Tavus Kuşu Kuyruğu Tığ Oyası Yapımı

46
A+
A-

Merhaba hanımlar şimdi sizlere tığ oyası modeli yapımı paylaşacağım. Oya modeli yapımı için çatal bir diğer adıda filkete kullanılmış. Daha sonra iğne ile oluşan ilmekleri sabitliyerek bu güzel oya modeli ortaya çıkıyor.

Malzemeler

  • 4 adet oya ipi
  • Tığ
  • Makas
  • İğne

Yapımı

Oya modeli için ilk olarak çengeli alalım çangelin bir önden bir arkadan ipi geçirerek ipi saralım toplamda 24 defa dolayalım ipi biraz uzunca keselim. İğneyi alalım parmağımızın altına alalım ipi ilmeklerin altından geçelim iğneye ipi 2 defa saralım iyice ipi çekelim sıkı olsun. İlmekleri çengelden çıkaralım iğne ile aralarından geçtikten sonra tığı alalım.

Diğer ipi alalım 2 ilmeği tığa alalım kapatalım 2 adet zincir çekelim sıradaki 2 ilmeği alalım içinden girip kapatalım. 2 adet zincir çekelim ilmeği tığa alalım kapatalım 2 zincir çekelim sıradaki 2 ilmeği alalım içinden girip kapatalım. 2 adet zincir çekelim ilmeği tığa alalım kapatalım 2 zincir çekelim sıradaki 2 ilmeği alalım içinden girip kapatalım.

Bu şekilde oluşturduğumuz bütün ilmekleri toplayıp kapatalım. 1 zincir çekip çevirelim ilk boşluğa girip kapatalım 4 adet sık iğne yapalım diğer yandaki noktaya girelim 4 tane sık iğne yapalım. boşluğa girip kapatalım 4 adet sık iğne yapalım diğer yandaki noktaya girelim 1 zincir çekip çevirelim ilk boşluğa girip kapatalım

4 adet sık iğne yapalım diğer yandaki noktaya girelim 4 tane sık iğne yapalım. boşluğa girip kapatalım 4 adet sık iğne yapalım diğer yandaki noktaya girelim Bu şekilde ilmeklerin üzerine sık iğne ile geçiş yapalım. Daha sonra yazmamızın etrafını tığ battısını yapıp motifleri üzerin egeçirelim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.