Tığ İşi Paspas Yapımı – Tığ İle Süslü Paspas Nasıl Örülür Resimli Anlatım

1.298
A+
A-

Tığ işi paspas yapımı anlatımlı

Merhaba güzel hanımlar farklı örgü deseni ile size renkli tığ işi paspas yapımı örneği göstereceğim. Elinizde farklı renklerde ipiniz varsa bu paspas örneği için değerlendirebilirsiniz. Paspas örmesi bilmeyip paspas nasıl örülür merak edenler için bu konumuz güzle bir örnek olacak.

Daha önceden de penye ipten paspas yapımı konusu anlatmıştım sizlere. Bu konumuz da çok beğenilmişti. Bu penye ip ile paspas yapımı konusu örgüye yeni başlayanlar için tam ideal bir konu.

Evde paspas yapımı çok eskilerden beri ev hanımlarının babannelerin yaptığı başlıca örgü işleri arasında yer alıyor. Eskiden ben hatırlıyorum babannem ve ananem eskimiş artık giyilmez hale gelmiş penyeleri nevresimleri, çarşafları makasla keser ip haline getiri onlardan eşik önlerine paspaslar örerdi. Ayrıca eski kazakları yeleklerin ipini sökerdi onları tekrar kullanarak kapı paspası yapardı. Tığ işi paspas yapımı

Çünkü eskiden yokluk vardı eskiyi değerlendirme vardı, yenileme vardı. Bende ilk defa paspas nasıl yapılır babannemi izleyerek öğrenmiştim.

Şimdilerde her şeyimiz var her türlü renkte ve özellikte ipimiz var. Ve hobiisleri.com gibi sitemiz var her türlü kolay paspas yapımı öğrenebiliyoruz artık değil mi kızlar 🙂

Tığ işi paspas yapımı için gerekli malzemeler:

  • Örgü ipi ( kırmızı, açık mavi, açık yeşil,gül kurusu rengi, açık kırmızı, turuncu, mavi, koyu    mor)
  • Tığ 7.0 numara
  • Makas

Tığ işi paspas yapımı anlatımlı resimli

Renk akımı çok güzel sıralanmış. Sizde bu gökkuşağı gibi bu hoş paspası örmek isterseniz renk sıralamasına dikkat edin. Burada kullandığımız örgü basit.

Şimdi adım adım anlatmaya başlayalım.

Tığ işi paspas yapımı

Paspasımızı en iç tarafından başlıyoruz örmeye. Paspas büyüklüğünü ne kadar istiyorsanız o kadar gevşek zincir çekerek başlayın bu modeli örmeye.

Dört  zincir geriye batıyoruz , üç zincir çekiyoruz ve aynı yere sekiz kez batıp üçlü trabzan ile dolduruyoruz.

Beşinci zincire batıyoruz üç zincir çekiyoruz ve üçüncü zincire batıyoruz ve aynı yere sekiz kez batıyoruz üçlü trabzan yapıyoruz.Tığ işi paspas yapımı

Sıramızı tamamlıyoruz bu şekilde.Tığ işi paspas yapımı

Sıranın sonuna gelince üst sıraya dönüş yapıyoruz ve aynı yere daha sekiz tane üçlü trabzan çekiyoruz.

Penye ipten sırt çantası modelleri konumuza bakmalısınız.

Üst sırada aynı tekrarları yapıyoruz. İpi kesiyoruz ve diğer rengimizi bağlıyoruz.Tığ işi paspas yapımı

Oluşan yuvarlağın ortasına diğer rengi bağlıyoruz ve beş zincir çekiyoruz.

Yuvarlağın yarısına bağladığımız ipin yanındaki trabzanın arka kısmına batıyoruz ve üçlü trabzan yapıyoruz. Yuvarlaktaki bir sonraki trabzana batıp bir tane daha üçlü trabzan yapıyoruz.

Trabzanı yaparken sonundaki ilmeği almıyoruz. Dört tane ilmek olacak şekilde tığımızda trabzan uçlarını biriktiriyoruz. Son ilmeği hepsi ilmeklerin içinden geçiriyoruz. Sonra beş zincir çekiyoruz. Yuvarlağın çeyreğine batıyoruz.

Penye İpten Paspas Yapımı – Penye İpten Yuvarlak Paspas Nasıl Örülür ?

Bu tarif döndüğümüz kenar için geçerli. Diğer köşeye de bir tane daha aynı dört tane trabzandan yapıyoruz. Sıraya girince beş zincir çekiyoruz. Yanındaki alt trabzana arkadan batıyoruz üçlü trabzanı çekiyoruz.

Sonraki trabzana batıyoruz bir tane daha üçlü trabzan yapıyoruz. Toplam sekiz tane trabzan olmalı. Bu trabzanları yaparken son ilmeklerini almıyoruz. Tığımız da sekiz tane trabzan toplanacak.

Onları en son bu ilmekleri içinden bir ilmek geçirerek birleştireceğiz. Beş zincir çekip diğer yuvarlağın ortasına bağlıyoruz. Bu sırada yarım daireler yapıyoruz.

Bu sırayı bitirince üst sıraya dönüyoruz. Bu sıranın üzerine aynı örgüyü tekrarlıyoruz tam daire yapıyoruz aynı renk ipten.

Bu ipi kesip diğer rengi bağlıyoruz. Aynı sistemde örgümüzü örüyoruz.Tığ işi paspas yapımı

Yarım daire şeklinde oluşan sıramız.Tığ işi paspas yapımı

Dairemizi bitirirken ki hali.

Tığ işi paspas yapımı

İkinci daire de bitti. İpi kesiyoruz ve başka renk bağlayacağız.

Tığ işi paspas yapımı

İşte farklı renklerdeki yuvarlaklar ile renkli paspasımız. Siz de başka renk nüansları deneyebilirsiniz.

Sizlere inşallah daha başka paspas yapımı örnekleri paylaşmaya devam edeceğim.

Normal kolay paspas modelleri yaptıktan sonra da bunları kenarlarına veya ortasında ilmek kaydırma tekniği ile farklı renkte ipler geçerek paspas süsleme işlemi yapabilirsiniz.

yine bu şekilde her bir sırasını farklı renk ip ile örerek paspas süsleme işlemleri yapabilirsiniz.

Bir sonraki paspas örme işleminde ve diğer örgü konularında görüşmek üzere kendinize iyi bakınız.

 

Facebook Yorum
4
1.8

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe