Tığ İle Bot Patik Yapımı

775
A+
A-

Merhaba hanımlar tığ ile bot patik yapımı ile karşınızdayım. Tığ işi sevenlerin rahatlıkla yapabileceği bir patik modeli. Bu patiği ister sevdiklerinize hediye olarak isterseniz de kendiniz için yapabilirsiniz.


Malzemeler

  • 2 farklı renkte patiklik ip
  • 2 numara tığ
  • Makas

Tığ İle Bot Patik Yapımı

İlk olarak 15 zincir çekelim. Çektiğimiz zincirin üzerine 13 tane trabzan yapalım. Yaptığımız trabzanların karşılıklı olarak 13 trabzan daha yapalım. Üst sıraya gelince her trabzana 1 defa batalım sadece sağ ve sol traftan 2 trabzana 2 defa batalım. Üst sıraya gelince her trabzana 1 defa batalım sadece sağ ve sol traftan 2 trabzana 2 defa batalım.

Bu şekilde trabzan sayımız 46 olana kadar artırma işlemimizi yapıyoruz. 2 zincir çekip bir trabzan atlayıp diğer trabzana batarak trabzan yapacağız bu sıra bu şekilde ilerliyor. Aralarda iki zincir çekilecek. Daha sonra diğer rengimize geçerek 2 zincir çekip bir altta bıraktığımız trabzana önden batıyoruz.

2 zincir çekip bu seferde arkadan batarak trabzan yapıyoruz. Yani bir önden bir arkadan bakarak trabzan yapıyoruz. Üst kısma geçince de tekrar krem rengimize geçiş yapıyoruz. Daha önce krem rengimizle yaptığımız trabzanlara bir önden bir arkadan olacak şekilde trabzanlarımıza batıyoruz.

Daha sonra tekrar diğer rengimize geçerek önceki sırada turuncu yapılan trabzanlarımıza batarak önden olanı önden alttan olanı arkadan olacak şekilde devam ediyoruz. Krem rengimizin çizgili gözüken kısmını sayarak toplamda 10 sıra olacak. Daha sonra bir sıra normal trabzan yaparak devam edelim.

Yan kısımlardan beşer trabzan yaparak ortadaki kısmı boş bırakıyoruz.9 sıra yaptıktan sonra 10. Sırada topuk kısmımız için sağ ve sol taraftan eşit sayıda trabzan ayıralım. Ortada kalan 6 veya 7 trabzanı sık iğne olarak devam edelim. Üst kısma geçince sık iğne olan kısmı 3 er 3 er toplayalim. Daha sonraki sırada açık kalan kısmı sık iğne ile kapatalım.

Bot şeklini vermek için açık olan kısmı bir sıra trabzan yapalım. Üst sıraya geçince de lastik modelimizi uygulayalım. Lastik modelini 3 sıra yaparak modelimizi bitirelim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.