Stencil Nasıl Yapılır – Stencil Şablon Nasıl Yapılır – Ahşap Boyama Teknikleri

12.932
A+
A-

Merhaba arkadaşlar bir başka ahşap boyama tekniği olan ahşap boyama stencil nasıl yapılır konumuzla devam ediyoruz. Stencil nasıl yapılır, stencil şablon çeşitleri nelerdir, stencil şablon nasıl yapılır, ahşap boyama stencil nelerdir derseniz bu konumuzda ahşap boyama tekniklerinden stencil hakkında her şeyi öğrenebilirsiniz.

Ahşap boyama stencil tekniği ahşap boyama teknikleri içinde uygulaması en kolay tekniklerden biridir. Bunun için bol miktarda stencil çeşidinin olması gerekir.  Tabi stencilleri zeminde background dediğiniz şekilde bütün komple zemini kaplayacak şekilde kullanabilirsiniz.

Yaptığınız herhangi bir dekopajin kenarına ikinci bir süs olarak da kullanabilirsiniz. Veya bir yazı bir görüntü şeklinde de yapabilirsiniz. Bu arada size daha önce ahşap boyama dekupaj tekniği ve hamur kabartma tekniği göstermiştim. Bu konuya da bakabilirsiniz.

Şimdi size ahşap boyama stencil tekniği ile yapılmış çok güzel eski bir komidin dolabını nasıl yenilenmiş. Eski hali ve yeni hali olarak sizlere göstereceğim ki sizde istekli bir şekilde stencil tekniğini öğrenin.

Peki bu konumuzda stencil ahşap boyama tekniği ile alakalı neler öğreneceksiniz ?

Stencil nedir ?

Stencil şablon ve ahşap boyama tekniği ile sehpa boyama

Stencil nedir ? Stencil, İngilizce bir kelimedir. Türkçedeki karşılığı “kalıp” ya da “şablon” dur. Stencil, bir çeşit şablon tekniğidir. Bu teknikte şablonlarla çalışıldığı için yapımı kolay görülmektedir. Stencil nasıl yapılır? Stencil yapımı için gerek duyulan malzemeler; yapmak istediğiniz stencil şablon ve sprey boya veya fırçadır

Stencil şablon nasıl yapılır ?

Stencil tekniği özellikle el sanatları alanında sıkça kullanılmaktadır. Ahşap boyamalarda, cam boyamalarda stencil şablonlar kullanılarak yapılan sanata güzellik katmak istenmektedir. Stencil şablon nasıl yapılır ? sorusu ile karşılaşıldığında birkaç basit malzemeyle yapılabilineceği cevabı alınır.

Stencil şablon yapımı için gerekli malzemeler;

 • 1 Adet A4 kağıdı
 • 1 Adet asetat kağıdı
 • Kalın uçlu tükenmez kalem
 • Makas

Stencil şablonu oluşturmak istediğiniz deseni bir yazıcıdan çıkarttırın. Boyası akmayan kalın uçlu tükenmez bir kalemle yazıcıdan almış olduğunuz desenin üzerine asetat kağıdını koyarak, dikkatli bir şekilde kaydırmadan çizimi yapın yani desenin kopyasını çıkarın.

Deseninizin genel hatlarını kalemle belirlemeniz yeterli. Genel hatlarını belirledikten sonra desenin içini boyamanıza gerek yok. Asetat kağıdına çizimini bitirdiğiniz deseni dikkatli bir şekilde aldıktan sonra desenin içini kesmeye başlayın.

Şablonunuz ortaya çıkmaya başlayacaktır. Elde ettiğiniz şablonu dilediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Duvar boyamada, ahşap tepsi ya da sehpa boyamada, mobilya yenilemede veya istediğiniz herhangi başka bir yerde. Değişik değişik birden fazla stencil kalıpları oluşturabilirsiniz.

Stencil şablon nerede satılır ?


Her stencil şablon lazım olduğunda kendi stencillerinizi yapabileceğiniz gibi çok kaliteli ve güzel stencil kalıplarını, stencil şablonları satın alabilirsiniz. Tarayıcınıza ” Stencil şablon nerede satılır ? “ şeklinde yazdığınızda www.hobium.com ve benzeri hobi marketlerinden satın alabilirsiniz. Veya yaşadığınız yerde hobi malzemeleri satan yer varsa alabilirsiniz. Bu sitelerde ayrıca özel efektler içeren Cadence stencil şablon örneklerini de inceleyebilirsiniz.Stencil şablon ve ahşap boyama tekniği ile sehpa boyama

Cadence stencil şablonlarının diğer şablonlardan tek farkı; diğer şablonların kenarları vardır, Cadence stencil şablonlarının kenarları yoktur. Özel efektler kullanabileceğiniz yerlerde bu desenleri kullanarak özellikle bu desenlerin boyamasında kullanılabilecek su bazlı sprey boyalarla özgün boyamalar özgün desenler oluşturabilirsiniz. Su bazlı olmasından dolayı çocuklarınızla bile stencil tekniğini uygulayabilirsiniz.

Meslek liseleri, halk eğitim gibi eğitim kurumlarının olduğu yerde bu malzemeler ihtiyaç olduğu için kesin satılan bir yer vardır. Ayrıca stencil tekniği sadece ahşap boyamada kullanılmıyor. Duvar boyama için duvar stencil şablonları , cam boyama gibi işlerde de kullanılır.

Stencil nasıl yapılır – Ahşap boyama stencil tekniği nasıl uygulanır ?

Stencil nasıl yapılır

Stencil desenleri oluşturulduktan ya da temin edildikten sonra geriye kalan işlem boyamadır. Stencil boyama işlemini gerçekleştirmek için önce şablonu uygulayacağınız yere stencil şablonunuzu sabitleyin. Bunu küçük küçük kestiğiniz bantlarla yapabilirsiniz.

Veya son zamanlarda kullanımı yaygınlaşan yapışkanlı spreyleri kullanarak stencil şablonunuzu sabitleyebilirsiniz. Sonrasında şablonu stencil boya ile mi sprey boya ile mi boyayacağınıza karar verin. Boya ile boyamak istiyorsanız bir stencil boya fırçası edinmelisiniz. Spanch ya da küt kesimli fırçalarla boyamayı yapabilirsiniz.

Bu fırçayı kırtasiyelerden ya da hobi malzemeleri satan yerlerden edinebilirsiniz. Boyama işlemini şablonun boş yerlerinin üzerine fırçayla bastırarak vurun. Bunu sert hareketlerle yapmak yerine hafif vuruşlar şeklinde gerçekleştirin. Fırçanıza aldığınız boyanın fazlasını bir kağıt üzerinde bırakabilirsiniz.

Deseninizi uyguladığınız zeminin renginde boyamak istiyorsanız fırçadaki boyanın fazlasını muhakkak bırakmalısınız. Ve fırçayı desen üzerine uygularken fırçayı yuvarlak hareketlerle hafif bir şekilde kullanarak vurgu yapabilirsiniz. Bu şekilde gerçekleştirebilirsiniz.


Stencil şablon nasıl kullanılır ?

Ahşap boyama stencil uygulaması için uygulamak istediğiniz deseninizi seçin. Deseninizi seçtikten sonra spanch adı verilen sünger fırçalar ya da küt kesimli stencil fırçaları kullanılarak boyama işlemi gerçekleştirilebilir.

Boyama işleminden sonra stencil deseninizi ıslak bir mendille temizleyebilirsiniz. Ahşap boyamanızın bozulmaması için gerçekleştirdiğiniz vernikleme işlemini en az dört kat olacak şekilde yapmalısınız.

Ahşap boyamada en sık kullanılan, yapımı en basit olan tekniklerden biridir Stencil tekniği. Desen çeşitlerinin çok olması ve uygulanmak istenen alanın büyüklüğüne göre kolay örnek bulunabilmesi sebebiyle uygulanır.

Stencil nasıl uygulanır videolu anlatımlar ve örnekler

Aşağıda sizlere 5 adet stencil uygulama ve anlatım videosu paylaşıyorum. Videoları izleyerek stencil tekniği hakkında bilgileriniz pekişecektir.

Ahşap boyama sanatı stencil tekniği ile sehpa yapımı

Stencil nasıl yapılır buraya kadar biraz öğrendik. Şimdi sizlere resimli olarak stencil tekniği ile sehpa yapımı paylaşacağım.

Stencil tekniği ile zigon sehpa takımı boyama

Evet arkadaşlar şimdi de sizlere resimlerle fikir olsun diye zigon sehpa nasıl boyanır. Eski sehpanızı nasıl yenilersiniz. Stencil tekniği ile eski sehpalarınızı değerlendirebilirsiniz.

Ahşap boyama stencil tekniği uygulama örnekleri

Bu galeride ise çok güzel ahşap boyama örnekleri bulabilirsiniz. stencil tekniği uygulanmış bu örnekler size eski dolap ve masalarınızı nasıl değerlendirebilir nasıl boyayabilirsiniz görebilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. omermansur dedi ki:

  Çok faydalı bir öğretici olmuş, teşekkürler

 2. Mobilya bölümünden mezunum bunları görmek güzel ve zevkli tabi yeteneğim olmadığı için bu bölümle alakamı kestim.

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Bir çok kişi severek uğraşıyor ahşap boyama sanatı ile. Makalemi beğenmenize sevindim.