Tunus İşi Boncuklu Babet Yapımı / Resimli Anlatım

9.334
A+
A-

Örgü işi insanlar tarafında oldukça beğenilen işlerin başında gelir. Özellikle kış ayları için olmazsa olmaz ürünlerdir. Kış aylarında içimizi sıcak tutan örgülerimizi yapmak da son derece kolaydır. Kış aylarında en çok tercih edilen örgü türü patiktir.

İstediğiniz renk ve modellerde yapılan örgüleri tercih edebilirsiniz. Bu sayede kış aylarında hem ısınabilir hem de oldukça şık patiklere sahip olabilirsiniz. Kadınlar tarafından oldukça tercih edilen örgülerden biri de Tunus işi bayan babet yapımıdır. Boncuklarla da süslenen bu babet; ayakları oldukça hoş bir görüntüye ulaştırabilir.

Boncuklu Tunus İşi Bayan Babet Yapımında Hangi İp Kullanmak Gerekir?
Bu patik için istediğiniz rengi kullanmanız mümkündür. Ancak modelin görünmesi için daha açık renkler kullanmakta yarar vardır.
Aldığınız ipe uygun şiş seçmeniz; örgünüzün daha hızlı ilerlemesini sağlar.

Boncuklu Tunus İşi Bayan Babet Yapılışı Nasıldır?
Boncuklu Tunus işi bayan babet yapılışına başlarken ilk önce 22 zincir çekmeniz gerekir.
Ayağınızın boyuna kadar örmeye devam etmeniz gerekiyor.
Ayak tabanınızın boyuna ulaştıktan sonra tepede 4 ilmek kalacak şekilde ipleri kesiyoruz.
Bu işlem için her sıranın sonunda ikişer ilmek kesmeniz gerekir.
Sonunda tepede 4 ilmek kalacak şekilde iplerin kesilmesi gerekir.
Bu işlemden sonra aşağıya doğru bırakan ilmeklerin şişe dizilmesi gerekiyor.
Şişte aşağıya doğru aldığınız ilmekleri topladığınızda 22 ilmek bırakmanız gerekir.
Bu şekilde dilim elde etmiş olursunuz. Burun oluşturmaya bu şekilde başlarız. İşlem sonunda 5 dilim olacaktır. Yani burun kısmının 5 dilim olması gerekir.
5 dilim ortaya çıkardıktan sonra şişte kalan 22 ilmeği aşağıya doğru indirmeye bırakırız.
Bu şekilde diğer tarafı da örmeye başlarız. İşlem sonunda diğer tarafı da örmeyi bitiriniz. Her iki taraf da bittikten sonra üst bölümünü bitirmiş olursunuz.
Daha sonra burun kısmından ortalama yapılır. Bu işe biraz dikkat etmek gerekir. Çünkü tam ortalı olmazsa topuk uygun olmaz.
Ortaladıktan sonra topuk yapmaya başlarız. Ortaladığımız yerden topuk için 12 ilmek çıkarmak zorundayız. 12 ilmek hiçbir şekilde eksiltilmeden devam etmek gerekir. Bu şekilde topuğu da bitirdik. Bu sayede boncuklu Tunus işi patik bitmiş olur. Diktikten sonra boncuklarla kenarlarını süsleyerek güle güle kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.