Süpürge Tığ Oyası Yapımı

1.309
A+
A-

Merhaba hanımlar şimdi sizlere süpürge tığ oyası modelinin yapımını paylaşacağım. Süpürge tığ oyası mekik oyasından tığ oyasına çevrilmiş oya modelidir. Püskül püskül duruşuyla da süpürge şeklini andırıyor.

Malzemeler

  • 2 renk oya ipi
  • İpinize uygun tığ
  • Makas

Yapımı

Süpürge tığ oyası yapımı için öncelikle tülbente tığ battı yapalım. İki zincir çekip kapatalım. İki adet zincir çekelim kapatalım. Bu şekilde ara verdikten sonra motifimizi hazırlayalım. 6 zincir çekip başına alalım. İki iki çekelim. 18 zincir çekelim ve zincirin dibine batarak kapatalım.

3 sık iğne yapalım. Tekrar 18 zincir çekelim ve zincirin dibine batarak kapatalım. İlk 18 zincire girelim ve 6 adet sık iğne yapalım. Bu noktada 4 zincir çekelim. Dönüp üçüncü tığ battıya girip kapatalım.

4 zincir çekelim yuvaya girip kapatalım. 8 zincir çekelim girip kapatalım. Tekrar sekiz adet zincir çekelim girip kapatalım. Bu şekilde 5 tane yapalım. 6 sık iğne yaparak alta inelim. İlk sık iğneye girip kapatalım.

3 zincir çekelim sık iğneye batıp sabitleyelim. 18 zincire girelim 6 sık iğne yapalım. 6 kez de sekiz zincir kapatalım. Sonra 6 sık iğne yapalım. İlk sık iğneye girip sabitleyelim. Yaprak kısmını bu şekilde tamamlayalım. Pembe ipe geçelim ve filketeye 37 kez saralım.

İğneyle alttan geçirip sıkıştırarak püskülü oluşturalım. Püskülü alalım ve düğümleri saklayacak şekilde tutalım. Zincire girip iğnenin başına saralım ve sabitleyelim. Bu şekilde oyamız tamamlanmış olacaktır. İyi günlerde kullanın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.