Tığ İşi İlmek Kaydırma – İlmek Yürütme – Tığ İşi Örgü Teknikleri

Merhaba hanımlar tığ işi örgü teknikleri ve örgü dersleri konu serimize tığ işi ilmek kaydırma,  ilmek yürütme teknikleri ile devam ediyoruz. Hobi işleri olarak tüm örgü severler için ve örgü öğrenmek isteyenler için bir rehber oluşturmak istiyoruz. Bir düzen halinde tığ işi örgü teknikleri ve şiş örgü teknikleri konularını örgü dersleri halinde sunmak istiyoruz. Bu örgü dersleri konu konu anlatıp bunları liste halinde bir yerden bulabilmenizi istiyoruz. Her bir örgü tekniği için onlarca site ve video izlemeniz gerekmesin.

Örgü öğrenmek isteyen bir kişi yeter ki ben örgü öğrenmek istiyorum desin. Sitemizdeki örgü teknikleri konuları çok detaylı ve bol örneklidir. Örgüye yeni başlayan ve öğrenmek isteyenler için çok güzel bir kaynak.

İlmek nasıl yapılır, ilmek atma çeşitleri gibi ilmek örgü teknikleri için ilmek nasıl atılır konumuza bakmanızı öneririm.

Peki bu konumuzda ilmek kaydırma adına neler öğreneceğiz

Şimdi konumuz tığ işi ilmek kaydırma ve ilmek yürütme tekniği. İlmek kaydırma ve ilmek yürütme ikisi aynı şeyler olmasına karşın bazen uygulama şekilleri yönünden farklı görünebilir. Biz tüm yönleri ile ele alalım dedik.

Tığ işi ilmek kaydırma tekniği nasıl yapılır ?

Tığ işi ilmek kaydırma

İlmek kaydırma örgü örmeden bir ilmeği örgü üzerinden yürütmeye denir. Veya tığ ile örgü örerken örmeden sıra atlamak yani ilmek atlayıp örgüyü kaydırmak için kullanılır ve buna tığ işi ilmek kaydırma tekniği denir.

Aslında bir yönden yalancı sık iğne tekniği denmektedir buna İngilizce adı slip stich olan bu teknik ile örgüde ilerlemeye ilmek kaydırma denmektedir.

Bu çok kısa videoda görebilirsiniz.


Yine buradaki İngilizce anlatımlı videoda İngilizce bilmenize bile gerek kalmadan rahat bir şekilde ilmek kaydırma diğer adı ile yalancı sık iğne tekniğini görebilirsiniz.

Tığ işi ilmek yürütme nasıl yapılır ?

Diyelim örgü modelinizi ördünüz diyelim. Bu bir örgü bebek patiği olur başka bir örgü modeli olur bu modeli süslemek için başka bir renk ipi örgü yüzeyinden ilmek yürütme tekniği ile yürütürsünüz. Ve bu sayede sanki  renkli kalemle çizgi çekmiş gibi ilmeğiniz örgü yüzeyinde yürümüş olur.

Yukarıda görmüş olduğunuz daha önce erkek bebek patik yapılışı olarak sizlere anlatımını sunduğumuz bu patik modelinde gördüğünüz gibi açık mavi renk örgü üzerine koyu mavi renk ip ile ilmek yürütülüp çok hoş basit ama zarif bir tasarım verilmiş.

Peki bunu nasıl yapıyoruz.

Örgümüzdeki ilmeklerin yani yani zincirin altına tığımızı batırıyoruz ve tığımızda iki ilmek oluşacak şekilde tığımızın üstüne ip alıyoruz. Sonra ise ipimizin iki ilmeğin içinden birden çekilir.

Yine daha önce sizlere yapılışını anlattığım örgü bardak kılıfı yapımı konusunda da bu ilmeğin yapılışı konu olmuştu.

Şiş ile sağa ilmek kaydırma – 2 ilmek  kaydırıyoruz – Videolu Anlatım

Burada sizlere göstereceğimiz ilmek kaydırma yukarıdaki tekniklerden ayrı. Bu şiş örgüde ilmek kaydırma.

Yani örgü örerken diyelim bir motifi veya bir ilmeği çapraz çapraz kaydırmak istiyorsunuz ve buna şiş örgüde ilmek yürütme deniyor. Ve iki türlüsü var.  Şiş örgüde sağa ilmek kaydırma ve sola ilmek kaydırma. Bu ilmek kaydırma işleminde ili ilmek kaydırılır.

Yapımı ise oldukça kolay. Nako Tv anlatımı ile o sakin yavaş yavaş anlatan abla sayesinde kolayca öğrenebilirsiniz.


Şiş ile sola ilmek kaydırma – 2 ilmek  kaydırıyoruz – Videolu Anlatım

Yukarıda sağa ilmek kaydırmayı gördünüz. Bu ise şiş örgüde sola iki ilmek kaydırma. aynı teknik ama yeni yapacaklar karıştırabilir diye ikisini ayrı ayrı video yapmışlar. Bizde sizlerle bu güzel çalışmayı buluşturalım dedik.

Evet hanımlar örgü dersimiz daha bitti. Sizlerle tığ işi ilmek kaydırma , ilmek yürütme ve şiş örgüde ilmek kaydırma tekniklerini gördük. Videolu anlatımlar gösterdik.

Sizde tığ işi örgü teknikleri konumuza bakarak bilmediğiniz diğer tığ örgü teknikleri öğrenebilirsiniz.

Bir daha ki örgü anlatımında buluşmak üzere hoşça kalın.

İlmek ilmek örgüler için sitemizi takip etmeyi unutmayın hanımlar.

Facebook Yorum
2
3.5

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe