Papatya Aplike Süslemeli Bebek Battaniyesi Yapımı Resimli Anlatım

173
A+
A-

Resimli anlatımlı papatya aplike süslemeli bebek battaniyesi yapımı

Merhaba herkese Sizin de böyle papatya aplike süslemeli bebek battaniyesi yapımı öğrenerek bir papatyalı battaniyeniz olsun istiyor musunuz. Hadi işe koyulalım o zaman ve papatya aplike süslemeli bebek battaniyesi yapılışı anlatayım. Örgüsü kolay bir battaniye bu, sadece öreceğimiz parçaları çok. Bunu da yapmanız için ben size yardımcı olacağım.

Aşağıda sizin için yaptığım çalışmada adım adım battaniyenin yapılışını gösteren fotoğrafları takip edin ve sonuç buradaki resimde görünen battaniyenin aynısından sizde de olacak.

Tığ ile basit bir şekilde kare modeller oluşturacağız ve bu modeller üzerine size papatya aplike yapımı anlatacağım. Bu güzel iri papatya aplike motifleri ile battaniyemizi süsleyeceğiz.

Papatya aplike süslemeli bebek battaniyesi yapımı

Papatya aplike süslemeli bebek battaniyesi yapımı

Burada papatya motifli bebek battaniyesi yapılışı için sizlere resimde gördüğünüz gibi 20 adet fıstık örgü kare motif yapacağız. Bu kare modeller için 4 ayrı renkte ip kullanacağız. Ve toplam da da 10 adet papatya aplike yapacağız.

Sizde kendi kendinize yeni ve farklı örgü bebek battaniye modelleri ve yapılışları tasarlamak istiyorsanız sitemizde daha önceden yayınladığım aplike çiçek desenleri konumuza bakınız. Zira burada sizlere onlarca güzel çiçek aplike modelleri paylaştım.

Tığ İşi Kare Motifli Battaniye Yapımı için bu konuya bakınız.

Siz bu örgü battaniye yapımı için daha değişik çiçek aplike desenleri kullanabilirsiniz. Erkek çocukları için ise hayvan figürlü aplike modelleri kullanabilirsiniz. Bunların içinde özellikle kuş ve kelebek aplike modelleri konusuna bakmanızı öneririm. Papatya aplike süslemeli bebek battaniyesi yapımı

Şimdi sizlere papatya aplike süslemeli bebek battaniyesi yapımı nasıl olurörgü battaniye nasıl yapılır onu göstermek için örgü tarifine geçiyorum. Size en kolay şekilde nasıl anlatımlı bebek battaniyesi yapacağınızı size sunuyorum.

Papatya aplike süslemeli bebek battaniyesi yapımı için gerekli malzemeler

  • Kalın örgü ipi ( ihtiyacımız olan renkler de: kırmızı, pembe, kirli beyaz, yeşil, sarı, beyaz)
  • 2.5 numaralı tığ
  • Makas

Kullanacağımız örgü teknikleri

Papatya aplike süslemeli bebek battaniyesi yapımı Papatya aplike süslemeli bebek battaniyesi yapımı

Fıstık örgü yapımı

Battaniyemizin kare motifleri fıstık örgü ile yapıldığı için sizlere fıstık örgü nasıl yapılır onu anlatayım ve bu sırada kare motiflerimizi yaparız.

Fıstık örgü nasıl yapılır:

Karenizin büyüklüğünü ne kadar istiyorsanız o kadar zincirin çekerek başlıyoruz. İkinin katları olması gerek. Burada 20 tane zincir var.Bir zincir daha ekledim. Şimdi zincirin üzerine bir zincir boş bırakın ikinci zincirin üzerine batıyorum bir tane ilmek yapıyorum (ip alıyorum).

İpi tığıma doladım ve bir sonraki zincire battım. Bir ilmek yaptım (ip daha aldım) ve tığıma ip doladım. Bunu hepsi ilmeklerin içinden geçirdim ve bir zincir çektim.

Tığıma ip almadan hemen sonraki zincire battım ilmek yaptım, tığıma ip doladım, sonraki zincire battım ilmek yaptım ve tığıma ilmek attım onu da hepsi ilmeklerin içinden geçirdim. Bunu sıranın sonuna kadar tekrarlıyoruz.

Hanımlar Akıllı İpten Örgü Battaniye Yapımı için buraya bakınız.

İkinci sıra: Sıranın sonunda iki zincir çekip döndürüyoruz işimizi. İkinci zincire batıyoruz ama sadece ön ilmeğini alıyoruz ve burada tığımıza ip alıyoruz ve sonraki boşluğa batıyoruz ve ilmek alıyoruz. Sonra bir kez daha tığımıza ip alıyoruz ve bunu da oluşan dört ilmeğin içinden geçiriyoruz , bir zincir çekiyoruz.

Yine ön ilmeğe batıyoruz bir ilmek geçiriyoruz, tığımıza ip atıyoruz, sonraki boşluğa batıyoruz ilmek geçiriyoruz, tığımıza ip alıyoruz bunu da ilmeklerin içinden geçiriyoruz sırayı böyle tamamlıyoruz. Diğer sıralar da aynı şekilde ön ilmek alınarak yapılacak.

En güzel örgü battaniye modelleri içi buraya bakınız.

Bir karenin oluşumu: Yukarıya doğru 21 sıra fıstık var. Enine doğru da 11 tane fıstık var.

İlk önce battaniyeyi oluşturan kareleri örün değişik renklerde. Bu karelerin etrafını sık iğne ile geçin.

Sonra gerektiği kadar da papatya yapın bunları da karelerin üzerine dikin ve kareleri birbirine birleştirin ve en son battaniyenin çevresine çerçeve olan kenar oyasını yapabilirsiniz.

Papatya aplike süslemeli bebek battaniyesi yapımı

Burada battaniyeyi oluşturan karelerin çevresini farklı renkle yani burada beyaz renkle sık iğne kullanarak çerçeveyi oluşturuyoruz.Papatya aplike süslemeli bebek battaniyesi yapımıPapatya aplike süslemeli bebek battaniyesi yapımı

İki parça arasındaki beyaz çerçeveyi yaparken parçaları da birleştiriyoruz.

Papatya aplike süslemeli bebek battaniyesi yapımı

Papatya aplike süslemeli bebek battaniyesi yapımı

Resimdeki gibi de parçalarımızı birleştirdik.

Tığ ile papatya aplike yapımı

Şimdi burada sizlere tığ ile papatya aplike diğer adı ile örgü papatya motifi nasıl yapılır onu anlatacağım.

Bu papatya aplike örneklerini örgü bebek battaniyesi modelleri yapılışı için kullanabilir ve değişik örgü battaniye modelleri tasarlayabilirsiniz.

Papatya aplike süslemeli bebek battaniyesi yapımı

Buradaki battaniyemize sadece papatyalar gerekecek.

 Papatya aplike yapımı

İlk önce bir halka oluşturduk, bir tane zincir yaptık ve halkamızı 9 tane sık iğne ile dolduruyoruz. Halkayı sıkı bir şekilde birleştiriyoruz, bir zincir çekiyoruz ve en yakın yere batıyoruz.

Bir zincir çekip yan deliğe batıyoruz. Aynı yere bir kez daha batıyoruz. Bu sırayı da her deliğe ikişer sık iğne batıyoruz. Bu sıra da bitince ipleri kesiyoruz ve beyaz ipi bağlıyoruz.

7 zincir çekiyoruz dönüşte; 2 tane üçlü trabzan çekiyoruz , sonra iki tane ikili trabzan,  iki de tekli trabzan, sonuncusu da sık iğne ile bitirerek ovallik oluşturmaya çalışıyoruz.

Hanımlar kalp motifli aplike yapımı öğrenmek için buraya bakınız.

Sarı alanda arada 2 delik boş bırakıyoruz, üçüncü deliğe batıyoruz 7 zincir çekiyoruz bu şekilde devam edin. En dışı için sık iğne çekerek papatyamız bitmiş oluyor.

Papatyalarımızı da dikiyoruz bazı karelerimize. Çünkü battaniyemizin adı papatyalı battaniye. Papatyalar olmazsa adı başka olur battaniyenin.Papatya aplike süslemeli bebek battaniyesi yapımı

Resimdeki gibi diyagonal şekilde dizin papatyalarınızı.

Örgü bebek battaniye kenarı yapımı

Konumuzun bu kısmına kadar papatya aplike süslemeli bebek battaniyesi yapımı için fıstık örgülü kare modellerimizi yaptık. Papatya aplike nasıl yapılır öğrendik. Modellerimizi birleştirdik.

Son olarak da battaniye kenarı nasıl yapılır onu görelim.

Papatya aplike süslemeli bebek battaniyesi yapımı

Bütün battaniyenin kare parçalarını birleştirdikten sonra sıra geldi dış çerçeveyi oluşturmaya. Yani battaniye kenarı süsleme işine.

Bütün battaniyenin etrafını beyaz iple sık iğne ile geçin, sonra kırmızı renk, pembe, yine beyaz, yeşil. Bu saydığım renklerden birer sıra sık iğne olacak.

Beşli trabzanlı battaniye yapımı konusu ilginç bir konu ve bakmak isteyebilirsiniz.

Son olarak dıştaki dalgaları oluşturmak için beyaz iple bir tane sık iğneye batıyoruz 7 tane ikili trabzan yapıyoruz ama her defasında  aynı yere batıyoruz.

iki tane sık iğneyi geçiyoruz üçüncüye batıyoruz, bir  sık iğne yapıyoruz, iki tane sık iğne boş bırakıyoruz aynı yere batarak 7 tane ikili trabzan yapıyoruz. Bu sıra da bitince hayırlı olsun. Artık güle güle kullanın battaniyeyi.Papatya aplike süslemeli bebek battaniyesi yapımı

Katlamış ve bitmiş hali battaniyemizin. Siz de battaniyenizin bir fotoğrafını çekin hatıra kalsın diye.Papatya aplike süslemeli bebek battaniyesi yapımı

20 tane kareden oluşmakta bizim papatyalı battaniyemiz. 10 tane de papatyaya aplike ihtiyacımız oldu. Her renkten 5 er tane kareye ihtiyacımız oldu.

Hanımlar papatya aplike süslemeli bebek battaniyesi yapımı konumuz burada bitti.

İnşallah sizlere başka anlatımlı bebek battaniye modelleri konularında görüşmek üzere.

Dileyen sitede daha önce anlattığım örgü battaniye modelleri ve yapılışları anlatımlı konularına baksın. Ben zaten bir kısmına konu içinde bahsedip bağlantı verdim.

Bir sonraki örgü battaniye konusunda görüşene kadar kendinize iyi bakınız.

 

Facebook Yorum
0
0

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe