Saç Örgüsü Nasıl Yapılır – Saç Örgü Modelleri Ve Yapılışları

Merhaba hanımlar çok güzel bir şiş örgü tekniği anlatımı ile yeniden karşınızdayım. Saç örgüsü nasıl yapılır öğrenmek isteyen tüm örgü sever arkadaşlar bu yazımı dikkatli okuyun. Sizlere saç örgü modelleri nasıl yapılır bunu göstereceğim. Saç örgüsü konusunu size anlatmadan önce burgu örgü modeli nasıl yapılır bunu öğrenmeniz gerekiyor. Çünkü saç örgüsü yapılışı burgu örgü modeli örneğinin ileri versiyonu sayılır. Bunun için önce burgu örgü modeli yapımı konusuna bakın derim.

Burgu örgü yaparken 2-2 , 3-3 , 4-4 gibi eşit sayıda ki iki grup ilmeklerin şiş üzerinde yer değiştirip düz örülmesi ile oluşuyordu. Saç örgüsü örerken üç grup ilmek yer değiştirmektedir. Tabi burgu örgü modelinde olduğu gibi bunda da çeşitli saç örgüsü modelleri var. Bizde bunları teker teker bu konuda sizlere aktarmak istiyoruz.

Ayrıca şunu belirtmek istiyorum ki bir çok yerde burgu örgü modeli ile saç örgüsü birbirine karıştırılmaktadır. Aslında ikili burgu örgü ile yapılan örgüye burgu örgü modeli denir. Üçlü burgu örgü modeli ise buna saç örgüsü denir. Sizde kendi saçınızı örerken iki tutam saçla saçınızı örmüyorsunuz sonuçta değil mi ? Saç örgüsü için üç tutam saç gerekir. Şiş örgü işinde de üç tutam ip gerekir. Burada bu ipler 2-2-2 , 3-3-3 şeklinde ilmekler olacak. Bu yüzden burgu örgüye ikili saç örgü şeklinde isim verende var saç örgüsüne üçlü burgu örgü diyende var. Birde saç örgüsüne üçlü saç örgüsü de diyorlar. Esasında ikili saç örgü olmayacağı için üçlü saç örgü denmesi garip olur.Saç örgüsü tozluk modelleri

Saç örgüsü ile alakalı bu konuda neler öğreneceksiniz ?

Evet hanımlar saç örgü modelleri ve yapılışları ile alakalı bu konuda hangi teknikleri öğrenceksiniz onu bir fihrist olarak size sunalım istedim. Malum konumuz biraz uzun.

Saç örgüsü modelleri nerelerde kullanılır

Saç örgüsü örnekleri bir çok örgü modellerinde kullanılmaktadır. Özellikle saç örgülü bere modelleri, saç örgüsü yelek modellerisaç örgüsü kazak örnekleri örerken örgü modeline süs vermek için saç örgüsü modeli kullanılır. Örgü kazak modelleri örerken de kazağımızın ön kısımlarında çeşitli saç örgü teknikleri uygulanmaktadır. Yine saç örgü modeli örgü bere yapımında, örgü saç bandı yapımında ve örgü boyunluk modelleri yaparken en çok tercih edilen örgü tekniğidir.

Yine bayanlar için ve özellikle yetişkinler yaptığımız örgü hır modelleri ve yelek örnekleri tasarlarken kollarda ve yeleğin ön kısımlarında çeşitli burgu örgü modelleri ve saç örgüsü örnekleri kullanmayı tercih ediyoruz.

Size aşağıda saç örgüsü modeli nerelerde kullanılır örnekler vermek istedim. Konu sonunda geniş bir resimli galeri yer alacak orya bakmanızı öneririm. 

Saç örgüsü nasıl yapılır

Burada sizlere saç örgü modelleri ve yapılışları anlatmaya en kolay saç örgü yapımı örneğinden başlıyorum. Burada örgümüzde saç örgüsü yerleştireceğimiz yerde ilmeklerimizi üç eşit parçaya ayırıyoruz ve bunları sırası ile şişimiz de yer değiştireceğiz.

Saç örgüsü yaparken de aynen burgu örgü modeli yapımı işinde olduğu gibi saç örgü modelinin her iki tarafında ya haroşa örgü yada ters örgü uygulayacağız. Çünkü saç örgüsü düz örgü üzerine kurulan bir örgü modeli. Bu sayede saç örgüsü modeli kendini yandaki örgü modelinden farklı olarak gösterecektir.

Saç örgüsü modeli nasıl yapılır ?

  • Saç örgüsü modelini göstermek için şişimize 10 ilmek alalım.
  • 1. Sırada ilk başta kenar ilmeğimizi örmeden alıyoruz. Sonra iki ilmek haroşa örgü örüyoruz ( Aşağıda videoda gördüğünüz gibi haroşa örgüyü burada ters örgü ile yapıyoruz. Ön yüzde ters örüyoruz arka kısma geçtiğimizde bunu tekrar ters örgü örünce haroşa örgü olmuş olacak. )
  • Sonra burada gelecek 6 ilmeği 2-2-2 şeklinde bölüp yer değiştireceğiz.
  • Öncelikle ilk 4 ilmeği kendi içinde yer değiştirerek çaprazlayacağız. Bunun için ilk 4 ilmeği sağ şişimize alıyoruz. Sonra sol şişimiz ile sağ şimizdeki 4 ilmeğin ilk 2 ilmeğini atlıyoruz ve sonraki iki ilmeği sol şişimize alıyoruz. Sonra sağ şişteki iki ilmeğide sol şişe alıyoruz. Bu sayede 4 ilmek 2×2 şeklinde çaprazlanmış oldu. Sonra sol şişimşzde yer alan 2×2 şeklindeki 4 ilmeği düz olarak örüyoruz.
  • Sonraki 2 ilmeği de düz olarak örüyoruz ve sondaki iki ilmeği de haroşa örüyoruz.
  • 2. Sırada örgünün arka yüzüde bütün ilmekleri ters olarak öreceğiz. ( Bir kez ilmekleri bükme ve ilmekleri çaprazlamayı öğrendikten sonra burgu örgü modeli ve saç örgü modeleri ni rahatlıkla yapabilirsiniz.
  • 3. Sırada ilk ilmeğimizi yine örmedne alıyoruz ve iki ilmek haroşa ördükten sonra bu sefer 6 ilmekten ilk 2 ilmeği çaprazlamadan direk düz olarak örüyoruz.
  • Sonraki 4 ilmeği çaprazlayacağız. Fakat bu sefer 1. sırada yaptığımız çaprazlama yönünü tersi yönde çaprazlama yapacağız.
  • Bunun için 4 ilmeği sağ şişimize alıyoruz ve bu sefer sol şişimize ilk 2 ilmek değil de 2. iki ilmeği alırken ilmeklerin arka tarafından alıyoruz ve kalan 2 ilmeği de sol şişimize takıyoruz. sonra da bu 4 ilmeği düz olarak örüyoruz.
  • Bu şekilde tekrar ederek şişle saç örgüsü nasıl yapılır öğrenmiş olursunuz. Burada size anlattığım saç örgüsü yapılışı. Aşağıda sizlere daha farklı saç örgü modelleir ve yapılışları göstereceğim.

Videolu anlatımla saç örgüsü nasıl örülür ?

Yukarıda sizlere adım adım yazılı olarak adım adım saç örgüsü nasıl yapılır anlattık. Bu anlatımın birde videolu gösterimini sizlerle paylaşalım.


Y şeklinde saç örgüsü nasıl yapılır

Aynı zamanda Y burgu örgü modeli olarak ta anılan bu Y şeklinde saç örgüsü örgü kazak ve örgü hırka yapımında kullanılan değişik bir saç örgü modelidir. Bir başka yerde ise bu Y şeklinde saç örgüsü modeline çift burgu örgü modeli, çift saç örgüsü yada  iki taraflı burgu örgü modeli dendiğini gördüm. Bunu da bilin istedim.

Y burgu örgü modeline çift saç örgü deniyor. Örgünün yanlarında haroşa örgü yapıyoruz. Sonra 3 lü veya 5 li ilmekleri yer değiştiriyoruz ve tekrar şişe alıyoruz bu ilmekleri. Sonra bu 8 ilmeği düz örüyoruz. Örgünün arka tarafında ise ilmek nasıl görünüyorsa öyle örüyoruz. Sonra isteğinize göre 8 sıra örün sonra tekrar bükme işlemi yapın.

Daha detaylı görüp anlamak için aşağıdaki videoyu izleyin.


İki taraflı burgu örgü modeli – Y saç örgüsü yapımı

Yukarıda da anlattığım gibi bakın burada aynı model iki taraflı burgu örgü modeli şeklinde bahsedilmiş. Sağlı sollu burgu örgü modelleri ortada birleşiyor gibi. Ve ortada birleşince Y şeklinde örgü meydana geliyor. Burada da farklı bir anlatım olması için size bu videoyu da ekliyorum.


İngilizce anlatımla Y şeklinde saç örgüsü yapımı

Evet arkadaşlar bu videoda İngilizce anlatım ile çift burgu denen örgü modelini göstereceğiz.

Sarmaşık şeklinde saç örgüsü nasıl yapılır

Saç örgü modelleri ve teknikleri anlatımına sarmaşık şeklinde burgu örgü ile devam ediyoruz. Bu saç örgü modelinde örgüler çaprazlama birbirine giriyor gibi görünüp sarmaşık izlenimi veriyor.


Fıstıklı saç örgüsü nasıl yapılır

Saç örgü modelleri anlatımlı örnekleri anlatmaya fıstıklı saç örgüsü modeli ile devam ediyoruz. Bu örgü modelinde iki burgu ipi arasıdan ortadan fıstık örgü geçiyor. Buda yetenekli hanımlarımızın icat ettiği çok güzel bir saç örgüsü modeli.

Farklı bir saç örgüsü modeli yapımı

Saç örgü modelleri yapımı anlatmaya devam ediyoruz ve saç örgüsü tekniklerini biraz daha zorlaştıralım dedik. Ve size farklı bir saç örgüsü yapımı paylaşıyoruz. Bu videoda ablamız bizim için çok zevkli bir saç örgüsü modeli ortaya çıkarmış. Klasik saç örgüsü ve burgu örgü modellerinde yanlara haroşa veya ters örgü yapıyorduk bunda ise su yolu örneği işlemiş. Hadi gelin videoyu izleyelim.


Kalp şeklinde saç örgüsü nasıl yapılır

Saç örgü modelleri videoları paylaşmaya bu sefer de kalp şeklinde burgu örgü ile yapılan saç örgüsü ile devam ediyoruz. Sevgili örgü sever hanımlar. Konun en başında demiştik. Eğer şiş üzerinde ilmekleri yer değiştirmeyi öğrenirseniz ve işin en temelinde burgu örgü nasıl yapılır bunu iyice anlarsanız buradaki kalp şeklindeki saç örgüsü gibi çok çeşitli saç örgüsü örnekleri yapabilirsiniz.

Pirinç örgü ile yapılan saç örgüsü modeli.

Evet hanımlar saç örgü modelleri ve yapılışları video anlatımlarımıza daha zor bir örnekle devam ediyoruz. Eğer fark ettiyseniz saç örgü modelleri ve teknikleri anlatmaya en kolaydan başlayıp zora doğru gidiyoruz. Burada saç örgüsü yaparken kullanılan burgu örgülerden birini pirinç örgü işle yapmışlar ve inanılmaz zengin duran çok zevkli bir burgu modeli ortaya çıkmış.

Eğer pirinç örgü nasıl yapılır bilmiyorsanız pirinç örgü nasıl örülür konumuza bakmanızı öneririm. Pirinç örgü yapımı ile alakalı tüm detayları ve alt teknikleri bu konuda anlattım.

Saç örgüsü ve burgu örgü ile yapılmış 11 adet değişik örgü modelleri

Arkadaşlar buraya kadar tam 7 farklı saç örgü modelleri ve teknikleri paylaştım. Maharetli örgücü hanımlar daha bunun gibi onlarca saç örgüsü ve burgu örgü modelleri icat etmişler. Sizde kendi zevkinize göre değişik örgü teknikleri kullanarak burgu örnekleri ve saç örgüsü modelleri yapabilirsiniz.

Yabancı kaynaklarda bizim burgu örgü ve saç örgüsü dediğimiz bu örgü modeline “cable kintting” diyorlar. Yani kablo örgü diyorlar. Ve bir çok örgü modelleri yapımında kullandıkları için çok farklı burgu örgü ve saç örgü modelleri yapılışı geliştirmişler.

Aşağıya size video galeriye 11 adet burgu örgü modeli – saç örgüsü yapılışı ekliyorum. Bulduğum farklı farklı saç örgü modelleri yapılışı konularını ekliyorum. Bu saç örgü modelleri video anlatımlarla olacak.

[td_block_video_youtube playlist_title=”Saç Örgü Modelleri Ve Yapılışları” playlist_yt=”fB3iD7WSI5I, vTpPGU6EWPE, cuFAWXWYVZw, Xkc9v1l7aTE, 7canSK9ofKM, kHIMZ8Qh2Rc, wt9Uap86L6o, nJ_cipF-fQg, rPpi80jsNmA, DHclOXjFewM, Z3XmpI_3glA” playlist_auto_play=”0″]

Saç örgülü bere modelleri anlatımlı Videolu

Sizlere bu güzel video aracılığı ile saç örgü modeli ile bere nasıl yapılır onu bir gösterelim istedik. Videoda berenin tamamının yapılışı anlatılmıyor ama ölçüleri ve sayıları veriliyor ondan sonra saç örgü modelinin nasıl yapacağımızı gösteriyor.

Saç örgüsü ile yapılmış örgü modelleri

78 adet saç örgüsü ve burgu örgü ile yapılmış örgü modelleri yer almaktadır. Saç örgülü bere modelleri, saç örgüsü yelek modelleri, saç örgüsü kazak örnekleri ve burgu örgü bere atkı modelleri gibi bir çok saç örgüsü ile yapılmış örgü örnekleri bulabilirsiniz bu galeride.

Evet hanımlar saç örgüsü nasıl yapılır konumuzun sonuna geldik. Sizinle beraber çok güzel bir şiş örgü tekniği konusunu bitirmiş olduk.

Eğer burayı okuyorsanız sizden bir ricam var. Bu kadar konu hazırladık sizden sadece konuya yorum yazarak fikirlerinizi bizimle paylaşmanızı rica edebilir miyim lütfen 🙂

Örgü Teknikleri - Tığ İşi Örgü Dersleri

Örgü Teknikleri – Tığ İşi Örgü Dersleri

Facebook Yorum
3
4

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe