Popcorn Battaniye Yapımı – Çiçekli Bebek Battaniyesi Yapımı

15.882
A+
A-

Merhaba kızlar bugün sizlere popcorn battaniye yapımı paylaşacağım. Popcorn çiçekli bebek battaniyesi yapılışı anlattım bugün. Her bir aşamasını resimlerle adım adım anlattığımız bu hoş battaniye yapımı çok güzel oldu. Daha önce sizlere tavus kuşu motifli battaniye yapımı paylaşmıştım. Tığ işi bebek battaniye modelleri ve yapılışları paylaşmaya devam ediyoruz inşallah. Tığ ile örgü battaniye yapmak daha kolay oluyor motif motif işlenerek yapıldığı için zevkli tasarımlar yapılabiliyor.

Yine popcorn örgü ile çok güzel dekoratif yastık kılıfı modelleri yapabilirsiniz. Bu popcorn battaniye yapımı ile hem bebeklerimiz için hem de salonlarımız için kolluk şalı olarak kullanabileceğiniz yapımı zevkli bir model ortaya çıkarabilirsiniz.

Popcorn battaniye modelleri

Popcorn battaniye yapımı resimli adım adım anlatımı

Anlatımımız oldukça kolay. Aşamaları güzelce sırası ile okuyarak takip edebilirsiniz.

Modelimizin zorluk derecesi 1 yeni başlayan arkadaşlarımız için gayet uygundur.

Popcorn battaniye yapımı için gerekli malzemelerimiz

  • İpimiz ( istediğiniz ip olabilir ama bana kalırsa cotton ip tercih edin derim daha zengin duracaktır ördüğünüz cotton ip bulamazsanız Alize divada kullanabilirsiniz)
  • İpimize uygun tığımız ben genelde cotton ip kullandığımda 3,5 nolu tığ kullanıyor ama tercihiniz alize diva olduysa 2,5 nolu tığ kullanmanızı tavsiye ederim
  • Makas

Malzemelerimizi saydık sıra geldi yapım aşamalarına. Aşağıda sizlere resim resim aşamaları göstereceğim ve her resmin altına o resmin anlatımı yer alacaktır.

Popcorn battaniye yapımı

Sihirli halkamızın nasıl yapıldığını bilmiyorsanız tığ işi örgü teknikleri bölümümüzden sihirli halka yapımı konusuna bakmanızı tavsiye edeceğim.

Sihirli halkamızın üzerine beş zincir çekmek ile işimize başlayalım bu bölümde ikili trabzan kullanacağız.

Popcorn battaniye yapımı

Her ikili trabzanımızın arasına bir adet zincir çekelim.

Popcorn battaniye yapımı

8 Adet ikili trabzanımızın arası bir adet zincirimiz olsun ve renk değişimi için motifimizi sonunu kitleyelim.

Popcorn battaniye yapımıRenk değiştirip ipimizi motifimize kitlendikten sonra 3 adet zincir çekelim. Toplamda dört tane ikili trabzanımızı bir defada biribirine bağlayıp mısır patlağımızı (popcorn) modelimiz oluşmuş olacak.

Araya 2 adet daha zincir çekip daha önceki sırada 1 adet zincir çekip ara boşluğunu oluşturduğumuz bölümlere dört adet ikili trabzanlarımızı yapalım. Bu resimde daha net olarak görünmektedir ikili trabzanlarımızın oluşumu.Popcorn battaniye yapımı

Her boşluğu dört adet ikili trabzan ile dolduralım. Ara zinciri olarak iki adet zincir çekmeyi unutmayın bir üst sırada çektiğiniz ara zincirleri kullanacağız.

Popcorn battaniye yapımı

Mısır patlaklarımız ( popcorn) oluşmaya başladı.

Popcorn battaniye yapımı

Bütün deliklerin mısır patlağı ile doldurduktan sonra motifimizin son hali bu şekil olacaktır.

Gene renk değiştirelim ve 3 adet zincir çekelim. Başlangıç aşamasındaki artan iplerinizi örgünüze devam ederken araya saklamayı ihmal etmeyiniz. Bu işlem hem örgünün temiz görünmesine yardımcı olur hem de sağlam olmasını sağlar.

Popcorn battaniye yapımı

Bu sırada ikili trabzan kullanacağız üç adet ikili trabzanımızı bitlikte topluyoruz.

Popcorn battaniye yapımı

Ara zinciri olarak iki adet zincir çekiyoruz.

Popcorn battaniye yapımı

Aynı deliğe dört adet daha ikili trabzan yapıyoruz. Amacımız örgümüz büyürken aynı anda arttırmalarımızı da da yapmak.

Popcorn battaniye yapımı

Bu şekilde bütün boşluklara iki adet ayrı ayrı dört adet ikili trabzan yapalım. Ara zincirlerimizi iki adet çekmeyi unutmayalım ve motifimizin çevresini tamamen dolanalım.

Popcorn battaniye yapımı

Bir üst sıraya geçerken ipinizin rengini değiştirmeyi ihmal etmeyin. En azından modeli çıkarırken daha sonra istediğiniz kadar renk kullanabilirsiniz ya da sadece iki renk yapabilirsiniz. Motifiniz üç adet zincirimiz çekelim yanına ikili trabzanlarımızı yapalım. Her bir deliğe üç adet ikili trabzan yapalım.

Popcorn battaniye yapımı

Motifimizi yuvarlaktan kare şekline çevirdiğimiz bölüm burası. O yüzden her bir deliğe üç adet ikili tırabzan yaparken kenar ları unutmayalım. Kenar için en uygun yer ipinizi taktığınız yerdir. O yüzden aynı deliğe kenar kısmında iki kere üç adet ikili trabzan yapınız.

Ara zinciri iki ya da üç zincir çekebilirsiniz. Şimdi sırası ile yazıyorum.

Üç adet ikili trabzan, iki ara zinciri, üç adet ikili trabzan aynı deliğe . Yan deliğe geçerken ara zinciri kullanmıyoruz. Üç adet ikili trabzan yan deliğe, üç adet ikili tabzan yan deliğe, üç adet ikili trabzan yan deliğe. Geldik bu bölümde köşe o yüzden köşelerde ki artışı unutmayınız. Bu şekilde sıra sonuna kadar devam ediniz.

 

Bu resimde anlatmak istediğim daha net anlaşılmakta değil mi 🙂

Popcorn battaniye yapımı

Motifimizi iğnemizin yardımı ile kitleyelim. Bilmeyen arkadaşlar örgü teknikleri bölümümüzden iğne ile örgü sonlandırma bölümünden detaylı açıklamayı bulabilirler.

Motiflerinizi her renk hazırlayabilirsiniz. Önemli olan motiflerinizin hazır olması.

Popcorn battaniye modelleri

Bir sonraki aşamamız motiflerimizi birleştirmek İsterseniz resimdeki gibi birleştirebilirsiniz. Ya da farklı teknikler için örgü teknikleri tığ ile motif birleştirme bölümümüzden yardım alabilirsiniz.

Popcorn battaniye modelleri

Birbirinden güzel yastıklar, battaniyeler, şallar koltuk örtüleri, çantalar için biraz sabır ve gerekli olan iplerinizin yardımıyla sizde göz kamaştıran ciciler yapabilirsiniz.

Şimdiden herkese kolay gelsin bir başka konu anlatımında görüşmek üzere HOŞÇAKALIN 🙂

Yapılışını yazmışsınız ama ben örgü bilmiyorum diyorsanız. Yeni başlayanlar için örgü teknikleri ve örgü dersleri sayfamıza bakabilirsiniz.

Sipariş verip hazır ördürmek isterseniz Konuya yorum yazın sizinle irtibata geçeriz. Yada Facebook Sayfamızdan bize rahatlıkla sipariş verebilirsiniz.

Yeni bir örgü anlatımında görüşene kadar kendinize çok iyi bakın. 🙂

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.