Tek Renk Kolay İğne Oyası Yapımı – Sade İğne Oyası Tülbent Kenarı

Tek renk iğne oyası yapımı açıklamalı

Merhaba arkadaşlar bugün tek renk kolay iğne oyası yapımı modeliyle sizlerle birlikte olacağım. Yapacağımız bu modelimizi beyaz veya tek renk tülbentlerde ve çiçekli yazmalarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sade bir iğne oyası tülbent kenarı istiyorsanız bu model tam size göre.

Ayrıca iğne oyası öğrenmeye yeni başlayan biriyseniz mutlaka basit iğne oyası ve yapılışları konuları arıyorsunuzdur. İşte sitemizde sizlere kolay iğne oyaları ve anlatımları paylaşmaya çalışıyoruz.

Bundan sonra da sizlere hafif iğne oyaları paylaşmaya devam edeceğiz ve sizde bunlarla kendinize çok güzel tülbent oyaları yapabilirsiniz.Tek renk kolay iğne oyaıs yapımı

Modelimizn anlatımına geçmeden önce iğne oyasında kullandığımız temel malzemelerimizden olan iğne ve ipliğimizin nasıl olması gerektiği hakkında bir iki küçük tüyo vermek istiyorum.

Bahsedeceğim bu malzemeler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Ama ben senelerdir bu işi yapan biri olarak kendi fikrimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Belki aranızda denemek isteyen olur.

Öncelikle iğnemiz eskiden annelerimizn dikiş işlerinde kullanıdığı ucu sivri arkası küçük iğnelerden olmamalı bence. Bu iğnelerin uçları baya sivri olduğu için hem parmaklarımızı çok tahrip eder hem de sık iğneli işlerimizde iplerimizin katlarını açma riski daha yüksektir ve arkaları çok küçük olduğu için iplerimizi tiftiklendirir.

Bu yüzden her tuhafiyede rahatlıkla bulabileceğiniz ucu küt arkası geniş iğnelerden kullanmanızı tavsiye ederim. (24 numara olanlar tercihimdir) veya iğne oyası iğnesi diye isterseniz de rahatlıkla bulabilirsiniz.

İğne oyasında kullanacağımız ipler de çok kalın ve sert olmamalıdır. Kalın iplerin modelleri biraz kaba durabilir. Bu konuda da yine iplerinizi temin ettiğiniz yerden tavsiye alabilirsiniz.

Dediğim gibi kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bir de bu aralar yeni yeni yayılmaya başlayan “suni ipek” ipler var. Benim de kullandığım ve gerçekten çok memnun kaldığım bu ipler iğne oyasında ilk tercihimdir.

Sizlere naçizane fikirlerimi sunduktan sonra isterseniz yavaş yavaş tek renk iğne oyası yapımı modelimizin anlatımına geçelim…

Sade iğe oyası tülbent kenarı yapımı

Tek renk kolay iğne oyaıs yapımı

İlk önce örtümüze 4 kenar zürafamızı çekiyoruz. Ve ilk zürafamızın üstüne bir zürafa daha yaparak aynı zürafanın içine orta boy bir kirpik yapıp tekrar o kirpiğin üzerine çıkıyoruz. Ve tekrar hafif bol ip bırakarak aşağı iniyoruz.

Zürafa yapımı için iğne oyası zürafa yapımı konusuna bakınız.

Aynı işlemi aynı zürafanın içine bir kere daha uyguluyoruz. Ve üç zürafa çekerek ilerliyoruz. 4. Zürafanın içine yine aynı şekilde orta boy kirpik yaparak tekrar üste çıkıyoruz.Tek renk kolay iğne oyaıs yapımı

Fotoğraftaki gibi bir önceki yaptığımız yaprağımızın içine arada bir miktar ip bırakarak batıyoruz.

Tek renk kolay iğne oyaıs yapımı

Ve arada bıraktığımız ipin içine 7 tane kirpik yapıyoruz.Tek renk kolay iğne oyaıs yapımı

Kirpiklerimizin üzerine geriye doğru 6 tane zürafa yapıp başa dönüyoruz.Tek renk kolay iğne oyaıs yapımı

Ve ilk baştaki zürafamızın içine bir kirpik yapıp tekrar onun üstüne çıkıyoruz.Tek renk kolay iğne oyaıs yapımı

Ve tekrar aynı zürafamıza batarak aşağı iniyoruz.Tek renk kolay iğne oyaıs yapımı

Aynı işlemi diğer zürafaların içinde de uygulayarak 6 yaprağa tamamlıyoruz.

Tek renk kolay iğne oyaıs yapımı

İp uzatarak ilk başta yaptığımız kirpiğin üzerine inip oradan da tekrar en alt zürafamıza iniyoruz. Aynı zürafamızın içine yine kirpik yapıp üstüne çıkıp tekrar aşağı iniyoruz.Tek renk kolay iğne oyaıs yapımı

Araya yine 3 zürafa yaparak 4. zürafamıza kirpik yapıyoruz.Tek renk kolay iğne oyaıs yapımı

Kirpiğimizn üstüne çıkıp tekrar aşağı iniyoruz.Tek renk kolay iğne oyaıs yapımı

Aynı işlemi tekrarlayarak bir sinek kanadı elde etmiş oluyoruz.

İğne oyası sinek kanadı yapımı için.

Tek renk kolay iğne oyaıs yapımı

Her çiçeğimizin arasına 3 sinek kanadı yaparak örtümüzün dört kenarını da tamamlıyoruz. Modelimizin bitmiş hali bu şekilde olacaktır. Bundan sonra da iğ iğne oyası tülbent modelleri paylaşmaya devam edeceğiz ve çok basit iğne oyaları yapılışı öğrenmiş olacaksınız.

Bende iğne oyası öğrenmek istiyorum şöyle yapımı basit kolay iğne oysı yapılışı konusu olsa diyorsanız doğru yere geliniz.

Yapmak isteyenlere kolay gelsin.2525

Facebook Yorum
0
0

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe