Tunus İşi Nasıl Yapılır – Tunus İşi Örgü Teknikleri Ve Tunus İşi Örgü Modelleri

Örgü işine meraklı hanımlar tunus işi nasıl yapılır konumuza hoş geldiniz. Bu konuda sizlere baştan sona tunus işini anlatmak istiyorum. Tunus işi nasıl başlanır, tunus işi örgü nasıl yapılır, tunus işi örgü teknikleri nelerdir, tunus işi örgünün özellikleri nelerdir, gibi bir çok tunus işi detaylarına inip sizlere videolu ve resimli olarak anlatacağım inşallah.

Bu konuda bir çok tunus işi tekniği anlatılmıştır. bu teknikler genel olarak her türlü tunus işi örgü modeli yapımında kullanılabilecek tunus işi teknikleridir. Yoksa tunus işi battaniye yapımı, tunus işi yelek yapımı gibi model yapım konuları ileride sonradan paylaşılacaktır.

Tunus işi bebek battaniyesi ve bebek takımı

Siz değerli örgü seven hanımlar bu konuda tunus işi ile alakalı neler öğrenecek.

Tunus işi örgü modellerinin özellikleri nelerdir ?

Tunus işi sanki her biri düğüm atılmış  gibi görünen bir örgü modelidir. Tunus işi ile bebek battaniyesi yapabilirsiniz. Tunus işi bebek yelek modeli tunus işi bebek patik modeli yapabilirsiniz. Yani seçeneğiniz çok.

Tunus işi normal tığ işi ve şiş örgüden farklı bir alan sanki. Çünkü örülüş şekli farklı olduğu için kendine has örme ve alt teknikleri yer almaktadır. Ve çok zevkli bir görünüme sahip olduğu için çok sevilen bir örgü çeşididir.

Tunus işi nasıl başlanır ?

Tunus işi örgü modellerini yapabilmek için öncelikle bunun için tek tığlar satılıyor. Tek tığlar ile Tunus işi örgü modellerini örmek daha kolaydır. Tunus işi örmek için kullanılan tığlar şiş gibi uzun arkası topuzlu ama ucu tığ gibi kancalı tığlardandır. Normal tığ değildir. Tuhafiyeciden Afgan tığı diye alabilirsiniz.

Tunus işi nasıl yapılır

Tunus örgüsü normal bir şekilde zincir çekerek başlanır. Tunus işi yapılışı için ilk başlangıçta örnek kurulurken zincirin arka kısmı kullanılır. Eğer zincir çekmeyi bilmiyorsanız ilk defa örgü örecekseniz zincir nasıl çekilir konumuza bakın.

Tığın hemen yan tarafında bulunan ilmeğe tığı batırıp ip dolanarak çekilir. Bu işlem sıra sonuna gelene kadar aynı şekilde devam edilerek yapılır. Sıra sonuna gelindiğinde ilmekler birbiri ile bağlantılı bir şekilde görülecektir. Sıra sonuna gelerek bu işlem bitirildikten sonra zincir çekilir.

Daha sonra tığa ip dolanarak iki ilmek geçilir. Bu işlem tığda tek ilmek kalana kadar devam eder. Bu işlem yapılırken Tunus işinde dönme işlemi yapılmıyor. Daima aynı yüzden ileri ve geri olarak örülür. Bir önceki turda oluşan dikey ilmeklere tek tek batarak ilmek atılır. Bu işlem de sıra sonuna gelene kadar devam edilir.

Her bir dikey ilmekten yeniden ilmek çıkartılır. Son sıraya gelindiğinde daha önce çekilen bir zincirin içinden batarak ilmek alınır ve bu sıra bu şekilde bitirilir. Bu şekilde Tunus işi örgü tekniğine hiçbir değişiklik yapmadan devam edilir. Bu teknik ile yapılan Tunus işi örgü modelleri oldukça fazla tutuluyor.

Tunus işi nasıl başlanır resimli gösterim-1

Yukarıda anlattığımızın resimli gösterimi. Resimlere tıklayarak tam boy açabilirsiniz.

Tunus işi örgü nasıl yapılır resimli gösterim-2

Bu galerimizi de ek olarak veriyoruz. Yine resimlere tıklayarak tam boy açabilirsiniz.

 

En kolay anlatımla tunus işi nasıl yapılır videolu anlatım

Videomuz da ablamız çok güzel ve basit bir şekilde tunus işi nasıl yapılır, tunus işi nasıl başlanır bunun temelini anlatmış.

Eğer size bu video yeterli gelmezse daha iyi anlamak isterseniz şimdi aşağıya ekleyeceğim video galerilerdeki her bir video ayrı bir örgücü hanım tarafından hazırlanmış. Bunları izleyebilirsiniz.

Tunus işi örgü teknikleri

Tunus işi nasıl bitirilir

Evet yukarıdaki anlatımlarda tunus işi nasıl başlanır tunus işi örgü nasıl yapılır gördük öğrendik. Peki bu normal örgüden farklı olan tunus işi nasıl kapatılır gelin bunu öğrenelim değil mi 🙂

Tunus işi nasıl kapatılır teknik-1

Bu teknikte tunus işi bitirme sanki çakma sık iğne tekniği yapar gibi bir durum var. Ben şahsen ona benzetiyorum. Bilmiyorum siz nasıl yorumlarsınız. İki ilmeği tek ip alıp ard arda çekiyor . Videoyu izleyin görürsünüz.

Tunus işi nasıl kapatılır teknik-2

Bu ikinici tunus işi bitirme tekniğinde ise trabzan yapar gibi yapılıyor. Videoyu izleyip sizde görebilirsiniz.


Tunus işinde kol kesimi nasıl yapılır

Tunus işi yelek yaparken kol kısımları nasıl kesilir bu videoda ise sizlere bunu göstereceğiz inşallah. Tunus işi kapa tekniği olarak aynen birinci teknik gibi fakat kol kesim yerlerini ayarlamayı görebilirsiniz.

Tunus işi V yaka kesimi nasıl yapılır

Evet bu videomuz da ise tunus işinde V yaka şeklinde kesip bitirme nasıl yapılır onu göreceksiniz hanımlar. Tunus işi yelek, kazak ve süveter yapımlarınd abu tekniği kullanabilirsiniz.

Tunus işi yuvarlak yaka kesimi nasıl yapılır

Peki tunus işi yelek ve kazak modelleri için yuvarlak yaka kesimi nasıl yapılır ? buyurun bu videomuz da da bunu öğrenelim.

Tunus işi kare yaka kesimi nasıl yapılır ?

Tunus işi kare yaka kesimi nasıl yapılır ? Yukarıda ve yaka kesimi yuvarlak yaka kesimi kol kesimi tekniklerini öğrendik. Şimdi gelin tunus işi kazak ve bebek yelek modellerini için kare yaka kesimi yapılı yapılır onu öğrenelim.

Tunus iş ilik açma detaylı videolu anlatımlı

Sıra geldi tunus işi örgüde ilik açma işine. tunus işi ilik nasıl açılır bu Türkçe anlatımlı videomuz ile bakarak çok rahat öğrenebilirsiniz.

Tunus işi ilik açma tekniği – 1

Bu tunus işi ilmek açma tekniğinde tığımıza iki kere ip doluyoruz ve iki ilmek atlayıp devam ediyoruz. Bu teknikle yapılan ilikle bana daha düzgün geldi .Siz üç tekniği de izleyin hangisini beğenirseniz onu izleyin.

Tunus işi ilik açma tekniği – 2

Bu teknikle üstteki teknik birbirine çok benziyor. Üsttekinde iki kere ip dolayı iki ilmek atlıyoruz. bunda ise iki ilmeği birden alıyoruz.

Tunus işinde yatay ilik nasıl açılır teknik – 3

Bu videomuz da ise tunus işinde yatay ilik nasıl açılır onu göreceğiz. Bu teknik cidden ilginç ama tunus işinde çok güzel duran bir teknik.  Yukarıda sizlere paylaştığım iki teknikle beraber bu 3 adet tunus işi ilik açma tekniğinden hangisini beğenirseniz onu deneyin.

Tunus işi örgü modelleri Resimli Galeri

Evet hanımlar buraya kadar olan kısımda oldukça detaylı bir şekilde tunus işi nasıl yapılır, tunus işi örgü teknikleri nelerdir bunlara cevap aradık ve bulduk. Şimdi tunus işi ile yapılan örgü modellerine bakalım.

Galerimizde tunus işi bebek battaniye modelleri, tunus işi bere modelleri, tunus işi yelek mdoelleri ve tunus işi hırka modelleri yer almaktadır. Tunus işi ile neler yapılabilir bu size fikir verecektir.

Facebook Yorum
1
2

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Marilda de Mattos dedi ki:

  Lindos Trabalhos!

 2. Dikişçi dedi ki:

  Tunus işi modelleriniz çok harika bunları satın alacağımız bir yer var mı ?

  1. Pınar Güler dedi ki:

   https://www.facebook.com/nurgulelsanatlari Bu sayfamıza mesaj atarsanız arkadaşlarımız sizinle ilgilenecektir.

 3. Ayşe Kırca dedi ki:

  Arapca anlamasamda uygulamalı anlatim video çok başarıli oldu tşkkrler.❤

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Yorumunuz için ben teşekkür ederim

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe