Tokalı Bebek Patik Yapımı – Kız Bebekler İçin Tokalı Kolay Patik Yapımı

218
A+
A-

Küçüklerimizin güzel ayakları için tokalı bebek patik yapımı paylaşmaya kara verdim sizlere. Kız bebekler için çok güzel tokalı bebek patik yapımı çok tercih edilebilir. Tokalı olması tasarımına ayrı bir güzellik, farklılık katacaktır. Bebek patik modellerimiz de ip seçiminizi yaparken yazlık –kışlık olarak seçebilirsiniz. Kış aylarında daha çok yünlü ip seçerken yaz ayları için merserize ip seçerseniz daha iyi olur.

Tığ işi patik yapımı örgü işleri arasında belkide en çok zevkli olan bize örmesi en kolay örgü işlerindendir. Bu modeldeki gibi örgü bebek patikleri ve diğer bebek örgü modelleri tasarlarken sık sık aplikler ve örgü motif modelleri kullanmamız gerekebilir süslemek için. Zaman zamna sizlere bu motifleri paylaşacağım inşallah.

Bebek patik modellerimizde kızlar için üzerindeki gül motifini kullanırken erkek çocuklarımız içinde örgü üzerine tığ işi örgü motiflerimize, apliklere bakabilirsiniz.

Konuya geçmeden geçen hafta sizler için hazırladığımız fiyonklu bebek patik yapılışı konumuza bakmak istersiniz belki.

Buyurun yapımına geçelim isterseniz.

Tokalı kız bebek patik yapımı için gerekli malzemelerimiz.

  • İpimiz (biz bebe ipi kullanmayı tercih ettik)
  • İğimize uygun tığımız( bizim tığımız 2,5 numara)
  • Makas, iğne
  • 2 adet düğme

Patiğimizi örmek için bilinmesi gerek tığ işi örgü teknikleri

Zorluk derecesi : 5 üzerinden 1 yani yeni başlayanlar için uygundur.

Tokalı bebek patik yapımı resimli ve yazılı anlatım

Her resmin açıklaması resmin altında yer almaktadır. Resme tıklayarak büyütebilirsiniz.

Tokalı bebek patik yapımı

13 adet zincir çekelim. Sıra başı ve sıra sonunda arttırma işlemlerimiz  var 5 er adet.

İkili trabzan ile başlayalım 13 zincirimizi çektik 2 adet daha zincir çekelim ve 13 zincirimizin dibine toplamda 5 adet ikili trabzan yapıp zincirimizin sonun kadar arttırma yapmadan sıra sonuna kadar devam edelim. Sıra sonuna geldiğimizde tekrar 5 adet aynı kutucuğa ikili trabzan yapalım ve arttırma işlemlerimizi tamamlayıp sıra sonun kadar devam edelim.

İlk sıramız bitti 2. sıraya geldiğimizde 2 adet zincir çekelim ve 5 adet daha önce çekmiş olduğumuz ikili trabzanlarımızın üzenine her deliğe 2 kez batarak arttırma işlemlerimizi yapalım. arttırma işlemleri bittiğinde gene sıra sonunda ki arttırmalarımızın olduğu bölüme kadar arttırma yapmadan devam edelim.

Arttırmalarımızın olduğu bölümde gene her kutucuğa 2 adet olmak üzere ikili trabzan yapalım. Sıra sonuna devam edelim. 3. yanı son sıramıza geldik burada arttırma işlemlerimiz de marullanma olmasın diye 1 kutucuğa 2 adet 1 kutucuğa 1 adet olmak arttırma yapalım.

Arttırma bölümümüz bitince gene arttırma yapmayalım. Arttırma alanımıza gelince gene aynı deliğe 2 adet ikili trabzan 1 adet ikili trabzan yapalım ve sıra sonunda tabanımızı bitirelim.

Tokalı bebek patik yapımı

Şimdi sıra yükseltme bölümüne geldi. Bu sırada arttırma yapmadan Tekli trabzan yapalım ve patiğin tabanını dönelim.

Tokalı bebek patik yapımı

2. sıra da arttırma ya da eksiltme yapmadan devam edelim.

Tokalı bebek patik yapımı

Düzelttiğiniz zaman bu şekilde görünecek bebek patiğimiz.

Kılavuz iplerinizi resimdeki gibi takınız.

Tokalı bebek patik yapımı

Şimdi patiğimizin ön kısmı için kullandığımız kılavuz iplerin arasını örelim. İplerimizden başlayarak 7 adet ikili trabzandan sonra her defa da 2 li eksiltelim ki ayakucu dönüşümüz otursun.

Tokalı bebek patik yapımı

Bu resimde daha belli. Yanlarda 7 adet ikili trabzanımız olacak. Eksiltmeleriniz o şekilde ayarlayınca sona 7 adet daha kalmalı ikili trabzanımız.

Tokalı bebek patik yapımı

Bu sırada aynı işlem tek farkı ikili tarabzan yerine çakma sık iğne tekniği kullanıyoruz

Bir üst sıraya çıktığımızda ise her deliğe 1 kere çakma sık iğne tekniği kullanalım eksiltme ya da azaltma yapmadan.

Tokalı bebek patik yapımı

Sıra geldi patiğimizin üzerine büzme işlemine daha önceki sırada çakma sık iğne yaptığımız her ilmeğin bu sefer çakma sık iğne gibi alalım ama sonlandırmayalım işlemi böylece bütün ilmekler tığımızda kalsın. Bütün ilmekleri bitince hepsini bir kerede toplayalım ki büzme işlemimiz tamamlansın.

Tokalı bebek patik yapımı

Bu sıra dahil, patiğin bütün bilek kısmını ikili trabzanla eksiltme  yapmadan dolanalım.

Patiğimizin arka kısmını ortalayarak 7 adet ikili trabzan yapalım.

Tokalı bebek patik yapımı

Toplamda 6 sıra bu işlem yaptıktan sonra patiğimize tığımızla ekleyelim ki  diğer öreceğimiz parçayı içinden geçire bilelim.

 

Patiğimizin görüntüsü bu şekilde olsun

Tokalı bebek patik yapımı

Patiğimizin görüntüsü bu şekilde olsun.

Bebek patiğimizin bilek kısmındaki tokasını yapmaya geldi

Patik tokası yapımı

Sıra geldi bilek kısmını yapmaya. 50 adet zincir çekelim. Zincir sayımızın içinde düğme deliğimizin de yeri var unutmayın.

Patik tokası yapımı

İkili trabzanlar ile sıra sonuna kadar zincirimizi dolduralım son zincir halkasında dönüşümüzün rahat olması için arttırma işlemi yapmamız lazım. Sıra sonunda bulunan deliğimize 7 adet ikili trabzan yapmamız yeterli olacaktır.

Patik tokası yapımı

9 adet de delik kısmına ikili trabzan ile doldurduk mu ? 2. sıraya geçebiliriz. 2. sıramızda da arttırma yerleri haricinde her deliğe 1 kez çakma sık iğne yaparak ilerleyelim.
Patik tokası yapımı

Arttırma kısımlarında da aynı deliğe 2 adet çakma sık iğne yapıp ipimizi iğnemiz yardımı ile örgümüzün altına saklayalım.

Patik tokası yapımı

Ayrı örmüş olduğumuz bu parçayı patiğimizin hazırladığımız bölümüne geçirelim. Düğmemizi dikelim. Patiğimizin üzerinin çiçeğini yapalım.

Tokalı bebek patik yapımı

Bu bölümde özgürsünüz eğer yardım isterseniz örgü üzerine aplikler bölümümüze baka bilirsiniz. Patiğimizin diğer eşini de hazırladıktan sonra iyi günlerde kullanmanız dileğiyle. Kız bebekler için tokalı bebek patik yapımı burada bitiyor . Hoş çakalın.

Eğer anlatımımız beğendiyseniz lütfen yorum yazın. Sizin fikirleriniz bizim için çok önemli.

Yapılışını yazmışsınız ama ben örgü bilmiyorum diyorsanız. Yeni başlayanlar için örgü teknikleri ve örgü dersleri sayfamıza bakabilirsiniz. Sipariş verip hazır ördürmek isterseniz Konuya yorum yazın sizinle irtibata geçeriz. Yada Facebook Sayfamızdan bize rahatlıkla sipariş verebilirsiniz.

 

 

 

Facebook Yorum
1
5

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe