Penye İpten Sırt Çantası Yapımı – Penye İpten Çanta Yapımı Videolu

Resimli Anlatımla Penye İpten Sırt Çantası Yapımı

Merhaba güzel hanımlar. İşte yine yeni bir çalışma ile karşınızdayım. Şimdi size penye ipten sırt çantası yapımı anlatmaya çalışacağım. Örgüsü kolay, sadece sık iğne yapıyoruz. Eğer tığ işi örgü tekniklerinden sık iğne yapımı biliyorsanız yaptığım anlatımı izleyerek çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için penye ipten çanta nasıl örülür bu konuda çok güzel eğitici bir konu olacak bu. Penye ipten çanta yapımı son yıllarda oldukça popüler olan bir örgü dalı oldu. Sebebi ise penye iplerin canlı renkleri ve kalın dolun durması. Üstüne birde çok kolay örülüp ortaya bir şeyler çıkması.

Penye ipten sırt çantası yapımı

Penye ipten sırt çantası yapımı

Adeta pofuduk pofuduk durması çok şirin oluyor. Bu sayede penye ipten örgü sırt çantası yapımı ile çocuklarınıza okul için anne eli değmiş penye ipten örgü çanta modelleri yapabilirsiniz. İsterseniz Baykuş Çanta Modelleri yapabilirsiniz.

Çocuklarınız için Hello Kitty Örgü Çanta Modelleri yapmak ister misiniz

Penye ipten evde sırt çantası yapımı penye ipin kalın olmasından dolayı ve sadece sık iğne tekniği ile yaptığımız için çabuk ilerleyen bir örgü ve sonuç da sizi çok memnun edecek.

Bunun için penye ipini seçtik. İçine her tür malzemenizi, eşyanızı koyabilirsiniz, yeterince büyük bir çanta olmakta. 32 x 40 cm ebatlarında bir çantanız olmakta. Birkaç parçadan oluşmakta, gövde, kapak, sap ve bağcık takarak sırt çantamızı oluşturacağız.

Penye ipten çanta nasıl yapılır resimli anlatım

Şimdi sözü çok uzatmadan adım adım penye ipten sırt çanta nasıl yapılır onun anlatımına geçelim.

Penye ipten sırt çantası yapımı için gerekli malzemelerimizPenye ipten sırt çantası yapımı

  • Penye ipi ( sarı ve kırmızı renk)
  • Tığ 6 ve 9 numara
  • Mıknatıslı metal düğme
  • Makas
  • Sarı kelebek motif
  • Pense

Penye ipten tığ işi çanta yapımı için gerekli örgü teknikleri

  • Sadece sık iğne nasıl yapılır bilseniz yeter 🙂

Öncelikle kırmızı penye ipimizle işe başlıyoruz. Alıyoruz 9 numaralı tığımızı ve  11 tane zincir çekiyoruz. Geriye doğru yan zincire batıyoruz ve sık iğne yapıyoruz, burada dönüyoruz. Zincirin üstüne sık iğne yaparak sırayı dolduruyoruz.

Dönüşe gelince son zincire üç kere batıyoruz ve sık iğne yapıyoruz. Birer sık iğne yaparak sırayı tamamlıyoruz. Sonra sıranın son zincirine batarak aynı yere iki kere batıyoruz ve sık iğne yapıyoruz. Bu sıraya başlarken yaptığımız ilk sık iğneye batıyoruz ve sırayı bağlıyoruz.

Bir tane zincir çekiyoruz sıradaki sık iğneye batıyoruz ve iki tane sık iğne yapıyoruz. Normal tekli sık iğnelerle sırayı dolduruyoruz.

Dönüşe gelince ilk sırada yaptığımız son zincirin karşısına gelen yerden dönüşe başlıyoruz ve burada aynı yere iki tane sık iğne yaparak dönüşü gerçekleştiriyoruz.

Penye ipten sırt çantası modelleri konumuza bakmalısınız.

Dönüş bitince tekli sık iğne yaparak sırayı tamamlıyoruz. Dönüşe gelince aynı yere batarak iki tane sık iğne yapıyoruz.

Buraya sarı ip ile işaret koyuyoruz. ( siz örgü için plastik mandal ile işaret koyabilirsiniz) Her sıra tamamlanınca nerede sırayı birleştireceğimizi takip etmek amaçlı bu işareti koyuyoruz. Burada sırayı birleştiriyoruz.

Üçüncü sıraya başlıyoruz: Sıradaki sık iğneye batıyoruz ve aynı yere batarak iki tane sık iğne yapıyoruz. Tekli sık iğne ile devam ediyoruz.

Bu sıradaki dönüşte bir tane sık iğne tepesine batıp bir tane sık iğne, başka sık iğne tepesine batıp iki tane sık iğne yapıyoruz. Başladığımız yere gelince bu dönüşte de bir tane sık iğne, sonraki yere batıp iki tane sık iğne sıralaması ile başladığımız yere geliyoruz ve sırayı birleştiriyoruz.

Her yeni sıraya başlarken bir tane zincir çekiyoruz.

Boncuklu Takı Kutusu Yapımı

Dördüncü sıraya başlıyoruz: Sonraki sık iğneye batıyoruz ve aynı yere batarak iki tane sık iğne yapıyoruz.

Ne kadar sık iğne yapacağımızı ilk yaptığımız zincirin dönüş yerinin karşısına bakarak her sırada bu yarım daire büyümekte ve bu ilk yapılan zincirin son halkası  her sıradaki belirleyicimiz olacak. Tekrar yapılan sık iğnelerimizi yapıyoruz.

İki dönüş arasını tekli sık iğnelerle dolduruyoruz. Dönüşe gelince her sık iğneye iki kez batıyoruz ve sık iğne yapıyoruz. Başladığımız yere geliyoruz sırayı birleştiriyoruz.

Beşinci sıra: başlarken bir tane zincir çekiyoruz. Sonraki sık iğne tepesine batıyoruz ve iki tane sık iğne yapıyoruz. İki dönüş arasını tekli sık iğnelerle dolduruyoruz.

Penye İpten Yuvarlak Çanta Modelleri konumuza bakmanızı öneririm.

Dönüşlerde bir tane sık iğneye batarak iki tane sık iğne yapıyoruz ve sonra üç tane tekli sık iğne sıralaması ile burada dönüşleri yapıyoruz. Başladığımız yere geliyoruz ve sırayı birleştiriyoruz, sarı ipimizin işaretini her sırada daha yukarıya çekiyoruz.

Altıncı sıra: yeni sıraya başlarken iki tane zincir çekiyoruz, bir tane sık iğne atlıyoruz. Sonraki sık iğneye batıyoruz. Bir tane sık iğne yapıyoruz, bir tane zincir çekiyoruz

Her yeni sıraya başlarken iki zincir çekiyoruz sonraki ara zincire batıyoruz, başladığımız yere gelince yaptığımız iki zincire batıp sırayı birleştiriyoruz.

Bu sırala ile iki sıra örüyoruz, çantamızın alt kısmı bitti, bu şekilde artık çantamızın duvarlarını örmeye başlıyoruz.

Sekizinci sıra: Merkez olarak alacağımız yer ilk yaptığımız zincirimizin son dönüş halkasının karşısını ortalıyoruz. Sadece belirlediğimiz bu dört tane sık iğnenin ara zincirine batarak bunlara aynı yere iki kez batıp bir tane sık iğne yapıyoruz.

Penye İpten Yuvarlak Paspas Nasıl Örülür ?

Bir tane zincir çekiyoruz bir sık iğne yapıyoruz, bir zincir çekiyoruz sonra diğer ara zincire batıp bir tane sık iğne yapıp bir tane zincir çekiyoruz, bir tane daha sık iğne yapıyoruz.

Yani aynı ara zincirde iki tane sık iğne olacak, bunun aynısını simetri oluşsun diye diğer dönüşe de bu arttırmayı yapıyoruz. Belirlediğimiz dört tane sık iğne. Aynı yere batıp iki tane sık iki yapıyoruz ve bir tane ara zincir.

Burada bizim çantamızın duvarları oluşmakta. Bu arttırmaları yapınca bizim çantamızın genişliğini göstermekte ve örgümüzün görünüşü.

Şahmat oluşacak şekilde örgümüzü yapıyoruz. Bir tane yani sık iğne yapıyoruz, bir tane ara zincir yapıyoruz. Sonraki sırada her ara zincire batıp bir tane sık iğne yapıyoruz , bir tane zincir yapıyoruz ve sonraki ara zincire batıp bir tane sık iğne yapıyoruz.

Penye ipten sırt çantası yapımı için yanların örülmesi

Artık çantamızın alt kısmı oluştu. Bu şahmat mantık ile dört parmak kadar örüyoruz bu 9 sıra yapmakta. Dört parmak kadar ördük, sarı rengi takana kadar toplam bu şahmat örgüden 19 sıra örüyoruz. 19 sıra kırmızı ip ile örünce sarı ipi takıyoruz ve aynı örgü ile devam ediyoruz 12 sıra da sarı renkle örüyoruz.

Çantamızın derinliği, büyük bir sırt çantası olmakta. Her yeni sıraya başlarken iki zincir çekiyoruz sonraki ara zincire batıyoruz. Alttaki ilk zinciri ikiye katlayarak çantamızı ikiye katlıyoruz ve resimdeki gibi kenarlarını içe sokarak katlıyoruz. Yani çantanın üst kısmını daraltıyoruz.

Bunu çantamızın her iki tarafına yapıyoruz. Kıvırdığımız yerlere kırmızı penye ipten bağcık takıyoruz. Çantamızın son ikinci sırasından bağcığı bir içten bir dıştan geçiriyoruz. Önce bağcığı ortalayarak çantanın ön yüzünde başlıyoruz takmaya.

Çantamız için penye ipten kapak yapımı

Şimdi kapak yapacağız, 12 tane zincir çekiyoruz. Hemen yanındaki zincire batıp bir tane sık iğne yapıyoruz. Her zincire batıp sık iğne ile sırayı tamamlıyoruz. Sıra bitince bir tane zincir çekiyoruz ve toplam böyle sık iğne ile sekiz sıra örüyoruz.

Sekiz sıra sık iğneden sonra, hafif ovallik oluşması için dokuzuncu sırada sıraya başlarken bir tane zincir çekiyoruz, bir tane sık iğne atlıyoruz, sonraki sık iğneye batıyoruz ve sıra biterken bir tane sık iğne atlıyoruz.

Penye İpten Sepet Yapımı nasıl olur merak edenler buyurun bakın.

Son sık iğneye batıp sık iğne yapıyoruz ve bir üst sıraya geçiyoruz. Bu şekilde dört sıra örüyoruz. Sıra biterken bir tane sık iğneyi atlıyoruz ve sonuncu sık iğneye batıyoruz. Dört sıra daha örünce son sırada altı tane sık iğne kalıyor. Kapak hazır isterseniz böyle kullanabilirsiniz. Biz bu kapağa bir dekoratif görünümlü çerçeve yapacağız.

Köşedeki dönme yerine aynı yere üç kere batıp sık iğne yapıyoruz.  Daha sonra bu oval kısım bitene kadar battığımız bir tane yere iki sık iğne yapıyoruz.

Diğer battığımız yere bir tane sık iğne yapıyoruz. Düz olan yerlerde birer sık iğne yapıyoruz. Dönüşlerde aynı yere üç kere batıp sık iğne yapıyoruz.

Kapağımızın çevresini sık iğne ile dolandık. Penye ipten sırt çantası yapımı için kapağımız hazır. Şimdi mıknatıslı düğmemizi takalım, bir tane parçasını kapağın ortasına takıyoruz.

Mıknatıslı düğmenin arka yüzünü pense ile demirlerini yamultıyoruz düşmesin diye, böylece sabitliyoruz. Mıknatıslı yeri kapağımızın alt tarafına takılıyor.

Kapağın üzeri boş görünüyor diye ve düğmenin metal kısmı göründüğü için tam buraya bu kelebek motifini dikmeye karar verdim.

Örgü kelebek yapımı için kelebek aplike yapımı için bu konuya bakınız.

Çantamızın ortasına mıknatıslı düğmenin diğer parçasını ortalıyoruz , ölçü alıyoruz kapak kapanınca bu parça nereye takılmalı diye.

Sonra sarı örgüye de diğer parçayı çantanın iç kısmından pense ile sabitliyoruz.

Kapağımızı çantamızın arka tarafına sık iğne yaparak dikiyoruz. Yani kırmızı ipi bağlıyoruz ve önce kırmızı kapağa batıp sonra çantanın sarı ucuna batıp iki parçaya aynı anda batarak sık iğne örüyoruz. Kapak bitene kadar burasını bu şekilde dikmiş oluyoruz.

Penye ipten çanta yapımı için örgü çanta sapı yapımı

Sapları yapacağız: Kırmızı ip alıp üç tane zincir çekiyoruz. Her zincire batıp ilmek çıkarıyoruz, tığımızda üç tane ilmek oluyor. Sol tarafımızdaki iki ilmeği tığımızdan çıkarıyoruz, sağ tarafımızdaki ilk ilmeği örüyoruz.

Sonra ikinci ilmeği takıp onu da ayrı örüyoruz, sonra üçüncü ilmeği takıp onu da ayrı örüyoruz, bunu her sırada aynı şekilde yapıyoruz.

Ördükçe sapımız kalın urgan gibi oluşmakta. Ne kadar öreceğinizi merak ediyorsanız. Örgünün arka tarafı, üç boyutlu bir örgü bu. Ördüğümüz sapı gererek cetvele koyup 60 cm ye kadar örüyoruz.

İpleri biraz uzun kesin çünkü bu sapları çantanın içinden dikmemiz gerek. Her iki sapı da gererek cetvele koyuyoruz ve 60 cm olana kadar örüyoruz.

Sırt çantamızın arka tarafını çevirip sapın bir tarafını kapağın ortasını ortalıyoruz, çantanın  alt tarafından ise yan tarafına sapların ucundaki ipleri çantanın içine geçirip dikiyoruz.

Videolu Anlatımla Penye İpten Sırt Çantası Yapımı

Burada sizlere detaylı olarak videolu anlatımla penye ipten sırt çantası nasıl yapılır onu anlatayım.

 

Penye ipten sırt çantası yapımı

Penye ipten sırt çantası yapımı

Penye ipten sırt çantası yapımı

Penye ipten sırt çantası yapımı

Penye ipten sırt çantası yapımı

Penye ipten sırt çantası yapımı

Hanımlar resimli anlatımla penye ip ile örgü sırt çantası nasıl yapılır elimden geldiği kadar anlattım sanırım.

Buyurun penye ipten sırt çantası yapımı konumuz burada bitiyor.

Umarım bu uzun ve detaylı anlatım ile penye ipten çanta nasıl örülürpenye ipten çanta nasıl yapılır detaylıca anlatabilmişimdir.

 

 

Facebook Yorum
0
0

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe