Tığ İşi Saç Örgü Modeli

70
A+
A-

Merhaba hanımlar bugün sizlere tığ işi bir örgü modeli paylaşacağım. Bu modeli yeleklerde battaniyelerde kullanabilirsiniz. İsterseniz birden fazla renk kullanarak da farklı bir görünüm elde edebilirsiniz.

Malzemeler

  • Orta kalınlıkta ip
  • İpinize uygun tığ
  • Makas

Yapımı

Tığ işi saç örgü modeli yapımı için öncelikle sık iğneyle bir sıra yapalım. 6 zincir çekip çevirelim tığa 4 defa saralım ve 5.ye batalım. İki iki çıkaralım. 4 kez saralım bir önüne iki iki tam 5 seferde tığa çıkaralım. 3 zincir çekelim 4 kez saralım tığın üzerine 4 ilmek bırakalım.

İki iki bırakalım 4. dönüp batalım. Tekrar iki iki tığdan çıkaralım. 4 kez saralım ve bu sefer üçüncüye iki iki 5 seferde tığdan çıkaralım. İlmek çekmeden 4 kez tığa saralım. 5.ye batalım iki iki çıkaralım tığdan. Tekrar saralım 4 kez geride 4 sık iğne bırakalım.

3 zincir saralım 4 kez saralım toplamda 5 tane yapalım. Öne batalım arada 2 sık iğne bırakalım. Bu şekilde sıra başına kadar tamamlayalım. Sonuncuyu da aynı şekilde 3 kez saralım batıp 4 seferde çıkaralım. Trabzan gibi yapalım. Beyaz ipe geçelim iki zincir çekelim tepeye bir kez alalım ve arka taraftan dolanıp ikili trabzan yapalım.

Tepeye bir alalım arkadan dolanıp ikili trabzan yapalım. Tığın üzerinde tutalım ikisini çıkaralım ikisini bırakalım. Tek seferde hepsini bir çıkaralım. 1 zincir çekelim tepeye bir alalım. Arkadan girelim ikili trabzan yapalım. Toplamda 4 tane trabzan yapmış olalım. Modeli bu şekilde ilerletelim. Yükseldikçe şekil alacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.