Tepede Çiçekli Oya Modeli Yapımı

4.985
A+
A-

Merhaba hanımlar bugün sizlere tepede çiçekli oya modeli yapımını paylaşacağım. Beyaz renkte yapıp gelin çeyizleri için de örebilirsiniz. Tığ işi sevenlerin kolayca yapabileceği bir oya modeli.

Malzemeler

  • 3 renk oya ipi
  • Tığ
  • Makas
  • Çubuk

Yapımı

Tepede çiçekli oya yapımı için öncelikle 4 zincir çekelim. Yandaki tığ battıya girelim zinciri kapatalım.4 zincir çekelim. Yandaki tığ battıya girelim zinciri kapatalım.4 zincir çekelim. Yandaki tığ battıya girelim zinciri kapatalım. 2 zincirle dönelim.

İlk yuvanın içine girip ortasına kapatıp eksiltelim. 4 zincir çekelim. Yandaki tığ battıya girelim zinciri kapatalım.4 zincir çekelim. Yandaki tığ battıya girelim zinciri kapatalım. 2 zincirle dönelim ilk yuvaya girip ortasına kapatalım. 4 zincir çekelim.

Yandaki tığ devamında kine girelim zinciri kapatalım. Bu şekilde devam edelim. 8 zincir çekelim kapatalım. 9 zincir çekelim ve dönüş yapalım yuvanın içine kapatalım. 6 zincir çekelim kapatalım. Bir sık iğne daha yapalım. 16 adet zincir çekelim ve yuvaya girip kapatalım.

Bu şekilde yapraklar oluşturalım. Aparata ilmeği takalım ipin ucunu alalım bir sık iğne yapalım tekrar yuvaya girelim. 9 zincir çekelim kapatalım. 6 zincir çekelim kapatalım bir sık iğne daha yapalım. 16 zincir yapalım. 15 tane zincir çekelim.

İki tıp battı bırakalım sık iğneyle kapatalım yine 4 zincir çekelim devamındakine kapatalım.4 zincir çekelim yandaki tığ battıya girelim zinciri kapatalım. Mavi ipe geçelim. 8 zincir çekelim girip kapatalım.8 zincir çekelim girip kapatalım.8 zincir girip kapatalım. Bu şekilde 8 kez aynı işlemi yapalım. 8 zincir çekelim girip kapatalım. Son kez yapalım. Bir zincirle ipi keselim. Bu şekilde oya modelimiz tamamlanmıştır. İyi günlerde kullanın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.