Tunus İşi Lastik Yapımı Anlatımlı – Tunus İşi Örgü Çeşitleri

Merhaba hanımlar tunus işi lastik yapımı konusuna hoş geldiniz. Daha önce sizlere tunus işi nasıl yapılır bunu anlatmıştık. Şimdi ise tunus işi lastik yapımı anlatımlı olarak sizlere paylaşıyorum. Biliyorsunuz tunus işi örgü modelleri diğer örgü modellerine göre her zaman daha gösterişli daha güzel olur. Tunus işi bebek yelek modelleri ve tunus işi hırka ve kazak modelleri için burada sizlere gösterdiğimiz tunus işi lastik örgü tekniği kullanıyoruz.

Tunus örgüsü, tığ ve yün ipi yardımı sonucu ortaya çıkan zincir şeklindeki lastik örneğidir. Bu modelin yapılışı ve örneği ilk defa örgü işine başlayacaklar için daha pratiktir. Örgü modeli bitiminde lastik örgüyü istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Tunus işi lastik genel itibari ile saç bantları, atkı modelleri ve eldiven örnekleri için tercih edilir. Esneme payı olan bu örgü modelini aynı zamanda şapka ve patik örneklerinde de kullanabilirsiniz.

Kalın bir tığ ve orta numaradaki yün ipi ile şiş yardımı olmadan kolay şekilde örgü modeline başlamak mümkün. Tunus işi lastik yapımı için renkli yünler kullanabilirsiniz. Örneğin; saç bandanası için bu örneği tercih ettiyseniz, pullu ve renkli yün ipleri kullanabilirsiniz. Şal ve atkı modelleri içinde desenli yün ipleri satın alabilirsiniz. Düz renklerde modelin daha çok ön plana çıktığını görebilirsiniz.

Tunus işi lastik yapımı

Tunus işi lastik örneği

Bu konuda neler göreceğiz

Tunus işi lastik örgü nerelerde kullanılır :

 • Örgü tığ ile yapılacağı için günlük aksesuarlar için tercih edilebilir. Bu yüzden tunus işi örgü çeşitleri kullanım alanlarına göre farklı farklıdır. Örneğin; eldiven yapımında bu örnekten yararlanabilirsiniz.
 • Tunus işi örgü örnekleri tığ ile örüleceği için ev mobilya süslemelerinde ve mutfak raf süslemelerinde de kullanılabilir. Sebze ve meyve çekmecelerinin iç kısmı için, tabaklık rafları için bu örnek modelinden faydalanabilirsiniz.
 • Tunus işi örgü teknikleri pratik ve kolay anlatımı ile yukarıda ki yapım şeklinde verilmiştir. Ayrıca tunus işi örgü tekniklerini dün yazdığım konuya bakabilirsiniz. Örgü tekniklerini daha detaylı incelemek için tunus işi örgü teknikleri konumuzdaki videolu anlatımlarından yararlanabilirsiniz.

Tığ işi lastik nasıl örülür ?  

Tunus işi lastik yapımı

 • Tunus işi lastik yapımı modelini oluşturmak için aşağıdaki sırayı takip etmeniz yeterli olacaktır. Örgüye başlarken;
 • Tığımıza 50 zincir çekerek işe başlıyoruz.
 • Tığımıza son zinciri yaparken, bir önceki zincirin içinden ip geçerek son zinciri ördükten sonra ip ile bağlıyoruz. ( Şiş örgüsünde olduğu gibi. )
 • İkinci sıraya geçerken ilk sıradaki zincirin içinden tığımıza ip dolayarak içinden çekiyoruz ve çıkarıyoruz. Bu modelin iki kat olmasını sağlıyor. Böylece tığımızda zincirleri biriktirmiş oluyoruz.
 • İkinci sıranın sonuna gelindiğinde, tığımıza tekrar ip dolayarak son ilmeğin içinden geçirerek ikinci katı da bitirmiş oluyoruz.
 • Üçüncü kat için aynı şekilde tığımıza ip doluyoruz ve bu sefer iki zinciri aynı anda çekiyoruz.
 • Tığımıza ip dolayarak ikişerli halde zincirleri çekmeye başlıyoruz. Tığda ki ilmeklerin sonuna gelene kadar bu işleme devam ediyoruz.
 • Geri dönüş yaparken ilk ilmekler tek çekilir. Daha sonra tığ da ki diğer ilmekler ikişerli olarak çekilmesi gerekir.
 • Çekilen ipleri ne kadar uzun dolayarak alırsanız örgünün boyu o kadar uzayacaktır.
 • Üçüncü sırada bu işlemler bittikten sonra ilmekleri tekrar tığımıza toplama aşamasına geldik. Bunu yapmak için dolağımız ipi kendimizden tarafa çeviriyoruz.
 • İlk ilmek tığa boş alınıyor. İkinci ilmek de ise tığ ile içine girilip ip dolanarak almanız gerekir.
 • İlk ilmeği düz olarak aldığımız için ikinci ilmeği alırken tersten almanız gerekir. ( Şiş örgüde ki düz ters örgüsü gibi. )
 • Üçüncü ilmek sırasından sonra ters düz şeklinde örerek ipleri tığımızdan çıkarıyoruz. Bu şekilde dört kat yapılmış oluyor. Her dört katta bir ilk sıradaki örme şekline dönmeniz gerekir. Böylece model çıkarılmış olur.

Tunus işi lastik yapımı videosu

Tunus işi lastik yapımı

Tunus işi lastik yapımı videosu ile örneğin diğer modellerini de görebilirsiniz. Tunus işi lastikli örgüler en çok aksesuarlarda ve raflı dolaplar için tercih edilir. Aynı şekilde eldiven, atkı, şapka gibi örgülerde de kullanılır. Aşağıdaki videolu anlatımlar da tunus işi lastiğin en ince ayrıntısına kadar görsel olarak incelenmesi mümkün. Tunus işi bir düz bir ters lastik yapımı için aşağdaki dört adet videoyu izleyin.

Sol el ile tunus işi lastik yapımı

Sevgili hanımlar bu videoda yine tunus işi lastik yapımı anlatılıyor. Ama sol el ile tunus işi lastik nasıl yapılır onu görebilirsiniz. Sol el ile ören buna alışmış bayanlar için kolaylık olur düşüncesi ile bu videoyu da ekleyeyim dedim.

Bir erkek tarafından tunus işi lastik yapımı anlatımı – İNGİLİZCE

Evet hanımlar bu videomuz da İngilizce konuşan bir örgücü erkek tarafından tunus işi lastik yapımı adım adım anlatılıyor. Eğer sizde de erkek adam örgü yapmaz diye düşünce varsa bu video ile fikriniz değişebilir.

evet hanımlar geldik bir tığ işi örgü teknik konumuzun daha sonuna. Eğer anlatımlarımızı beğendiyseniz lütfen yorum yapın. Anlamadığınız yerler olursa rahatça sorabilirsiniz.

Diğer tığ işi örgü teknikleri için konumuza bakın. Şiş örgü teknikleri içinde buraya tıklayın.

Bir başka örgü anlatımı konumuzda buluşmak üzere kendinize çok iyi bakın.

 

Facebook Yorum
0
0

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe