Selanik Örgüsü Nasıl Yapılır – Yalancı Selanik Yapımı – Örgü Teknikleri

Selanik Örgüsü Nasıl Yapılır Anlatımlı

Merhaba sevgili örgücü hanımlar, örgüye gönül verenler konumuz selanik örgüsü nasıl yapılır, selanik örgü çeşitleri ve örgü modelleri nelerdir sorularına tatmin edici cevaplar sağlamak.

Örgü örmeyi bilen hanımlar bilirki örgü örmede en temel örgü teknikleri arasında selanik örgüsü haroşa örgü den sonra gelir. Haroşa örgü nasıl örülür bilmiyorsanız haroşa örgü nasıl örülür yazıma bakabilirsiniz. Selanik örgüsü çok kullanışlı ve çok güzle bir örgü tekniğidir.

Selanik Örgü Modeli Yapımı - Selanik Örgüsü Nasıl Yapılır

Selanik Örgü Modeli Yapımı – Selanik Örgüsü Nasıl Yapılır

Selanik örgüsü herkesin çok sevdiği ama bir türlü yaparken şaşırıyorum bu neden böyle olmuyor. Bende önü de arkası da düz olan örnekten istiyorum. Eşime çocğuma önü arkası aynı atkı örmek istiyorum diye yakındığı ve durmadan çevresinin sorduğu bir örnektir. Selanik örgüsünü bugün birlikte yapalım hanımlar sizinle hem çok güzel hem çok zevkli olacak göreceksiniz.

Peki sevgili örgü sever kardeşim bu konuda neler mi öğreneceksin ?

Kış ayının gelmesi ile birlikte en çok kullanılan aksesuarlar arasında atkı vardır. Güzel atkı modelleri ve örnekleri ile kış mevsiminin daha sıcak geçmesinde etkili olacaktır. Atkı örneklerinin yanında süveter de tercih edilen giyimler arasındadır. Aksesuarlara ve giyime şıklık katmak için örnek modelleri önemlidir.

Örneğin; Selanik örgüsü ile örülen süveter ve altı modelleri daha dolgun ve rengi ortaya çıkaran kabartmalı bir örnektir. Aynı şekilde Selanik örgüsü şapka ve diğer giyimler de kullanılabilir. Selanik örgüsü nasıl yapılır diye soranlar için pratik ve kolay şekilde örülecek yöntemleri vardır. Ve sizlere konuyu okumaya devam ederseniz bol bol selanik örgü yapımı videoları göreceksiniz.

 

Selanik örgüsü nerelerde kullanılır ? Selanik örgüsü ile ilgili öneriler.

Selanik atkı modelleri

 • Selanik örgü tarifi daha çok kış aylarında giyim ve aksesuarlar için kullanılır.
 • Örgü selanik atkı, selanik bere , eldiven, süveter ve aynı zamanda battaniye gibi kullanım eşyaları için de örülebilir.
 • Çocukların daha sıcak bir kış geçirmesi için yünden örülen Selanik örgüsü battaniye tercih edilebilir.
 • Yalancı Selanik örneği aynı zamanda bez örgülerinde de kullanılır.
 • Patik örmek isteyen kişilerin tercih ettiği kabarık modellerden biridir.
 • Şal kullanmayı seven kişiler için şal modellerinde de kullanılabilir.
 • Farklı renklerde örülebilecek bu örgünün yapımı da hızlı ve kolaydır.
 • İki ayrı renkte ip kullanarak selanik örgü atkı yaparsanız çok şık ve zengin durur.
 • Dilerseniz iki ayrı renkte iple uğraşamam derseniz akıllı ip kullanabilirsiniz.
 • Örgü öğreniyorum ve örgüye yeni başlıyorum diyenler için Selanik örnek pratik ve alıştırma şeklinde başlanabilir. Böylece arka ve ön düz bir örnek çıkarak örgü pratikliği geliştirilebilir.
 • Selanik örgü modeli el becerisine göre hızlı bir sürede biterek kullanım için hazır olabilecek modellerden biridir.

Selanik örgüsü nasıl yapılır ?

Selanik örgü nasıl yapılır

Huzur verici nostaljik bir müzik ile selanik örgü nasıl örülür

Selanik örgüsü el becerisine göre tığ ve şiş yöntemi ile başlanır. Selanik örgüsü şık durmasına rağmen örülmesi ve desen şeklini vermek biraz zorlayabilir. Bu yüzden örüme çift düğüm atarak başlanması gerekir. Selanik örgü yapı olarak genişleyen ve kendini salan bir yünden yapılır. Bu yüzden ilmek sayısı çift ve az tutulmalıdır.

Örgü örnekleri incelendiğinde Selanik örgüsü genel olarak kalın şiş ile yapılır. Şiş numaranız örülecek ölçüden daha az olmalıdır. İlmek alınırken iplik kişinin kendisine doğru olmalıdır. Bir ilmek ters örülürken, bir ilmek örmeden alınır ve iplik şişe dolanır. Bu şekilde bütün ilmekler çıkılır. Kenar ilmeği de örmeyi unutmamanız gerekir. Her zaman kenar ilmek mutlaka kalmalıdır. Çift ilmek olarak kenar ilmekler alınmalıdır. Bu aşamadan sonra ters örülen ilmek düz örgü, boş alınan ilmek ise ters alınarak örülür. Her sırada bu işlem aynı şekilde devam eder.

Selanik örgüsü nasıl yapılır sorusuna verilecek cevap yukarıdaki gibidir. Bu sıralar izlendiğinde Selanik örneğin modeli ortaya çıkacaktır. Orta numaralı bir şiş ile başlanmasına dikkat edilmelidir. El becerisine göre daha kalın şişle örmek modeli daha çok ortaya çıkaracaktır. İlmeklerin daha geniş alınması ve birleştirilmesi daha kolay olacağı için tekniği daha basit hale gelir.

Biliyorum kafanız karıştı ise sizlere şimdi bol bol video anlatımlı selanik örgü tarifi paylaşacağım.

Selanik örgü teknikleri nelerdir ? Selanik örgüsü nasıl yapılır ?

Bu video galerimizde 8 farklı şekilde selanik örgü modeli yapımı göreceksiniz. Ve sizlere bir çok video ekledim ki farklı örgücü hanımların yapılışlarını izleyerek uygulama yaparsınız ve selanik örgüsü nasıl yapılır iyici öğrenmiş olursunuz bilginiz pekişir.

[td_block_video_youtube playlist_title=”Selanik nasıl örülür ? Selanik örgü çeşitkleri nelerdir ?” playlist_yt=”qI3_Id5KAZw, 5oFqIGcA260, txwes17q5RU, fEiKRKSJ4pk, ebmZmjPiUEU, HnchHTeURbo, 8ts_Qq-k-z8, Td0iMjcsOqw” playlist_auto_play=”0″]

 

Yalanci selanik örgüsü nasıl örülür ?

Yan yana çift duran ilmekler tek hale getirilirken, yan yana tek Selanik atkı modelleriduran ilmekler çift hale getirilmelidir. Bu şekilde önü ve arkasında düz örnek modeli gibi duran yalancı Selanik örneği ortaya çıkacaktır. Çünkü ilk sıralarda örnek kendini göstermez. İlerleyen sıralarda ise model ortaya çıkmaya başlar. Gerçek Selanik örgüsünde ise tren rayları gibi bir şerit izler.

Yalancı Selanik örneği yukarıdaki anlatımdaki gibi yapılır. İlmek çift alınarak başlar. Uzunluğa ve isteğe göre ilmek sayısı arttırılır. Artan ilmeğin fazla olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Çünkü Selanik örgüsü zamanla esneyen bir modeldir. Yan yana çift gelmiş ilmekleri ikinci sıraya çıkarken teke düşürmek gerekir, aynı şekilde yan yana tek duran ilmekleri genişletmeden çift hale getirilir. Bu şekilde ilerleyen model yapım aşamasına kadar model desenini göstermeye başlayacaktır.

Yalancı selanik örneği yapılışı.  VİDEOLU anlatım

Kızlar selanik örgüsü atkılarımızda kullandığımız ve çok sevdiğimiz bir örgü modeli. Selanik örgüsünün bir diğer çeşidi olan yalancı selanik örgü modelinden size bahsetmek istiyorum. Birlikte deneyelim mi ne dersiniz. Yalancı selanik de üç ters örgü bir düz örgü kullanıyoruz bütün bir sırayı 3 ters 1 düz 3 ters 1 düz olarak ölüyoruz.

Daha detaylı ve izleyerek öğrenmek için aşağıdaki 2 videoyu izleyebilirsiniz.

İki renkli selanik örgü yapımı

2 ayrı renkte ip kullanılarak yapılan selanik örgü modelleri çok güzel oluyor. İsterseniz aşağıya eklediğim iki videoyu izleyerek öğrenebilirsiniz. Video galerimizde 2 adet İngilizce anlatımla selanik örgüsü anlatımı vardır.

[td_block_video_youtube playlist_title=”İki renkli selanik örgü modeli yapılışı” playlist_yt=”U0zN6NL6n2Y, HAVltsuKJtA, 0W5Q_SAVscQ, MOjw-Ea-Kuc” playlist_auto_play=”0″]

Cilveli selanik örneği nasıl yapılır ?

Bu cilveli selanik örgü modelini de bir çok örgü modelinde kullanabilirsiniz. Bu örgü atkı , örgü bere gibi günlük kullanımda bir çok örgü modeli için tercih edilebilir.

Cilveli selanik örgü örneği yaparken ilmek atarken 4’ün katları -1 olarak ilmek atıyoruz. Yani 4’ün katları 4,8,12,16,20,24 diye giderken cilveli selanik örgü için 3,7,11,15,19,23 gibi gidecek ilmek sayılarımız. Buyurun devamını detaylı olarak videodan izleyin.


Selanik örgüsü örgü örnekleri – Selanik örgü modelleri

Facebook Yorum
7
3.9

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe