Papatya Lif Yapımı Video Anlatımlı – Örgü Lif İçin Papatya Çiçeği Yapımı

1.096
A+
A-

Videolu Anlatımla Papatya Lif Yapımı

Papatya lif yapımı konumuza hoş geldiniz hanımlar. Örgü lif yapımı ile ilgilenen birçok bayanın merak ettiği ve aradığı papatya lif yapılışı konusununu sizlere hem video ile en küçük detayına kadar anlattım. Hemde resimlerle adım adım aşamalarını anlattık.

Papatya lif yapılışı için hem videolu anlatım yaparken sizlere iki aşamalı bir video hazırladık. İlk videomuz da sizlere papatya lif modeli yapılışı için örgü papatya çiçekleri ni yapılışını gösterdik ve bu örgü papatya çiçekleri birbirine nasıl bağlanır onu detaylıca anlattık.

Papatya lif yapımı vidolu anlatım.

Papatya lif yapımı vidolu anlatım.

Papatya şeklinde puf çiçek yapımı anlattık. Ve tığ işi puf çiçekli lif yapımı için papatya çiçeklerini yaptıktan sonra ikinci videomuz da ise sizlere papatya lif arkası nasıl yapılır onu anlattık.

Papatya lif arkası yapımı işini bitirdikten sona birinci videoda yaptığımız ve birleştirdiğimiz puf çiçekli yuvarlak lif yapımı kısmını papatya lif arkası ile birleştireceğiz ve kenar süslemelerini yapacağız.

Papatya lif yapımı için gerekli malzemeler

  • Beyaz lifli ip, sarı akrilik örgü ipi (dört katlı)
  • 2,5 numaralı tığ
  • Makas

Kullandığım ipler papatyalar için: sarı örgü ipi ve dört katlı lifli ip.

Papatya lif arkası için: Beyaz akrilik örgü ipi. Siz isterseniz papatyaları farklı renklerde yapabilirsiniz. İsterseniz sarı ve beyaz ipinizi iki katlı lifli ip olarak kulanın. Bu sizin zevkinize kalmış.

Ben size buradaki örnekte kullandığım iplerle ne yaptıysam anlatacağım. Ben burada daha kalın ipler kullandım.

Pofuduk pofuduk papatya lif yapımı için kullanacağımız örgü teknikleri

  • Zincir çekme
  • İkili trabzan yapımı

Papatya lif nasıl yapılır adım adım resimli gösterim

Resimlerle papatya motifli örgü lif nasıl yapılır gelin beraber bakalım. Burada sizlere papatya lif yapımı için küçük bir örnek olan altı papatyamızın nasıl yapıldığını ve nasıl birbirine eklendiğini anlatmaya çalışacağım. Yapım aşamasına geçelim.

Sarı ipimizi elimize aldık ve yedi tane zincir çekiyoruz. Bu zincirimizi ikinci zincire batarak daire olacak şekilde ekliyoruz. Sonra üç tane zincir çekiyoruz. Burada  bu zincirin üzerine on iki tane ikili trabzan yapıyoruz ve her trabzan arasına bir tane zincir çekiyoruz.

Burada on bir tane ikili trabzan var, bir tane daha yapıyoruz. On ikinci ikili trabzanı yapınca bir tane zincir çekip ilk yaptığımız üç tane zincirin ikincisine batıyoruz.

Kızlar tığ ile çanta yapımı konusu ilginizi çekebilir.

Tığımıza ip dolamadan iki ucu birleştiriyoruz ve bir tane zincir çekip sarı ipimizi kesiyoruz. Lifli beyaz ipimizi sarı ipin ucuna bağlıyoruz. Bir tane zincir çekiyoruz ve dört tane zincir boyunda ilmeğimizi çekip uzatıyoruz. Tığımıza ip doluyoruz, aynı zincirin içine iki kez daha batıyoruz. (sizin ipiniz iki katlı ise siz dört kez aynı yere batın)

Sol elinizin parmakları ile ipin ucunu tutun ve tığın tarafındaki ipi uzun ilmeklerin içinden geçirin sonra elinizle tuttuğunuz ipi de tığınıza alın ve iki ilmeğin içinden ipinizi geçirin bu bizim fıstığımız oldu.

Dört tane zincir çekiyoruz ve aynı zincire batıyoruz, sonra iki zincir çekiyoruz. Dört zinciri yaptıktan sonra fıstığın olduğun zincire tekrar batıyoruz ve buraya zincirimizi sabitliyoruz. Sonra tekrardan aynı şekilde ilk fıstığımızı yani papatya çiçeğimizin yaprağını yaptığımız gibi yapıyoruz.

Papatya lif yapımı için çiçekleri birinine nasıl ekleyip bağlayacağız

Çiçekleri eklemeye gelince:

İlk çiçekleri eklerken her iki yaprağını ekliyoruz, öncelikle ilk çiçeğimizin yapraklarını tam yapıyoruz. ikinci çiçeğin altı tane yaprağını yapınca birinci çiçeğin herhangi iki yaprağını örerek ekliyoruz.

Genç kızlar Çeyizlik İğne Oyası Yapılışı konumuza baktınız mı?

İkinci yaprakta fıstığımızı yapınca çiçekleri iki arka tarafın yüz yüze gelecek şekilde getiriyoruz ve birinci yaprağın tepesine batıp sabitliyoruz. Sonra dört tane zincir çekip aynı işlemleri yapıyoruz.

Çiçeklerimiz çoğaldıkça resimdeki gibi ortada olan papatyanın her iki yaprağı komşu olan diğer papatyaların ikişer yaprağına eklenmiş durumda.

Son papatyamızın komşu çiçeğe eklenmesinden sonra dört tane zincir çekiyoruz ve fıstığın bulunduğu zincire batıyoruz ve iki zincir çekiyoruz. Son zincire üç kez batıp fıstığımızı ( papatya çiçeğimizin yaprağını ) yapıyoruz.

Dört tane zincir çekip aynı yere batıyoruz ve yine iki zincir çekip beyaz lifli ipimizi kesiyoruz.

Hanımlar buraya kadar sizlere papatya lif yapılışı için puf çiçek yapımı yani papatya çiçeği yapımı anlattım ve bu örgü papatya çiçeği nasıl yapılır onu gösterdim.

Aynı şekilde eklemeye devam edebilirsiniz, papatya sayısı ve modelin şekli sizin tercihinize göre değişebilir.

Videolu Anlatımla Papatya Lif Motifi Yapımı

Örgü lif yapımında kullanabileceğiniz bir başka puf çiçek yapımı. Ayrıca puf çiçek yapımı konusunu detaylıca sitemizde anlattık. İsterseniz oraya da bakabilirsiniz.

Papatya Lif Arkası Nasıl Yapılır Resimli Anlatım ?

Hanımlar şimdi size papatya lif arkası nasıl yapılır, örgü lif tabanı nasıl örülür onu anlatmaya çalışacağım.

Bu örgü çok zevkli ve hızlı örülen bir örgü modeli, biraz zaman ayırmalısınız bu güzel lifli ip çalışmasına.

Papatya lif arkası yapımı için gerekli malzemeler

  • Beyaz lifli ip  (dört katlı)
  • 2,5 numaralı tığ
  • Makas

Şimdi yapım aşamasına geçelim.

 

Beyaz lifli ipimizi alıyoruz ve yedi tane zincir çekerek başlıyoruz. Bu zincirimizin başına batıyoruz ve halka şeklinde olması için iki ucu birleştiriyoruz. İki  tane zincir çekiyoruz ve halkamızın içine üç kere batarak bu halkanın içine altı tane fıstık yapıyoruz. Her fıstık arasına iki tane zincir çekiyoruz.

Fıstığımızı yapıyoruz ve iki zincir çekiyoruz.

Peki tığ işi fıstık nasıl yapılır ?

Bir zincir çektik halkamıza battık. Tığımıza ip doladık, bunu üç kez yapıyoruz bir fıstık yapmak için. Sonra oluşan hepsi bu ilmeklerin içinden ipimizi geçiriyoruz.

Hiç daha önce Dantel Ayakkabı Yapımı konusu gördünüz mü ?

Burada beş tane fıstık yaptık, ipimizi ilmeklerin içinden geçirmeden sol elimizle son ipin ucunu tutuyoruz öyle ipimizi ilmeklerden geçiriyoruz.

İşte altı tane fıstığımız hazır son iki zincirimizi yaptık ve birinci fıstığın tepesine battık, bir tane zincir çektik.

İkinci sıraya geçtik ve ilk zincire batarak ilk fıstığımızı yapıyoruz ve iki zincir çekiyoruz. Aynı zincire bir tane daha fıstık yapıyoruz, iki zincir çekiyoruz her defasında. Burada ikinci resimde her zincire ikişer tane fıstık yapıyoruz. Toplam on iki tane fıstık olmalı bu sırada.

Sıra bitince zincire batarak bir zincir çekiyoruz ve aynı yere iki tane fıstık yapıyoruz. Sonra diğer zincir halkasına geçiyoruz ve buraya bir tane fıstık yapıyoruz. Sonraki zincire batarak iki tane fıstık yapıyoruz, sıra boyunca bir tane ikili, bir tane tekli fıstık sıralaması ile sırayı tamamlıyoruz.

Burada altıgen olacak olan lifli ip örgümüzün alt tabanının köşeleri oluşmaya başlıyor. Sıra bitince zincire batıyoruz.

Bu sırada alt sıradaki köşe olan ikili fıstıkların denk gelen köşelere yine iki tane fıstık yapıyoruz. İki köşe arasındaki tekli fıstıklar her sırada sayıları bir artacak.

Bebekler için harika Civciv Patik Yapımı Anlatımlı konusuna bakabilirsiniz.

Burada tekli fıstıklar iki tane oluyor. Sonraki sırada üç tane olacaklar ve bu devam edecek. Benim on sekiz tane sıram oldu. Bu sıranın son fıstığını da yapıyoruz. İki zincir çekip sıranın başındaki fıstığın tepesine batıyoruz.

Sonra bir zincir çekiyoruz, köşelere dikkat ederek on sekiz tane sıra örüyoruz. İki köşe arası benim örgüde 16 tane fıstık var.

Şimdi alt ve üst tabanı üst üste koyalım. Sonra bu iki tabanı birbiri üstüne hizalama yapalım. Elinizde olan malzemelerle bu toka , kilitli iğne, tel toka ile kenarları birbirine tutturun.

Burada dikkat etmeniz gereken şey alt tabanda köşelerde bulunan ikili fıstıklar papatyanın orta kısmındaki iki yaprağına tutturun.

Şiş İle Saç Bandı Yapımı konusuna baktınız mı kızlar.

Papatyamızın her iki  tarafında ikişer tane yaprağı boşta kalmalı. Bu çiçeğin ortasındaki iki tane yaprağını alt tabandaki köşenin ilk zincirine batıp bir tane fıstık yaparak örgümüze başlıyoruz.

Lif örgümüzün alt tabanındaki fıstık yapımında son sıramızı bitirirken köşeye kadar örüp iki zincir çekiyoruz. Bunu sonraki zincire batıp tığımıza ip dolamadan bırakıyoruz.

Tığımıza ipimi aldık ve bir tane zincir çekiyoruz. Burada ilk fıstığımızı yapıyoruz. Papatyamızın köşesine batıp alt tabandaki köşemizin zincirine batıyoruz.

Fıstığımızı yaptık, dört tane zincir çekiyoruz. Zincirin dibine batıyoruz, bunu üç kez yapıyoruz. Bir tane pipirik oluşturmak için. Sonra bir tane zincir çekiyoruz. Ve bir tane orta boy örümcek yapıyoruz. Sonraki yuvaya batıyoruz.

Tığımıza ip almadan batıyoruz, buraya sabitliyoruz. Sonraki yuvaya batıp hemen bir tane fıstık yapıyoruz. Fıstığın tepesine dört tane zincir çekiyoruz ve pipiriğimizi yapıyoruz.

Bu tekrarlar ile bütün sırayı tamamlıyoruz. Papatya lif yapımı vidolu anlatım.

Örgümüzün bitmiş hali de bu

Videolu Anlatımla Papatya Lif Modeli İçin Lif Arkası Yapımı

Papatya lif arkası nasıl yapılır videolu anlatımla sizlere gösterelim.

Aşağıdaki resimlerde de gördüğünüz gibi papatya lif yapımı çok zevkli bir model.

Papatya lif yapımı vidolu anlatım.

Papatya lif yapımı vidolu anlatım.

 

Evet resimli anlatımla papatyalı puf lif yapımı konumuz burada bitti hanımlar.

Sizlere örgü papatya lif modelleri göstermek için yaptığımız bu örgü papatya lifimizin resimlerini paylaşıyorum.

Papatya lif yapımı vidolu anlatım.

Papatya lif yapımı vidolu anlatım.

Papatya lif yapımı vidolu anlatım.

Papatya lif yapımı vidolu anlatım.

Umarım burada sizler ehem videolu anlatımla hemde resimli anlatımla yaptığımız papatya lif modelinin yapılışı hoşunuza gitmiştir.

İnşallah sizlere daha güzel ve değişik lif modelleri yapılışı konuları paylaşacağım.

Başka başka lif modelleri anlatımlı konularında görüşmek üzere kendinize iyi bakınız hanımlar.

Facebook Yorum
1
5

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe