Trabzan Nasıl Yapılır – Yeni Başlayanlar İçin Tığ İşi Örgü Teknikleri

Merhaba hanımlar tığ işi örgü teknikleri anlatımına trabzan nasıl yapılır konumuzla devam ediyoruz. Trabzan nasıl yapılır, trabzan ne demek, tığ işinde trabzan çeşitleri nelerdir tüm bo soruların cevabını bu örgü dersimizde bulabilirsiniz. Tığ işinde zincir çekme, sık iğne ve sihirli halka yapımı konularından sonra ilk öğrenilmesi gereken en temel zaruri konu trabzan yapımıdır. Diğer örgü teknikleri anlatımlarında olduğu gibi bunda da ilk defa eline tığ alan örgüyü hiç bilmeyen hanımlara göre en temel seviyeden anlatıyoruz.

Çünkü trabzan tığ işi örgünün temelidir. Her örgü modelinde olmazsa olmazlardan dır. Tıpkı zincir çekme ve sık iğne gibi trabzan örgü çeşitleri de kesinlikle öğrenilmesi gereken tekniklerdir.

Bu konuda neler öğreneceksiniz.

Trabzan ne demek

Trabzan ne demek diye merak ederseniz eğer hanımlar. Trabzan kelime manası ile merdiven başında ve kenarlarındaki korkuluklarda yer alan kalın yuvarlak silindirik yapıdaki şeylere trabzan denir. Tığ işinde de tekli, ikili ve üçlü gibi trabzanlar da böyle dikine sütun gibi bir hat oluşturduğu için zamanında trabzan ismi verilmiş bu tekniklere.

Tığ işi örgü sembolleri ve anlamları

Hanımlar aşağıdaki tabloda tığ işi örgü tekniklerinin sembolleri, İngilizce isimleri ve kısaltmaları gibi bilgiler yer alacaktır.

Trabzan örgü çeşitleri ve yapılışları

Tığ işi trabzan çeşitleri aşağıda belirtiğimiz şekilde yazılarak sizlerin işlerinizde daha basit bir hale gelerek yardımcı olacağını düşünerek bilgi vermek amacıyla yazılan işlerimiz şu şekildedir :

Tığ işi tekli trabzan nasıl yapılır

Tekli trabzan yapımı

Trabzan yapımı

Tekli trabzan tığ işinde az kullanılır bunun yanında bazen tekli trabzana yarım trabzan veya çakma trabzan dendiği olur bilginiz olsun.

Bütün tığ işlerinde olduğu gibi zincir çekilerek başlanır. Tığ işi tekli trabzan küçük bir parça zincir çekilir ve tığın üstüne ipliği dolayarak zincirdeki halkanın içinden geçiriyoruz ve ipimizi çekiyoruz. Şimdi tığımızın üstünde üç tane ilmek oluşur. Bu üç ilmek tığımızın üstünde iken bir ip alıp ipi üç ilmekten birden çekeriz ve bu işleme tekli trabzan yapımı denir.

Tığ işi ikili trabzan nasıl yapılır

İkili trabzan nasıl yapılır

İkili trabzan yapımı

Bir ve iki zincir çekilerek tığ işi ikili trabzan işlemine geçilerek tığımızın üstüne ilmek alıyoruz aldığımız ilmeği halkanın içinde geçirerek ipimizi çekeriz ve tığımızın üstünde üç tane ilmek oluşur tekrar ip alarak ve iki ilmeğin içinden geçirerek ve tığımızın üstünde iki tane ilmek oluşur tekrar ipimizi alarak ve iki ilmeğin içinden geçirerek bu şekilde ikili trabzanımızı oluşturmuş oluyoruz.

Resimli anlatımla ikili trabzan yapımı

Resmin üzerine tıklayarak tam boy açabilirsiniz.

Tığ işi üçlü trabzan nasıl yapılır

Üçlü trabzan yapımı

Üçlü trabzan yapımı

Diğer trabzanlarda olduğu gibi ipimizi dolayarak halkanın içinden ipimizi alıyoruz tekrar üç tane ilmek oluşur bu defa iplerimizi tek tek geçirerek ipimizi alıyoruz bir ilmeğin içinden geçirerek ipimizi dolayarak bu defa iki tane ilmek kalır doladığımız iki ilmeğin içinden geçirerek geriye tekrar iki ilmeğimiz kalarak ve tekrar ipimizi dolayıp ikisinin içinden geçiriyoruz buna ise tığ işi üçlü trabzan adı verilir.

Tığ işi dörtlü trabzan nasıl yapılır

Bu defa birinci ikinci ilmeği dolayarak dört basamaklı trabzan işlemini gerçekleştireceğiz adı üstünde tığ işi dörtlü trabzan işlemi denilir. İki ilmek dolayarak halkamızın içinden geçirerek tek tek alarak zinciri ilk ilmeğe ardından ikinci ilmeğe birden sonra üçüncü ilmeğe birden en sonunda dördüncü ilmeğe birden dolayarak bu şekilde işlemlerimizi devam ettirerek işlemimizi gerçekleştiririz.

Videolu anlatımla trabzan çeşitleri ve trabzan nasıl yapılır anlatımı

Örgüde trabzan nasıl yapılır yukarıda sizlere detaylıca yazdım. Şimdide size videolu anlatımlarla bunu desteklemek istiyorum. Video galerimizde 4 video var ve sırası ile tekli trabzan yapımı, ikili trabzan yapımı, üçlü trabzan yapımı ve son videoda dörtlü trabzan yapımı anlatılmaktadır. Son video ayrı bir video olduğu için içinde ikili, üçlü ve dörtlü trabzan beraber anlatılmaktadır. Dörtlü trabzan 4. videonun sonunda anlatılıyor.

Bu video galerimiz de yukarıdaki videolara alternatif olarak. Farklı örgücü hanımlardan dinlemek anlamamıza yardımcı olur pekiştirir diye. Aynı trabzan örgü yapımını anlatan diğer videoları sizin için derledik. Buyurun izleyin öğrenin hanımlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.