Şiş Örgü Şal Modelleri Ve Yapılışı – Muhteşem Örgü Şal Yapımı Anlatımlı

2.625
A+
A-

Merhaba hanımlar bugün sizlere harika şiş örgü şal modelleri ve yapılışı göstereceğim. Bu örgü şal modeli uzun süredir sürekli gözüme ilişiyordu ve bende sizlere bir fırsatını bulup anlatmak istiyordum. Bir kaç kere facebook hesabımızda paylaştık ve inanılmaz bir talep olduğunu gördük. Bizde sizin hangi örgü modellerini daha çok istiyorsunuz anlamak için şiş ile şal modelleri, patik modelleri ve çeşitli örgü modelleri paylaşıyoruz facebook sayfamızda.

Ve bunu daha iyi anlayabilmek için her hafta, bazen haftada iki kere anket düzenliyoruz. Her ankette sizlere 4 adet örgü modeli paylaşıyoruz. Ve 2 gün içinde en çok beğeni ve yorum alan örgü modelinin yapılışını anlatıyoruz.

Bu hafta sizlere sunduğumuz ankette kırmızı renkli şiş örgü şal modeli çok talep gördü. Hatta anket 2 gün olmasına rağmen 1 günde bitirdik sizi daha fazla bekletmemek adına yapılışını anlattım.

Birde konu sonunda bu şiş örgü şal modelleri ve yapılışı için iki adet videolu anlatım (Rsuça ve İngilizce) ekledim. Onlara da bakabilirsiniz.Şiş örgü şal modelleri ve yapılışı

Oylamalarımızdan memnun olduğunuzun farkındayım katılımlarınız için herkese teşekkür ederim. Zamanla oylama konularımızı çeşitlendirmeyi hedefliyorum. Bu konuda bana yardımlarınızı da esirgemeyeceğinizin farkındayım. Bildiğiniz gibi haftamızın birincisi kırmızı renkli muhteşem görünümlü bu şiş örgü şal modeli oldu.

Bende elimden geldiği ölçüde size örneği açıklamaya çalışacağım sizden ricam.

Modeli anlatımdan çıkaran arkadaşlarımın sayfamıza resimlerini atması olacak. Bizde görelim kime faydamız dokunmuş. Bu kadar anlatım yaptık bunu yaparsınız umarım değil mi ? Bu modelin yapılış şeması yani anlatımlı şeması 4,9 Euro ya satılıyor.şişle şal modelleri ve yapılışı

Bu şiş örgü modeli yabancı kaynaklarda yağmur damlası örgü modeli olarak geçmekte. Fakat bizim Türkçe örgü literatüründe yağmur damlası örgü modeli başka. Onun sonra anlatacağım. Bu model ile örgü bluz da yapabilirsiniz. ama en çok böyle delikli yapısı ve güzel örgü modeli ile en çok şal yapımı için uygun.

Bu modelin her rengi çok güzel duruyor. Ayrıca yaz geliyor merserize yazlık kazaklar için plaj elbiseleri için çok kullanışlı bir modeldir. Çeşit çeşit örün ve kullanın bu arada sitemizi ve sayfamızı arkadaşlarınıza tavsiye etmeyi unutmayın olur mu ?

 

şişle şal modelleri ve yapılışı

Şiş örgü şal modelleri ve yapılışı resimli ve anlatımlı.

Her resmin açıklaması resmin altında yer almaktadır.

Şiş örgü teknikleri bilmiyor ve temel düz örgü ters örgü gibi temel örgü teknikleri ile öğrenmeye başlamak için örgü teknikleri konumuza muhakkak bakın.

Örgü Şal modeli yapımı için gerekli malzemelerimiz.

  • İpimiz  (biz merserize ip kullandık)
  • Şiş (-4 nolu şiş uygun olacaktır)

Bu gözenekli şiş örgü şal modelleri ve yapılışı zorluk derecesi 5 üzerinden 3-4 tür.

Önemli Not:

Aklınızda bulunsun daha önce hiç örmediğiniz bu tarz büyük modelleri önce küçük bir parça örmekte fayda var. Kafanız da modelin oluşması daha kısa süre alacaktır ve esas örmek istediğiniz örgü şal modeli daha güzel olacaktır. Ben size 15 ilmek üzerinden anlatmak istiyorum modelimizi hemen çıkaracağınıza eminim.

Şiş örgü şal modelleri ve yapılışı

Şalımızı örmek için şişimize 15 ilmek ve katları olacak şekilde ilmek alalım. İlmek alma çeşitleri için buraya bakın.

15 ilmeğimizi attık. Modelimizi ilk sıradan itibaren kurmaya başlıyoruz daha sonra kenar geçeriz. Eğer ilk başta haroşa örgü ile kenar kontürü geçmeye kalkarsak örgümüzü kasacaktır. Bu püf noktayı atlamayalım.

Şiş örgü şal modelleri ve yapılışı

Her zaman baş ilmekleri örmeden alınız boş olarak. Çünkü sıra başları o zaman daha muntazam görünür. Düz örgü kullanacağız bu sırada.

İlk ilmeğimizi boş (örmeden ) aldık 2. ve 3. üncü  ilmekleri bir alıp keselim. Kesim işleminden sonra ara uzunluğu için 2 kere ipimizi şişimize dolayalım. Biz 2 kere doladık isterseniz 3 de yapabilirsiniz.

Şimdi sıradan yazmaya çalışıyorum size. Ara boşluk için 2 kere doladıktan sonra ki gelen 3 ilmekle işimiz. O 3 ilmeğin ortasında bulanan ilmeğimizi sıranın en başına getirelim. Bu işlemi yaparken ilmeği önden geçirin olur mu ? Ve 3 ilmeği 1 kerede toplayıp keselim. İpimizi şişimize 2 kere dolayalım. Gene sıradan gelen 3 ilmeğin ortasındaki ilmeği başa getirip 3 ilmeği 1 kerede keselim.

Bu işlemi ilmeklerimiz 3 ilmek kalana kadar tekrarlayalım. Son 3 ilmeğimizde ise başta yapmış olduğumuz gibi 2 ilmeğimizi bir keselim son ilmeğimizi 1 olarak örelim. Şişimizde ilmeklerimiz resimdeki gibi görünecektir.

Şiş örgü şal modelleri ve yapılışı

Arka sırada ise gene ilk ilmeğimizi boş olarak örmeden alalım. İpimizi öne alalım yani ters örgü şeklinde ilk 2 ilmeği bir keselim. Şişimize ipimizi 2 kere dolayalım. Sıradaki ilmekler 3 olacak aklınız karışmasın eğer arttırmalarınızı düzgün yaparsanız örgüde karışıklık yaşamazsınız.

Evet, nerede kalmıştık sıradaki 3 ilmeğimiz iki yanındakiler geçen sırada yapmış olduğumuz dolamalar var farkındaysanız. Şimdi geçen sırada yapmış olduğumuz gibi 3 ilmeğin ortasındaki ilmeği başa alıyoruz bundan sonraki sıralarda ilmekleri düzeltmeyi unutmayınız. Arttırmalar yanlarda örülü alan orta da olacak.

Arttırma işlemi yaptığımız için ip diğer ilmeklerinin üzerine gelebilir düzeltmekte fayda var özellikle yeni başlayan arkadaşların buraya dikkat etmesini istiyorum. Şimdi dönelim örgümüze.

Buradaki fark bu sefer ilmeği önden değil arkadan geçirerek ilk ilmek yapıyoruz ve 3 ilmeğimizi 1 kerede toplayıp kesiyoruz. İlmekleriniz tutarak almanızda fayda var artırmalı olduğu için kaçırma olasılığınız fazla. Son 3 ilmeğimiz kalana kadar ters örgü ile işlemlerimizi tamamladık.

Son 3 ilmeğimize geldi sıra gene ortadaki ilmeğimizi ortadan çıkarıp başa alıyoruz. Bu sefer 3 ilmek değil 2 ilmek kesip, kalan 1 ilmeği de ters örüyoruz. Sıra başlarında bu işlemleri yapıyoruz. Şimdi örgümüzün ön yüzünde ilmekler size bakan yerden başa gidiyor ve düz ilmek olarak örerken. Arka sırada yani örgümüzün tersinde orta ilmekler arkanda başa gelip ters örgü yapıyoruz. Bu işlemlerin sonucunda örgümüzün düz yüze ve ters yüzü daha net ortaya çıkacak.

Şiş örgü şal modelleri ve yapılışı

Örgümüzün ön yüzündeyiz gene baş ilmeğimizi örmeden aldık. 2. ve 3. ilmeklerimizi 3. ilmeği 2. ilmeğin önüne alıp düz ördük.  2 kere ipimizi şişimizin üzerine doladık.

Bu sırada örneğimizi artık kuruyoruz ve daha da dikkatli örmemiz gerekiyor.

Sıradan giderken 3 ilmeğimiz oluyor biliyorsunuz arttırmalarımız ve tam ortada ilmeğimiz ilmek olanı öne alıp örüp arttırma yapıp diğer 3 ilmeğe geçiyorduk biliyorsunuz.

Bu sırada ise bu işlemi yaparken önce 3 ilmeğin içinden ördüğümüz ilmeği geçirelim sonra 2 kere ipimizi şişimize dolayalım ve tekrar aynı yerden yeni bir ilmek çıkaralım.

Bunu yapış nedenimiz örneğimizi oluşturmak için. 2 kere ipimizi şişe dolayalım. Tekrar ortadaki ilmeği başa alıp 1 seferde toplayalım. 2 kere ipimizi şişe dolayıp baştaki yaptığımız gibi gene örneğimizi kuralım. Ortadaki ilmeğimizi başa aldık toplar gibi yapıp 1 ilmek aldık 2 kez ipimizi şişe doladık aynı 3 ilmeğin içinden 1 tane daha ilmek aldık. 2 kez ipimizi şişe doladık son 3 ilmeğimiz kaldı. Kalan 1 ve 2 yer değiştirdik sonuncu ilmeği ördük ve arka sıraya geçtik.

Şiş örgü şal modelleri ve yapılışı

Bu bölümde daha önce ki sıralarda yapmış olduğumuz işlemlerin aynısını yapıyoruz .

Şiş örgü şal modelleri ve yapılışı

Her sıra aynı.

Taaki modelimizin ara zincirleri için 3. sıraya gelene kadar. Şimdi 3 ara sırayı oluşturuyoruz. Sırası ile yazıyorum. Baş ilmeğimizi ördük- 2. ve 3. ilmeğimiz yer değiştirerek ördük.  2 kere ipimizi şişimize doladık – gene ilmeklerimiz yer değiştirdik. Ve 3 ilmeği bir alıp 1 ilmek çıkardık. 2 kere ipimizi doladık.

Şimdi burası ÇOOOK ÖNEMLİ  modelin tam ortasındaki ipleri bir toplayalım. Kelebek örgü modeli (bilmeyen arkadaşlarımız örgü teknikleri bölümümüzden ayrıca bakabilirler) yapıyoruz. 1 ilmeğimiz oluyor gene 2 ilmek doluyoruz şişimize tekrar ilmeklerimizin yerini değiştiriyoruz.

3 ilmeği bir alıp işlemlerimize devam ediyoruz. İlmek sayımız 15 olduğu için örgünüzün iki yanında model kuruldu. Daha büyük yapmak isterseniz 15 ve katlarını kullanmanızı tavsiye edeceğim Örgümüz bu sıranın sonu geldiğinde resimdeki gibi görünecek.

Şiş örgü şal modelleri ve yapılışı

Arka sıraya geldimizde baştaki 3 ilmek için yaptıklarımızın aynısını gene yapalım. Şimdi ön yüzde modelimizin arkasında da 2 kere şişe dolama işlemi yapmıştık .

Bu sırada modelin tam orta kısmında 2 kere  dolama işlemin yapmayacağız ki ön yüze geldiğimizde modelimiz yukarıdaki resim gibi görünsün. Şiş ile işaret ettiğim yer  daha önceki sıralarda o bölümlerde de 2 adet dolama vardı. Şimdi yok çünkü modelimiz son adımına geliyoruz.

Şiş örgü şal modelleri ve yapılışı

Örgü aparatı ile aldığım ilmeğe dikkat ediniz. Normalde biz 3 ilmeğin ortasındakini alırdık ön tarafa bu sırada ise 5 ilmeğin ortasındaki 3 nolu ilmeği başa alıyoruz ve 5 ilmeği bir kerede kesiyoruz . Sonraki adımlar da 2 kere ipi şişe dolayınız. 3 ilmeğin ortasındakini başa alınız hepsini bir toplayınız. 2 dolayınız ve gene model bölümüne geldik. 5 ilmeğin ortasındaki batıp 5 ilmek 1 kerede kesilecek 2 kere ipi şişe dolayınız ve son 3 ilmeğimiz kaldı.

Şiş örgü şal modelleri ve yapılışı

Bu işlemlerin sonunda örgümüzün alacağı şekil bu. Bu sıradan sonra ilk sırada yaptığımız işlemlerin tekrarı var.

Modellerin arasını ne kadar açmak isterseniz o kadar sıra boyunca örneği kurmadan işlemleri tekrarlayınız. 15 ilmeği baz alalım demiştim buna göre 2 yanda örnek belli bir sıradan sonra örnek ortada ve tekrar yanlarda şeklinde dilediğiniz uzunlukta öre bilirsiniz.

Videolu anlatımla şal örgü modeli yapımı

Şimdi hanımlar bu güzel örgü şal modeli yapılışı için sizlere bu modelin bir İngilizce ve birde Rusça videolu anlatımını paylaşmak istiyorum. Videolar oldukça kaliteli. Siz yabancı dil olduğuna bakmayın. Yukarıdaki anlatımla ilgili anlayamadığınız yer olursa videolardan bakın.

Rusça anlatımla şiş örgü şal modelleri ve yapılışı için videolu anlatım.

Bu da Rusça anlatımla diğer videomuz.

Elimden geldiği kadar açıklayıcı yazmaya çalıştım karmaşık bir model ama inanın zor değil. O yüzden örneği 15 ilmek ile çalışın. Sizler için birkaç farklı rengini de paylaşmak istiyorum.

Şiş örgü şal modelleri ve yapılışı

Ayrıca bu örgü modeli ile örülmüş örgü şal modelleri paylaşacağım.

Ayrıca daha önce sizlere paylaştığımı begonvil şal yapımı konusu vardı çok beğenilen bir şal modeli anlattım sizlere.

Şiş ile örülmüş örgü şal modelleri

Yukarıda anlatımını paylaştığımız örgü modeli ile yapılmış örgü şal modelleri.

Şimdiden herkese kolay gelişin görüşmek üzere bir daha ki örgü anlatımında buluşmak üzere hoşça kalın.

Hanımlar lütfen eğer konumuz beğendiyseniz bunu facebook ve benzeri sosyal medya araçlarında paylaşın ki daha çok kişiye ulaşsın değil mi ?

Facebook Yorum
9
3.4

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe