Pirinç Örgü Nasıl Örülür – Çift Pirinç Örneği Nasıl Yapılır

Merhaba hanımlar şiş örgü teknikleri ile örgü dersleri anlatımına pirinç örgü nasıl örülür konumuz ile devam ediyoruz. Pirinç örgü modeli belki Türk kültüründe hanımlar arasında en çok kullanılan örgü modelleri arasında yer alır. Pirinç örgü modeli çok klasik ve çok eskilere dayanan bir modeldir. Hanımlar arasında diğer adı ters – düz örgü olan çok hoş bir şiş örgü tekniğidir. Pirinç örneği nasıl yapılırpirinç örgü çeşitleri nelerdir, çift pirinç örgü nasıl yapılır bunları göstereceğim.

Ayrıca sizlere bol bol pirinç örgü yelek modelleri, pirinç örgü boyunluk örnekleri, pirinç örgü hırka modelleri, pirinç örgü bebek battaniyeleri, pirinç örgü bere modelleri ve daha bir çok model paylaşacağım.

Pirinç örneği nasıl yapılır diye merak eden örgü meraklısı örgü örmek istiyorum diyen hanımlar pirinç modeli yapılışı cidden çok kolay. Ve bir kaç çeşit pirinç modeli var. Bunlar çift pirinç örneği, tunus işi pirinç modeli gibi çeşitli pirinç modeli mevcuttur.Pirinç örgü bere modelleri

Örgü pirinç modeli ile alakalı burada nele öğreneceğiz.

Pirinç örgü nasıl örülür ?

Pirinç örneği örmesi çok basit çok kolay vede çok zevklidir. Pirinç örgünün temel mantığı bir ters bir düz örgü şeklinde devam etmektir. Pirinç örneği örerken dikkat etmeniz gereken tek nokta şudur. Pirinç örgüye nasıl başlarsanız başlayın yani düz veya ters örgü. Pirinç örneği sürekli bir ters bir düz veya tersi bir düz bir ters örgü şeklinde örülür. Ve sonraki sıralarda ise her ters ilmeği üstüne düz örgü her düz örgünün üstüne ters örgü öreceksiniz.

Pirinç modeli örgü hırka modelleri yaparken kendini çok gösterir ve beyaz renk ip ile kendini çok iyi gösterir.

Pirinç örgü nasıl örülür

Tek pirinç örgü tekniği nasıl yapılır ?

Pirinç örneği düz ve ters ilmeklerin yer değiştirmesiyle oluşan bir örgü tekniğidir. Kolaydır, basittir bebek örgülerinde çokça kullanılır. Çok şık bir tekniktir. Size önce tekli pirinci göstermek istiyorum. Hanımlar şişleriniz ve ipiniz hazırsa buyurun birlikte başlayalım. Normal bildiğimiz örgü pirinç modeli tekli pirinç modeli oluyor. Tekli pirinç modeli denmesinin nedeni 1 ters 1 düz örgü ile yapılmasıdır. 

Bura da da sizlere bir video daha ekleyeyim. Bu video yukarıdaki videoya ek olarak pirinç örneği yapımını birden buradan bakın.

Çift pirinç örgü nasıl yapılır ?

Hanımlar tekli pirinci öğrendikten sonra şimdi de sizinle çift pirinç örgü modeli tekniğini öğrenelim. Çift pirinç modeli yapılışı 2 sırada bir düz ve ters ilmeklerin yer değiştirmesi ile oluşur. Yani birinci ve ikinci sırada bir düz bir ters bir düz bir ters örüyoruz.

Üçüncü ve dördüncü sıraya geldiğimizde düzlerin üzerine ters, terslerin üzerine üzerine düz örgü örüyoruz. Tekli pirinç de her sırada yaptığımız değişikliği çiftli pirinç örneği iki sırada bir uyguluyoruz. Birlikte çiftli pirinç tekniğini uygulayalım.

Bu teknikle de kazakların etek kısımlarını kollarını yakalarını robalarını çok rahatlıkla örebilirsiniz. Çok şık duracağından da emin olabilirsiniz.

Çiftli pirinç örgü nasıl yapılır ? Kolayca örgü öğreniyoruz ! Yukarıda tekli pirinç örneği işinde olduğu gibi bunda da sizlere alternatif pirinç örneği yapımı videosu paylaşıyorum.


Tek yönlü pirinç örgü nasıl yapılır ?

Bu örgüye zeki müren dişi diyen de var tek yönlü pirinç diyen de var. Çünkü örgünün arka yüzü farklı oluyor. Örgünün arka yüzü düz örgü ön yüzünde ise

Şahane bir örgü modeli her iki yüzü ayrı bir model. Ön tarafı pirinç örgü arka tarafı düz örgü pirinç örgü. Bundan dolayı tek yönlü pirinç örneği diyoruz.

Tek yönlü pirinç örgü modeli yaparken örgünün ön yüzünde düz örgü ile başlıyoruz ve bir ters bir düz örüyoruz. Arka yüzünde ise komple düz örgü örüyoruz.


Haraşolu pirinç örgü modeli ve yapılışı

Evet hanımlar haroşa pirinç örneği yapımını anlatacağız şimdi. Haraşolu pirin örneği yapımı cidden çok kolay. Bu örgü pirinç modeli için örgünün ön yüzünde tekli pirinç örer gibi bir bir ilmek düz ve bir ilmek ters örülür.

Örgünün arka yüzünde ise komple düz örgü örülür. Tekrar ön yüze geldiğinizde ise düz ilmeklerin üstüne ters ters ilmeklerin üstüne düz örgü örüyoruz.

3 Düz 3 pirinç örgü modeli yapımı

Düz ilmeklerle pirinç örgü kombinasyonundan oluşan basit ama güzel bir motif görelim şimdi. 3 düz 3 pirinç örgü modeli için ilmeklerimizin üç tanesini tekli pirinç örgü yapacağız ve 3 tanesini düz örgü yapacağız ve 6 sırada bir yer değiştireceğiz.
Yani düz örgünün üstüne pirinç modeli, pirinç modeli üstüne ise düz örgü yapacağız ve kareler elde edeceğiz. Hadi videomuzdan görelim.


Tunus işi pirinç örgü modeli yapımı

Hanımlar buraya kadar tekli pirinç örgüsü , çift pirinç örneği, tek yönlü pirinç örgü, gibi pirinç örneği çeşitleri gördük. Burada ise tunus işi pirinç pirinç örgü nasıl yapılır onu göreceğiz hanımlar. Tunus işi bilmiyorsanız tunus işi örgü teknikleri konumuza bakabilirsiniz.


 Örgü pirinç modelleri kullanıldığı yerler

Yapımı pratik ve kolay olan örneklerden biri olması ile çoğu yerde kullanılır. Diğer adı ters – düz örgüdür. Sıralarda ters ve düz örülerek çıkılan bir modeldir. Pirinç örneği çeşitleri kullanım alanlarına göre farklı modeller içerir. Örneğin; yelek, hırka, atkı, boyunluk, bere, battaniye gibi daha birçok örgü giyiminde kullanılır.

Pirinç örgü yelek modelleri örme şekli olarak yukarıdaki aşamalardan geçer. Aşamalar takip edildiğinde örgü yelek ortaya çıkarabilirsiniz. Bebekler, çocuklar ve yetişkinler için çıkarabileceğiniz değişik yelekler örebilirsiniz.Pirinç örgü boyunluk modelleri

3’lü kombin yapmak için pirinç örgü atkı ve şapkasını örebilirsiniz. Eldiveni ile birlikte 3’lü kombini oluşturabilirsiniz. Tek takım halinde örebilir, aynı zamanda çift kullanımı ile uzun zaman kullanabilirsiniz. Renkli ve sade yün ipleriyle çıkaracağınız pirinç modeli üzerine süsleme malzemeleri ile baskı yapabilirsiniz.

Pirinç örneği bere modelleri de atkı modelleri gibi örülmesi kolay olan bir örgüdür. Atkı ve bere takımı yapmak için aynı renkteki yün yumaklar ile oluşturacağınız kombin uzun ömürlü ve kullanışlı olacaktır. Bere, atkı, eldiven gibi kombinleri bu model ile örerek oluşturabilirsiniz. Zevkinize göre renkli ve sade renk ile çift yüzlü pirinç örgüsünü yapabilirsiniz.

Pirinç örgü modeli ile yapılmış örgü örnekleri Resimli Galeri

Sevgili örgü seven hanımlar bir şiş örgü tekniği anlatımının daha sonuna geldik.  Diğer şiş örgü teknikleri anlatımı için şiş örgü teknikleri konusuna bakın. Tığ işi örgü öğrenmek içinde tığ işi örgü teknikleri konumuza bakın.

Facebook Yorum
4
2

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe