Penye İpten Boncuklu Çanta Yapımı | Penye İp Çanta Yapılışı

Penye İpten Boncuklu Çanta Yapımı

Merhaba güzel hanımlar penye ipten boncuklu çanta yapımı konumuza hoş geldiniz bugün. Yukarıda videolu anlatımını yaptığım penye ipten çanta yapımı alanında bu ikinci konumuz oluyor. Daha önce de sizlere penye ipten sırt çantası yapımı konusunu anlatmıştım. Alt tarafta onun linkini paylaştım.

Bu sayede sizlere değişik penye ipten çanta modelleri ve yapılışı paylaşarak penye ipten çanta nasıl yapılır örgüye yeni başlayan yeni örgü öğrenenler için penye ipten çanta nasıl örülür bunu tam olarak anlatmak istedim.

Penye ipten boncuklu çanta yapımı

Penye ipten boncuklu çanta yapımı

Çabuk örülen bu çanta altın renginde boncuk ve sapı ile çok şık görünmekte. Örgüsü de kolay yapabileceğiniz bir motife sahip bu çanta modelimiz. Sizlere daha güzel anlatabilmek için bu penye ip çanta yapımı için bol bol resimli anlatım hazırladım. Bu çanta yapımının videosu da var. Videolu anlatımla penye ipten boncuklu çanta yapımı zaten konun en başında yukarıda görmüşsünüzdür.

İstediğiniz yerden bu boncuklu tığ işi çanta yapımı adım adım nasıl yapıldığını görebilirsiniz. İp seçimi size ait, isterseniz makreme ipi ile yapabilirsiniz, makreme ipinin mat ve parlak olanı var.

Penye ipten boncuklu çanta yapımı

Penye ipten boncuklu çanta yapımı

Daha yumuşak bir örgünüz olur. Penye ipi ile sert örgülü bir çantaya sahip olursunuz. Sap için halkalı desenli zincir kullanabilirsiniz veya kendiniz sap örebilirsiniz. Eğer örgü çanta sapı nasıl yapılır bilmiyorsanız aşağıdaki konuya mutlaka bakmalısınız.

Penye İpten Sırt Çantası Yapımı – Penye İpten Çanta Yapımı Videolu

Boncuklu penye çanta yapımı için gerekli malzemelerimiz:

Malzemelerimizi hazırlıyoruz ve Bismillah deyip başlıyoruz.

Penye ipten boncuklu çanta yapımı

  • Beyaz penye ip
  • Altı numara tığ
  • Sekiz tane orta boy altın rengi boncuk
  • Sap için de altın rengi boncuk
  • İki tane anahtarlık halkası
  • Makas

Bu omuz askılı örgü çanta yapımı için bilmemiz gereken tığ işi örgü teknikleri

  • Zincir çekme
  • Sık iğne
  • İkili trabzan

Resimli anlatımla penye ipten boncuklu çanta yapımı

Malzemelerimizi hazırlıyoruz ve Bismillah deyip başlıyoruz.

Önce penye ipimizi alıyoruz ve otuz üç tane zincir çekiyoruz. En yakın zincire batarak bu sırayı sık iğne yapıyoruz. 2. resme bakarsanız bu sırayı sık iğne ile doldurduk ve dönüşe geldik.

Son zincire batıyoruz bir tane sık iğne yapıyoruz bir tane zincir çekiyoruz. Aynı yere bir kere daha batıyoruz bir tane sık iğne yapıyoruz ve bir tane zincir çekiyoruz. Ve sonraki sık iğne tepesine batıyoruz ve bir tane sık iğne yapıyoruz.

Sonraki sık iğne tepesine batıyoruz ve bir tane sık iğne yapıyoruz. Dönüşe geldik, son zincire batıyoruz ve bir tane sık iğne yapıyoruz ve bir tane zincir çekiyoruz. Aynı yere bir kere daha batıp sık iğne yapıyoruz ve bir tane zincir çekiyoruz sıradaki sık iğne tepesine batıyoruz. Bu sırada da sık iğne yapmaya devam ediyoruz.

Dönüşe geldik burada sırayı bağlıyoruz. Buraya kadar çantamızın taban kısmını yapmış olduk. Bir tane sık iğne yapıyoruz sonra desenimizi oluşturmaya başlıyoruz. Tığımıza ip alıyoruz ve iki sık iğne atlıyoruz üçüncü sık iğneye batıyoruz.

40 Adet Penye İp İle Çanta Örnekleri

İkili trabzan yapıyoruz, aynı yere daha dört kere batıyoruz ve ikili trabzan yapıyoruz. Beş tane trabzanı yapınca iki tane sık iğne atlıyoruz ve üçüncü sık iğne tepesine batıp bir tane sık iğne yapıyoruz. Sonra yine tığımıza ip alıyoruz.

İki tane sık iğne atlıyoruz ve üçüncü sık iğne tepesine batıyoruz ve buraya beş tane ikili trabzan yapıyoruz. Bu sıralama ile sıramızı örüyoruz. Sıramızı bu desenle ördük. Dönüşte aynı sıralama ile örmeye devam ediyoruz.

Dönüşte: ilk trabzanı yaptığımız trabzanın yanındaki sık iğne tepesine batıyoruz ve bir tane sık iğne yapıyoruz. Bir tane zincir çekiyoruz ve buraya beş tane trabzanımızı yapıyoruz.

El Örgüsü Değişik Çanta Modelleri – Örülüş Şekli Değişik Çanta Modelleri

Sonraki motifin iki tane trabzanını atlıyoruz üçüncü trabzan tepesine batıyoruz ve bir tane sık iğne yapıyoruz.

Tığımıza ip alıyoruz ve iki motif arasında kalan sık iğne tepesine batıyoruz ve buraya beş tane ikili trabzanları yapıyoruz. Sonra yine iki trabzan atlayıp üçüncü trabzan tepesine batıp bir tane sık iğne yapıyoruz. Bu sıralama ile çantamızı örüyoruz.

İki motif arasındaki sık iğneye batıp motifimizi yapıyoruz. Sıradaki iki tane trabzan atlayıp üçüncü trabzana batıyoruz ve bir tane sık iğne yapıyoruz. Alt sıradan itibaren yedi sıra örüyoruz aynı şekilde, çantanızın kenarına gelince.

Orta boydaki altın rengindeki boncuktan alıp penye ipimize geçiriyoruz ve sık iğne yapacağımız yere batıp örüyoruz.

Halkalardan Çanta Yapımı – Halkalı Çanta Modelleri Ve Çanta Yapımı

Bu boncuk yokmuş gibi sıralamayı bozmadan örmeye devam ediyoruz. Ben sadece çantanın ön tarafına altı boncuk dizdim ve kenarlara iki boncuk daha ilave ettim. Siz isterseniz bütün sıraya boncuk dizebilirsiniz.

Boncuk takıp sık iğne yapıyoruz. Boncuktan sonra desenimizi örmeye devam ediyoruz ve diğer boncuğu takıyoruz.

Sık iğnemizi yapıp iki tane trabzanı atlıyoruz üçüncü trabzana batıp beş tane ikili trabzanı yapıyoruz ve hemen sonra boncuğu takıyoruz. Çantanın arka yüzü, arkasına iki tarafına birer tane boncuk koyduk. İki motif arasındaki sık iğneye batıp beş tane ikili trabzanımızı yapıyoruz.

Sıramızı bitirince beş tane sıra daha örüyoruz ve çantamızı bitiriyoruz.

İşte çantamız bitti. Başladığımız yere gelince ipimizi kesiyoruz ve örgünün içine saklıyoruz. Demir halkaları çantamızın kenarlarına takıyoruz ve boncuklu sapımızı bu halkalara sabitliyoruz.

Şimdi bakalım çantamızın boyutlarına , genişlik 25 cm. Yükseklik de 23 cm gibi. olacak.

Videolu Anlatımla Penye İpten Boncuklu Çanta Yapımı

Burada yukarıdaki resimli anlatımımıza ek olarak videolu anlatım sunuyorum sizlere.

Penye ipten boncuklu çanta yapımı

Penye ipten boncuklu çanta yapımı

Penye ipten boncuklu çanta yapımı

Penye ipten boncuklu çanta yapımı

 

Vee hanımlar işte penye ipten boncuklu çanta yapımı konumuz burada bitti. İşte burada sizlere boncuklu çanta nasıl yapılırboncuk işlemeli çanta yapımı zormudur bunu göstermiş olduk.

Umarım bu konumuz ile tığ işi çanta nasıl yapılır bu sorumuza güzle bir yanıt olmuştur.

Daha önceden sizlere paylaştığım başka bir tığ işi çanta yapımı anlatımlı konusu vardı onu aşağıya ekliyorum bakabilirsiniz.

Tığ İle Çanta Yapımı – Tığla Çanta Yapımı Resimli Ve Açıklamalı

Kızlar bir sonraki örgü çanta yapımı konusunda buluşana kadar kendinize iyi bakınız.

Facebook Yorum
0
0

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe