Penye İpten Paspas Yapımı – Penye İpten Yuvarlak Paspas Nasıl Örülür ?

624
A+
A-

Resimlerle adım adım penye ipten paspas yapımı

Merhaba sevgili örgü seven hanımlar bu gün sizlere penye ipten paspas yapımı anlatacağım. Burada sizlere resimli olarak yapacağım anlatım ile sizde evinizde ki eski penyelerden paspas yapımı öğrenebilirsiniz.

Eskiden örgü ören bayanlar genelde eskiyi değerlendirmek ve eski penyeleri kullanmak için bu tarz örgü teknikleri geliştirmişti. Kullanmadığımız eski tişörtlerden paspas yapımı ile o eski penyeler tişörtler çöpe atılmıyor paspas veya halı yapılıyordu. Veya parça parça artık kumaşlardan paspas yapımı ile renkli örgü ürünleri geliştiriyorlardı.  

Tasarruf amaçlı yapılan bu örgü tekniği artık hazır penye ip kullanılarak yapılıyor. Ananelerimiz eski tişört veya penyeleri yırtarak ip yapıyordu. Şimdi ise bu ipler fabrikada bu şekilde üretiliyor ve penye ip olarak ayrıca satılıyorlar.

Penye ipindne paspas yapımı tekniğini öğrendikten sonra bununla sizde kendi evinizde çocuk odası halısı – çocuk odası paspası – mutfak paspası –banyo paspası – banyo halısı- mutfak halısı  olarak rahatlıkla kullanabileceğiniz paspas –halı modelleri yapabilirsiniz.

Daha önce sizlere penye ipten sepet yapımı paylaşmıştım sizde bu konuya bakabilirsiniz.

Burada yapacağımız anlatım ile yuvarlak paspas nasıl örülür bunu öğrenmiş olacaksınız.

Penye ipten paspas yapımı için gerekli malzemelerimiz

 • İp Öncelikle biz bu ürünü hazırlaken penye ip kullanmayı tercih ettik
 • Tığımız da sekiz numara tercih ettik
 • Makas

Öncelikle ne renk ip kullanacağınıza karar verin ve hep beraber örmeye başlayalım.

Eski penye ipinden örgü paspas yapımı için bilmeniz gereken örgü teknikleri

Resimlerle adım adım penye ipten yuvarlak paspas yapımı

Her resmin açıklaması resmin altında yer almaktadır.

Öncelikle sihirli halkamızın üzerine on altı adet ikili trabzan yapalım ve ilk sıramızı hazırlayalım. Sihirli halkamızın çekme ipini iyice çekelim ve orta kısmı mümkün olduğu kadar az boşluk kalmasına dikkat edelim.

İpimizin rengini değiştirelim. İkinci sırada arttırma işlemimizi her trabzan başında yapalım. Yani her deliğe bir adet değil de iki adet ikili trabzan yapıp modeli genişletelim matemetiksel anlatımı ise 2-2-2-2- her deliğe.

Üçüncü sıramızda ise renk değişiminden sonra . Her deliğe iki adet ikili trabzan değilde bir deliğe iki adet trabzan yapıp bir sonraki delikte bir adet ikili trabzan yapalım. Bu sıradan sonra artışlarımızı farklılaşıcak. Matematiksel olarak 2-1-2-1-2-1 şeklinde.

Renk değiştirelim 🙂  arttırmalar devam. Şimdi iki deliğe birer adet ikili trabzan bir sonraki deliğe arttırım için iki adet ikili trabzan yani 1-1-2-1-1-2-1 şeklinde.

Renk değiştirelim şimdi sıradaki üç adet deliğe birer tane ikili trabzan yapıp dördüncü deliğe iki adet ikili trabzan yapalım. Yanı 1-1-1-2-1-1-1-2 şeklinde. Buradaki amacımız yuvarlak paspası düzenli ölçüde büyütmek.

Renk değiştirelim şimdi beşinci delik iki adet ikili trabzan  1-1-1-1-2-1-1-1-2 şeklinde.

Şimdi ise beş adet her deliğe ikili trabzan dan sonraki altıncıya iki adet ikili trabzan 1-1-1-1-1-2-1-1-1-1-1-2 şeklinde yapıyoruz.

Bir sıra daha renk değiştirip trabzanlara devem ettikten sonra ipimizin rengini değiştirelim 🙂

Ve altı adet zincir çekelim. İki delikte bir ikili trabzan yapalım ki kutucuklarımız olşsun. Ara zinciri olarak iki zincir çekebilirsiniz.

Sıramız bittikten sonra ipimizin rengini değiştirelim ve ara zincirlerimizin üzerine çakma sık iğne yapalım.

İp değişim yerlerini kesmeden de ip geçişlerinizi yapabilirsiniz.

Bu sıraya kadar küçük paspas için. Siz dilerseniz sıra sayılarını arttırabilir ve daha büyük bir paspas oluşturabilirsiniz.

Aynı şekilde tek renk de uygulamak elinizde.

Evet sevgili örgü seven hanımlar sizlerle çok güzel bir örgü anlatımının daha sonuna geldik. Bir sonraki örgü anlatımında buluşmak üzere kendinize çok iyi bakınız.

Bizi sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

Facebook Yorum
7
2

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Yeşim dedi ki:

  Merhaba paspas kac metre kac ip gider? gram olarakta yazarsaniz sevinirim iplerin şu kadar ip şu gramajda diye iyi günler

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Farklı kalınlıklarda penye ipler var dolayısı ile gramaj değişebilir. Ben direk örmedim bu paspası. Resimler üzerinden yapılışını anlattım.

 2. Yeşim dedi ki:

  Teşekkürler geri dönüşünüz için

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Ne demek ben yorumunuz için teşekkür ederim.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe