Tığ İşi Kelebek Yapımı – Örgüleriniz İçin Harika Örgü Kelebek Modelleri

275
A+
A-

Merhaba sevgili örgü severler çok güzel bir tığ işi kelebek yapımı konusu anlatmak istiyorum. Bu gün sizlerle kelebek aplik konusunu işleyeceğiz. Kelebek aplik veya örgü kelebek motifi denince biri birinden güzel aplikler çıkıyor karşımıza. Bildiğiniz gibi bizler sizler için en anlaşılır en güncel modelleri sunmaya çalışıyoruz.

Bildiğiniz gibi son zamanlarda düz örgülere biraz hareket katmak için değişik uygulamalar yapılmaya başlandı. Bunlardan biride aplikler ve örgü motif modelleri konusu  örgü motifleri, örgü aplik modelleri denilince  aklınıza sitemiz gelsin istiyoruz.Tığ işi kelebek yapımı

Örgü kelebek yapımı aslında çok da zor değildir. Güzel bir örgü kelebek yapımı için mümkün olduğunca ince ip ve tığ kullanmanız gerekiyor. Bu işi püf noktası bu. Hatta birde ebrulu ipleriniz canlı renklerin tonlarına sahipse biri birinden güzel aynı olmayan ama yapım tekniği aynı olan bir sürü örgü kelebeğiniz olur.

Size daha önce kolay örgü kelebek yapımı anlatmıştım. Bu da size ikinci örgü kelebek motifi anlatımımız olacak. Tığ ile kelebek yapımı inanın çok kolay. Ve bütün örgü işlerinizde seve seve kullanabileceğiniz bir örgü aplik olacaktır.

Tığla kelebek yapımı öğrendiğiniz zaman hem dantelleriniz de hemde örgü battaniye modelleri ve örgü bot patik modelleri için bu örgü motif modelleri ni kullanabilirsiniz. İki gün önce sizlere haroşa örgü ile örgü bebek hırkası yapımı anlatmıştım. Onda süsleme olarak örgü kelebek modeli kullanmıştık.

Ayrıca konu sonunda sizlere tığ işi kelebek modelleri resimli galerisi paylaşacağım. Sizde bu örgü kelebek modelleri gibi kendi örgüleriniz için bir tanesini yapabilirsiniz.

Tığ ile kelebek yapımı için kullanacağımız tığ işi örgü teknikleri

Tığ işi kelebek yapımı anlatımlı resimli

Tığ işi kelebek yapımı resimler eşliğinde adım adım anlatacağım. Her resmin açıklaması resmin altında yer almaktadır.

Tığ işi kelebek yapımı

Tığ işi kelebek yapımı için önce 10 adet zincir çekip bir halka oluşturalım. Oluşturduğumuz halkanın üzerine 16 adet ikili trabzan ile dolduralım. Her bir trabzanımızın arası 1 zincir olsun.

Tığ işi kelebek yapımı

2 zincir çekelim ve üst sıramızın ikili trabzanı için hazırlığımızı yapalım.

1 deliğe ilk sıramızda 3 zincir çektik hemen aynı deliğe 1 adet ikili trabzan yapalım ve hiç zincir çekmeden 1 kutu atlayıp yandaki kutucuğa 2 adet ikili trabzan yapalım.3 zincir çekelim, aynı deliğe 2 adet daha ikili trabzan yapalım .

Şimdi mantığımız şu bir bölümde büzüyoruz bir bölümde orta zinciri çekip motifi istediğimiz forma getirmeye çalışıyoruz. Bu şeklide sıramızın sonuna kadar devam edelim. Toplamda 8 adet 3 zincir ile oluşturduğumuz kutucuğumuz olacak. Bu  kutucukları kullanacağız şimdi.

Bir üst sıramıza geçtik. Hiç zincir çekmeden kutucukların içine 4 adet ikili trabzan, 1 adet üçlü trabzan yapın. Hemen 4 adet zincir çekin .Çektiğimiz 4 zincirin 3 zincir halkasını pıtırcık için geriye dönüp batın zincir çekmeden aynı deliğe üçlü 1 adet, ikili 4 adet trabzan yapın. Daha önceki sıramızda birleşim yeri olarak kullandığımız alana sık iğne yapın. İşlemlerinizi bu şekilde tamamladığınızda 8 adet kanatçık oluşmuş olacak.

Tığ işi kelebek yapımı

Sonra yukarıda resimde gördüğünüz gibi tam ortadan ikiye katlıyoruz.

Ve 40 adet zincir çekip bir ip yapıyoruz.Bu 40 adet zincir ile yaptığımız zincir ile kelebeğimizi ortadan ikiye katlayıp bağlayacağız ve bu kalın zincir kelebeğin gövdesini oluşturacak.

Yukarıda resimde olduğu gibi bağladığımıza da tığ işi kelebek yapımı bitmiş oluyor. Dilediğiniz örgü modelinde rahat rahata kullanabilirsiniz.

Tığ işi kelebek yapımı

Tığ işi örgü kelebek modelleri resimli galerisi

Aşağıdaki galerimizde çeşit çeşit tığ işi kelebek modeli ve bunların kullanıldığı örgü örneklerini görebilirsiniz.

Şimdiden herkese kolay gelsin başka bir anlatımda görüşmek üzere HOŞÇAKALIN. Bizleri takipten ayrılmayın.

Eğer sipariş vermek isterseniz yazıya yorum yazın veya facebook sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Örgü Teknikleri - Tığ İşi Örgü Dersleri

Örgü Teknikleri – Tığ İşi Örgü Dersleri

Facebook Yorum
0
0

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Bora Özbek dedi ki:

    Güzel ve bilgilendirici bir makale olmuş elinize emeğinize sağlık başarılarınızın devamını dilerim.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe