı iğne oyası çiçek modeli yapımı

Sonuç olarak böyle güzel motifler yaptınız ellerinize sağlık ortasını isterseniz böyle isterseniz de minik bir inci süsleyebilirsiniz.

Umarım beğenirsiniz yepyeni modellerle tekrar birlikte olmak ümidi ile hoşça kalın takipte kalın.

Facebook Yorum
0
0

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe