Şişle Sepet Örgü Nasıl Örülür ? Sepet Örgü Modeli Anlatımlı

Merhaba hanımlar şişle sepet örgü nasıl örülür konumuza hoş geldiniz. Sizlere örgü teknikleri anlatmaya devam ediyoruz inşallah. Bir önceki konumuzda tığ işi sepet örgü nasıl yapılır konusunu anlattık. Şimdide şişle sepet örgü nasıl örülür onu anlatalım dedik. Aslında sepet örgü yapımı tığ ile örülen bir örgü modeli. Ama aynı zamanda şiş ile de örülebilmektedir. Ve bazen modeline ve kullandığınız ipe göre şiş örgü sepet örgü ile tığ işi sepet örgü birbirine benzemektedir.

Ve hanımlar arasında sepet nasıl örülür, sepet nasıl yapılır şekli ile konuşulmaktadır. Fakat burada sepet nasıl örülür den kasıt sepet örgü modeli. Yoksa bildiğimiz sepet değil. Örgü modeli sepete benzediği için öyle denmiştir.

Bu konudan sonra sizlere tığ işi örgü sepet nasıl yapılır onu göstereceğim.Sepet örgü modeli battaniye

Sepet örgüsü model olarak iç içe geçmiş kare modellerinden oluşur. Ya da farklı bir model olarak saç örgüsünü anımsatır. İç içe geçmiş görüntüsü oluşan bu model şekil olarak kalın ve kalın bir hal alır. Sepet örgü yapımı için sizlere hem yazılı hemde videolu resimli anlatımlar sunacağım inşallah.

Sepet örgü yapımı iki renkli iple yapılması tavsiye edilir. İç içe geçmiş modeller oluşacağından rengarenk  bir görüntü ortaya çıkacaktır. Bebek ve çocuklarınız için rengarenk ve şık örgü giyimleri yapabilirsiniz.

Şişle sepet örgü nasıl örülür

Hanımlar sepet örneği düz örgüyle ters örgünün kombinasyonundan, birleşmesinden meydana gelir. Ve bunu istediğiniz sayılarla değişik şekilde uygulayabiliriz. Burada uyguladığımız sayı 5 ilmek ters 3 ilmek düz, 5 ilmek ters ilmek ve üç ilmek düz.

Şişle sepet örgü nasıl örülür için hemen başlayalımŞişle sepet örgü nasıl örülür

Aşağıda eklediğim şişle sepet örgü nasıl yapılır için şema ekliyorum. aşağıdaki anlatımımız bu şemaya göre olacaktır.

Row dediği sıra

“k” harfi ile gösterdiği düz örgü

p harfi ile gösterdikleri ise ters örgü.

İlk sırada komple düz örgü örüyoruz.

Şişle sepet örgü nasıl örülür

İkinci sırada ise örgüye başlarken her zaman ki gibi kenar ilmeğimizi örmeden alıyoruz ve 5 ilmek düz örgü örüyoruz. Ters ve düz örgü nasıl yapılır merak ediyorsanız ters ve düz örgü nasıl örülür konumuza bakın.

 5 İlmek düz ördükten sonra 3 ilmek ters örüyoruz ve tekrar 5 ilmek düz örgü örüyoruz. Bu şekilde sırayı bitiriyoruz.

Sepet örgü modeli içine genel olarak 5 düz 3 ters şeklinde sayılar kullanılarak örülür. Ama bu sayıları dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz de.Şişle sepet örgü nasıl örülür

Üçüncü sırada ise örgünü arka yüzüne gelmiş oluyoruz. Örgünü arka yüzünde ise düz ilmeklerimizi düz, ters ilmeklerimizi ters örüyoruz. Bildiğiniz gibi düz örülen ilmek örgünü arka yüzünde ters olarak görünür. Bizde örgünün bir yüzünde bakınca ters ilmek ve düz ilmekleri 2 sıra üs üste örmek için örgünün ön yüzünde düz örüp arkada ters görünen ilmekleri tekrar ters örünce örgünün ön yüzünde iki sıra düz örmüş gibi görünecek.

Bu şekilde bize bakan yüzde düz ördüğümüz ilmekleri düz örünce arka tarafta ters örgü oluşacak. Bu sayede belirli bir sıra sepet örgüyü oluşturan iç içe geçmiş motifler meydana gelecek.

Dördüncü sıraya geldik. Bu sırada ise aynen ikinci sırada ki gibi 5 ilmek düz 3 ilmek ters örgü örüyoruz.

Beşinci sırada ise ilk sırada ki gibi komple düz örgü örüyoruz.

Şişle sepet örgü nasıl örülür

Altıncı sırada ilk ilmeği yine örmeden alıyoruz. sonra 3 ters ve 5 düz örgü örüyoruz. Hatırlarsanız ikinci sırada 5 düz 3 ters başlamıştık. Bu sefer sepet motiflerinin yerini değiştirmek için 5 ve 3 ün yerini değiştiriyoruz kısaca.

Yedinci sırada aynen üçüncü sırayı uyguluyoruz. Yani örgüleri kendimize bakan yüzünde nasıl görünüyorsa öyle örüyoruz.

Sekizinci sırada ise altıncı sırayı tekrar ediyoruz.

Şişle sepet örgü nasıl örülür

Bu şekilde bu sekiz sırayı tekrarlayarak sepet örgü modelimizi yapıyoruz.

Videolu anlatımla sepet örgü nasıl örülür beraber görelim.

Hanımlar şiş ile sepet örgü nasıl yapılır detaylı bir şekilde anlattık. Şimdi ise sizlere Türkçe videolu anlatımla sepet örgü nasıl yapılır onu gösterelim. Bu Türkçe anlatımda çok detaya inilmemiş. Size tavsiyem yukarıda yazdığım aşamalı anlatımı okuyun sonra bu Türkçe videolu anlatımlı sepet örgü yapımı ve peşine ekleyeceğim iki adet İngilizce şişle sepet örgü nasıl yapılır videoalrını izleyin.

Sepet örgü nasıl yapılır İngilizce video anlatımlı

İngilizce anlatımla şişle sepet örgü nasıl örülür onu görelim. Yukarıda size aşamalı olarak adım adım yapılışını anlattığım kısım var ya işte bu video ile aynı. Yukarıdaki aşamaları video ile rahat bir şekilde görebilirsiniz.

İngilizce anlatımla şiş ile sepet örgü modeli yapılışı.

Bu diğer bir şiş ile sepet örgü modeli nasıl örülür onu görelim bu video ile. Her video da veya her sepet örgü modeli için sayılar farklı olabilir sepet motifleri arasına başka motifler eklenebilir. Önemli olan sizin düz ve ters örgüyü iyi anlamanız ve bu düz ve ters örgüyü kullanarak ortaya nasıl bir örgü modeli çıkacağını kavramanız.

Sepet örgü modelleri ile örülmüş örgü örnekleri

Sepet örgü nasıl örülür video anlatımları ile sizlere yukarıda gösterdim. Şimdi de sizlere az da olsa sepet örgü modelleri ile örülmüş örgü örnekleri göstermek istiyorum. Burada az model var daha fazla sepet örgü modelleri için tığ işi sepet örgü nasıl yapılır konumuza bakın.

Daha çok şiş örgü teknikleri öğrenmek için örgü teknikleri konumuza bakabilirsiniz. Tığ işi dersleri için ise tığ işi örgü teknikleri konumuza bakın. Bir daha ki örgü teknikleri dersimizde buluşmak üzere kendinize çok iyi bakın.

 

 

Facebook Yorum
5
3.4

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Corry Bisschops dedi ki:

    heel graag de patroontjes in het Nederlands, ik vind de Turkse ontwerpsters fantastisch, maar ik spreek geen Turks.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe