Sık İğne Nasıl Yapılır – Yeni Başlayanlar İçin Tığ İşi Örgü Teknikleri

Merhaba hanımlar sık iğne nasıl yapılır konumuz ile tığ işi örgü teknikleri anlatımlarımıza devam ediyoruz. Sık iğne nasıl yapılır, sık iğne modelleri nelerdir, yalancı sık iğne, çakma sık iğne yapımı nasıldır gibi sorularınıza cevap bulacağınız teme tığ işi örgü tekniklerine devam ediyoruz. Tığ işi örgü teknikleri içerisinde sık iğne, zincir çekme işlemini öğrenmeden sonra ikinci sırada gelir. Sık iğne tığ işi örgü tekniklerinin abc si gibi bir şeydir. Zincir nasıl çekilir konumuza buradan ulaşabilirsiniz.

Şimdi bu konuda neler öğreneceksiniz size onları listeleyeyim.

Sık iğne nasıl bir örgü tekniğidir.

  • Sık iğne tığ örgü tekniği tığ ile örgü örerken en çok kullanılan tekniklerden biridir.
  • Sık iğne İngilizlerin örgü sisteminde göre HDC  Half double Crochet şeklinde adlandırılır ve “hdc” olarak ifade edilir.
  • Ulusal normlara göre SC single crcohet şeklidne adlandırılır ve “sc” kısaltması ile ifade edilir.
  • Türkçe de ise “Si” sık iğne olarak ifade edilen örgü tekniğidir.
  • Bu üçünde de örgü şema ve diagramlarında “+” sembolü ile gösterilir. Bu bazen artı işareti uzayıp “t” t harfi şeklinde görülebilir.

Dantel ve örgü tekniklerinden biri olan sık iğne modelleri çok çeşitli modellerde kullanılabiliyor. Sık iğne yaparken dikkat edilmesi gereken hususlardan biri ise muntazam olmasına dikkat etmektir. Sık iğne ile oluşan modeller tırabzan örneklerinin aksine tığa ip dolamadan yapılır. Sık iğne, tığa iplik dolamadan tığın batırılması ve ipin çekilmesi ile oluşan modellerdir. Sık iğne nasıl yapılır sorusunu, tığ ile ördüğümüz modelin ipe dolamadan batırılarak uygulanması olarak cevaplayabiliriz.

Ayrıca sık iğne için şiş örgü tekniğinde düz örgü ters örgüsü diyebiliriz. tığ ile örgü örerken en çok kullanacağınız tekniklerden biridir.

Tığ ile sık iğne nasıl yapılır ? 

 

Eğer ilk kez tığ işi sık iğne yapıyorsanız öncelikle 7 adet zincir çekerek başlayabilirsiniz. Tığa ip atılarak uygulanan zincir çekme işlemi sık iğne ile örgü örmek için başlangıçta yapılması gereken işlemdir. Zincir çekme işlemi bittikten sonra ilk zincirin olduğu kısma ip dolamadan tığı batırıyoruz daha sonra ipi dolayarak tığ yardımı ile iki halka arasından ipi çekiyoruz. Bu şekilde örmeye devam ederek iki ucu birleştirip bir halka ortaya çıkarıyoruz. Zincirleri tek tek tığa ipi dolamadan batırıp sonradan ip dolayarak çekmeye devam ediyoruz.

Devam ettikçe halkanın genişlemeye başladığını göreceksiniz. Daha sonra bir zincire iki defa batırıp çekerek halkaların daha da büyümesini sağlıyoruz. Çeşitli motiflerin ortaya çıkmasında kullanılan sık iğne adını aynı zamanda ipi tığdan çekerken sıkarak çekmemizden alır. Tığa ipi dolandırmadan batırmak ve ipi çekerken de sıkarak çekmek dikkat edilmesi gereken detaylardır. Sık iğne modelleri oluşturmak oldukça özen isteyen bir örme şekli ile mümkün olur.

Resimli anlatımla sık iğne yapımı

Sık iğne nasıl yapılır videolu anlatım

Alternatifi bir sık iğne yapımı videosu

Ters sık iğne nasıl yapılır ?

Ters sık iğne modeli özellikle sık iğneli iğne oyası modelleri uygulanırken tercih ediliyor. Ters sık iğne uygulaması için öncelikle düz olarak sık iğne ördükten sonra modelimizi düz bir şekilde elimizde tutuyoruz. Tığı, modeli veya ipi asla çevirmeden sık iğne örme işlemini modelin tersine doğru örmeye başlıyoruz. Sık iğne modelini tığa ip geçirmeden zincire batırdıktan sonra ipi çekerek örmeye devam ediyoruz. En güzel sık iğne oyaları örmek için, düz ve ters sık iğneyi 2 şer kez batırarak arttırabilmeniz mümkün.


Çakma sık iğne nasıl yapılır

Diğer bir adı yalancı sık iğne olan çakma sık iğne örme işlemi ise tığı zincire batırdıktan sonra bir defa ipi dolayıp çekiyoruz. Çektiğimizde oluşan halka ile birlikte iki adet halka oluyor bu iki halkanın içinden tığa tekrar ip dolayarak çekme işlemini gerçekleştiriyoruz.

Çakma sık iğne yapımı için kullandığımız bu teknikle de göz alıcı sık iğne modelleri oluşturabilmemiz mümkün oluyor. Özellikle hanımların sık iğne örerken kullandıkları modeller arasında olan çakma sık iğne ile sık örgü modelleri oluşturarak çok çeşitli dantel oyaları yapabiliyoruz.

Tığ ile yapılabilecek örgülerden biri olan sık iğne başlangıçta uygulayabileceğiniz tekniklerden birisidir. Tığ oyası öğrenmek istiyorum diyorsanız sık iğne örmeyi öğrenerek başlayabilirsiniz. Özellikle hanımların çeyizlerini süsleyen sık iğne modelleri oldukça fazla çeşitlilik gösterebiliyor. Sık iğne ile en güzel tığ iş modellerini uygulayabilirsiniz.

Resimli anlatımla çakma sık iğne nasıl yapılır ?

Resimli anlatım facebooktan Gulsevincehobi hobi sayfasına aittir.

Derya Baykal anlatımı ile sunulan bu videoda önce sol el ile sık iğne nasıl yapılır bunu göstereceğiz. Sonra normal sık iğne yapımı sonra ise çakma sık iğne dediğimiz tekniği göreceksiniz. 06:14 dakikasıdan sonra çakma sık iğne yapımını görebilirsiniz.

Derya Baykal anlatımı ile sol el ile sık iğne yapımı ve çakma sık iğne yapımı


Yalancı sık iğne nasıl yapılır ?

İlk başta isimlerinden dolayı yalancı sık iğne ile çakma sık iğne yapımının aynı şey olduğunuz zannediyordum ben. Fakat öğrenince farklı teknikler olduğunu fark ettim. Burada sizlere yalancı sık iğne nasıl yapılır onu videolu olarak göstermek istiyorum hanımlar.

videoda 2:30 dk sına kadar olan kısımda normal sık iğne yapımı anlatılıyor ancak. 02:30 dk sından sonra yalancı sık iğne yapımı gösteriliyor.

Tığ işi örgü sembolleri ve anlamları

Hanımlar aşağıdaki tabloda tığ işi örgü tekniklerinin sembolleri, İngilizce isimleri ve kısaltmaları gibi bilgiler yer alacaktır.

Tığ işi örgü teknikleri ve sembolleri

Tığ işi örgü sembolleri

Bir örgü teknik konumuzun daha sonuna geldik hanımlar. Diğer örgü teknik konularımız için örgü dersleri kategorimize bakabilirsiniz.

 

Facebook Yorum
2
5

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe