Ters Örgü Ve Düz Örgü Nasıl Örülür – Örgü Teknikleri

Ters örgü ve düz örgü ilk defa şiş örgüsü yapacaklar için ilmek nasıl atılır konumuza baktıktan sonra başlayacakları ikinci adımdır. Örülmesi kolay olan ve fazla zaman harcamayan basit bir örnektir. Adeta örgü işlerinin temeli gibidir. Şiş numarası kişilerin el becerisine bağlı olarak değişebilir. Ters ve düz örgü genel olarak tüm örgü modelleri için tercih edilen modellerden biridir.

Giyim ve kıyafet, aksesuar gibi birçok alanda ters örgü ve düz örgü modeli şiş bulunduğu sürece bir gün içerisinde bitebilecek bir örgü modelidir. Ters örgü ve düz örgü nasıl örülür diyenler için kolay teknikleri vardır.

Siz örgü örmek istiyorum ama nereden başlamalıyım, düz örgü nasıl örülür, ters örgü nasıl yapılır gibi temel örgü tekniklerini öğrenmek istiyorsanız bu sayfa tam size göre.

Sizler için bir çok videoyu ve konuyu tarayıp en iyi ve en kolay örgü tekniklerini sizlerle paylaşıyoruz. Bu konumuzda hem bol bol videolu anlatımlar hemde resimli anlatımla mevcut. Hazırlamış olduğumuz bu konu sayesinde  örgü model içerikleri ile artık ters düz örgü örmek daha kolay.

Peki siz değerli örgü sever hanımlar bu konuda neleri bulacak ve neler öğreneceksiniz.

Düz örgü ve ters örgü hakkında bir kaç bilgi ve püf noktası

Düz örgü nasıl örülür ?

  • Örgüde bir model örülürken kenar kıvrılmasın diye düz örgüde ilk ilmeği ters örgü ile başlarsanız kenar düzgün bir şekilde kıvrılmadan çıkacaktır.
  • Videoları izlerken fark edeceksiniz. Bazı örgücü hanımlar ipi sağ elden alıp şişe dolarken bazı hanımlar ipi sol elden alıp şişe dolamaktadır. Sağ elden alıp şişe ip dolamaya İngiliz tekniği adı verilmektedir. Siz hangisi kolayınıza geliyorsa o tekniği uygulayın.

Düzgün bir örgünün püf noktaları nelerdir, nelere dikkat etmeliyim ?

Düz örgü nasıl örülür ?

Düz örgü nasıl yapılır Hobi İşleri

Örgüye yeni başlayan örgü merakı olan siz değerli hanımlar ve genç kızlar için Nako anlatımı ile düz örgü nasıl örülür ? Sıfırdan düz örgüye nasıl başlanır buyurun bu videodan izleyip öğrenebilirsiniz.Düz örgü nasıl örülür yeni başlayanlar için

Düz örgü nasıl yapılır diye soranlar için şişteki ilmeğin sürekli arka kısmından alınarak iple çekilen kısmıdır. Şişe ip dolanır, ilmekten geçirilir ve arka kısmından ip diğer şişe geçirilecek şekilde alışı sağlanır. Düz örgü sürekli arkadan alınır ve örümü en basit olan modellerden biridir. Örgü teknikleri nelerdir, neleri bilmeme gerekir diye soranlar için ilk iş düz örgü örerek başlamalarıdır.

Düz ve ters örneğe eli yatkın olarak alışan kişilerin diğer modellerde zorlanmaları daha az olur. Ters düz örgü tekniği geliştirildiğinde giyim, kıyafet, aksesuar, çanta, eldiven, atkı, şapka, patik, çorap, süveter, hırka gibi daha birçok alanda örgüler yapabilir aynı zamanda ters düz örgüsüne yeni modeller katarak geliştirilebilir modellerden biridir.

Yine çok detaylı bir anlatımla düz örgü nasıl yapılır videolu anlatımı.

Sade ve basit bir anlatımla düz örgü

Resimli gösterimle düz örgü yapılışı

Resimlere tıklayarak tam boy açın.

 

Ters örgü nasıl örülür

Ters örgü nasıl yapılır

Ters örgü nasıl yapılır diyenler için düz olan örgünün tam tersidir.

Ters örgü genel olarak tutulan ipin ön ilmek kısmından alınandır. Önden alınması modelin kesim yeri olarak bilinir. Düz örgünün tam tersidir. Düz örgü ilmeğin arka tarafından alınırken, ters örgü ön kısmından alınır. Ve iki modelde çekilerek şişten alınır.

Ters örgü yapmak için ilmeklerin sürekli arkasından ip çekilerek alınır. Sürekli ters örgü yapıldığında model tek düze bir hal alır. Düz ile birlikte örüldüğünde model dalgalı bir şekil halini alır. Ters örgü düz örneğe göre alımı biraz daha zordur. Önden alındığı için iplik ile çekilmesi zor olur. Fakat bu sürekli yapıldığında daha basit hale gelecektir.

 

Ters örgü ve düz örgü nasıl örülür, nasıl başlanır ?

Bu videoda adına İngiliz tekniği denen örgüde ipin sağ elden verildiği örgü tekniği ile düz örgü ve ters örgü yapılışını göreceksiniz.

Bir düz bir ters örgü yapmak için şişteki ilmeğin tek tek sırası ile bir önden bir arkadan alınması gerekir. Şişte ki ilmeklere düz ya da ters başlayarak bitiminde düz ya da ters ile bitirilmesi gerekir. Düz örgü il başlayan bir ilmik bitişte ters örgü ile biter. Tekrar başlamak için ters örgü ile başlayan bir örgüyü düz örgü ile başlamak gerekir. Aksi taktirde ilmek kaçırmaları olur ve küçük delikler açılır.

Örgü öğrenmek istiyorum ve daha önce şiş ile hiç örgü örmedim diyenler için ters düz örgü pratik olarak verilir. Alışma evresine kadar bu model ustalıkla anlaşılıp bitirilmesi gerekir. Bunun için el becerisine göre numaralı bir iş ve yün ipi gerekir. Renkli ve desenli ipler ile ters düz örgüsü daha net ortaya çıkarılabilir. Ters örgü nasıl yapılır diyenler için basit ve pratik anlatım aşağıdaki gibidir.

Düz örgü ve haroşa örgü nasıl yapılır

Düz örgü ve haroşa örgü farkı- Üstteki haroşa örgü alttaki ise düz örgü

Ters örgü ve düz örgü nasıl yapılır ? Şiş ile düz ve ters örgü nasıl örülür ?

Bu videoda geleneksel sol elle yapılan örgü metodunu göreceksiniz. Yani ipin sol elden geldiği düz ve ters örgü tekniğini öğreneceksiniz.

Resimli gösterimle ters örgü yapılışı ?

Fantazi düz örgü tekniği nasıl yapılır ?

Bu videomuzda sizlere normal düz örgüden farklı olarak biraz daha farklı bir tekniğe ve model sahip olan fantazi düz örgü tekniği göstermek istiyorum.

Boncuklu düz örgü yapımı

Bu videomuz da sizlere boncuklu düz örgü yapımını göstermek istedim. Videomuz İngilizce anlatımlı. Buraya kadar olan kısımda düz ve ters örgüyü yeterince anlattığımız için pek soryn olacağını düşünmüyorum. Değil mi hanımlar 🙂

Düz örgü yelek modelleri  – Düz örgü modelleri

Düz örgü atkı ve boyunluk modelleri  – Düz örgü modelleri

Facebook Yorum
2
5

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. ayşe dedi ki:

    her şey yaptınız açıllamaklan beraber neden şiş hızlı nasıl yapılır yok onu arayıp bulamadım

    1. Pınar Güler dedi ki:

      Ayşe hanım sorunuzu tam anlayamadım. Biraz açıklar mısınız ?

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe