Origami Sanatı Nedir ? Origami Nasıl Yapılır ? Teknikleri Nelerdir ?

2.519
A+
A-

İsmi çok duyulan ancak ne olduğu tam olarak bilinmeyen origami nedir? Origami, Japonca kelimeler olan oru ve kami kelimelerinin birleşmesi ile ortaya çıkmış kâğıt katlama ile yapılan bir sanat türü olarak bilinmektedir. Japonca ‘da Oru katlama, kami ise kâğıt anlamına gelmektedir. Origami sanatı, makas ve yapıştırıcı gibi araçların kullanılmadan sadece kâğıtların katlanması ile ortaya çıkan bir sanat olarak dikkat çekmektedir. Origami sanatı ile kâğıtların katlama sistemi ile çeşitli şekillerin yapılması temel esas alınmaktadır.

Bu konuda neleri görüp neleri öğreneceğiz ?

Origami sanatı tarihçesi nedir ?

Eski çağlardan günümüze kadar gelen Origami sanatı ile ilgili kesin bilgiler olmasa da kâğıdı ilk icat eden Çinliler tarafından Origami sanatının ilk defa kullanıldığı bilinmektedir. Origami, Japonya’da Budist rahipler tarafından getirildiğine inanılmaktadır. Origami her ne kadar ilk defa Çinliler tarafından yapıldığı bilinse ve düşünülse de sanatsal gelişimini Japonya’da tamamlayarak tüm dünya tarafından bilinen bir sanat olarak dikkat çekmektedir. Kâğıdın Çinliler tarafından M.Ö 250 yılında icat edilmesi ile birlikte origami sanatı da ilk tohumlarını atmıştır.

En güzel origami örnekleri

Origami sanatı ilk olarak sadece zenginlerin uğraş verdiği ve bolluk, bereket ve zenginliğin simgesi olarak kullanılmaktaydı. Kısacası origami zenginliğin bir belirtisi olarak düşünülmekteydi. Origami aynı zamanda dini törenlerde de kullanılmaktaydı. Origami sanatı ile üretilen ürenler özellikle kâğıdın yaygınlaşması ve ucuzlaması ile birlikte çok daha fazla insana yayılmış ve böylelikle origami sanatı tanınır hale gelmiştir. 17. yüzyıla geldiğinde origami halk arasında bir eğlence uğraşı halini almış ve gelişimini devam ettirmiştir. Aynı zamanda origaminin gelişmesi ile birlikte origami sanatı ile ilgili ilk kitap yazılarak basılmıştır.En güzel origami örnekleri

Origami kâğıt kaplama sanatı, 19002lü yıllara gelindiğinde el sanatları branşı açısından okullarda öğretilmeye başlanmıştır. Yapılan araştırmalarda Origami sanatının çocukların matematiksel zekâlarını geliştirmesi nedeni ile okullarda zorunlu eğitim olarak gösterilmiştir. Aynı zamanda origami sanatı insanlardaki gizli yetenekleri ortaya çıkararak insanların bir şeyler üretmelerine katkı sağlamıştır. Origami sanatı özellikle ikinci dünya savaşından sonra gelişim açısından oldukça büyük gelişmeler göstermiştir. Bu dönem itibari ile origami sadece çocukların değil her yaştan insanın ilgisini çeken bir uğraş haline gelmiştir. Günümüz şartlarında ise origami sanatına tutku ile bağlı olan sanatseverler vardır. Günümüzde origami sanatı ile üretilen ürünlerin sergilenmesi için sergiler, fuarlar ve panayırlar düzenlenmektedir.

Origami sanatı çeşitleri nelerdir ?

En güzel origami örnekleri

Origaminin birbirinden farklı özellikler gösterdiği türleri bulunmaktadır.

Klasik origami sanatı (Tek parçalı origami)

Bunlardan bir tanesi Klasik origamidir. Klasik origami bir diğer adı ile basit origami olarak adlandırılmaktadır. Basit origami yapımı, genel anlamda tek bir parça kâğıdın katlanması ile yapılmaktadır. Bunun için sadece tek bir kâğıda ihtiyaç vardır. Klasik origami yapımında genellikle at ve kuş gibi hayvanlar yapılarak kolay içeriğe sahip birçok nesne de yapılabilmektedir.

Modüler origami sanatı (Çok parçalı origami)

Orgigami türlerinden bir diğeri de Modüler origami çeşididir. Bu origami türüne parçalı origami adı da verilmektedir. En büyük özelliği birbirine benzeyen kâğıt parçalarının birleştirilmesi ile ortaya çıkmasıdır.

Klasik origamide yapılan kuş, ağaç ve at gibi hayvanların tam tersine üç boyutlu geometrik şekiller ile nesnelerin yapılması sağlanmaktadır. Bu origami türünde kullanılan parça sayısında herhangi bir sınırlama yoktur. İstenildiği kadar parça kâğıt kullanılabilir. Aynı zamanda aynı parçaların yerlerinin değiştirilmesi suretiyle birden fazla şekil üretmek mümkün olmaktadır.

Islak katlama origami sanatıkağıt katlama sanatı

Bir başka origami türü de ıslak katlama türüdür. Bu katlama sanatı türündeki temel amaç gerçeğine oldukça uygun hayvan ve nesne figürleri çıkarmaktır. Bu origami türünde kâğıda şekil verme işlemi kâğıt kuruyken oldukça zordur. (Yukarıdaki resimde origami fil ıslak katlama origami işine örnektir. )

Bunun için kâğıtlar ıslatılarak daha kolay şekil almaları sağlanır. Bu yönteme kadar origami sanatında kâğıtlar hep kuru olarak kullanılmıştır. Islak origami sanatını ilk kullanan kişi Akira Yoshizawa’dır. Bu sanatçının bu icadı ile origami bir hayli gelişmiştir.

Günümüz şartlarında origami sanatının birçok türü ortaya çıkmaktadır. Bilinen türleri arasında

 • Mimari origami
 • Pop-up origami
 • Krigami origami

yer almaktadır.

Kültür ve sanat açısından origami sanatı

Sadako Sasaki origami tarihi ve kültürü

Kâğıt katlama sanatı olarak bilinen Origami, eski çağlardan günümüze gelen önemli sanatsal faaliyetler içerisinde yer almaktadır. Origami sanatı aslında bir kültürel iz olarak ortaya çıkmıştır. Japonya’da turna kuşu kültür anlamında oldukça önemli bir yere sahiptir. Origami sanatında da turna kuşu yapımı oldukça önemlidir. Bir inanışa göre origami ile 1000 adet turna kuşu yapan kişinin uzun ömürlü ve sağlıklı olacağına inanılırdı. Turna kuşu simgesinin günümüzde popüler olmasını sağlayan Sadako Sasaki isimli 11 yaşındaki Japon bir kız çocuğudur. 2. dünya savaşında Hiroşima’ya atılan atom bombası nedeni ile lösemi hastası olan Sadako Sasaki, bu hastalıktan kurtulup uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmek için Origami sanatı ile turna kuşu yapmaya başlamıştır. 664. turna kuşuna geldiğinde 1000’e tamamlayamadan ölmüştür. Bu nedenle her 6 Ağustos’ta Japonya’da ve dünyada birçok çocuk origami katlama sanatı ile turna kuşu yapmaktadır.

Origami teknikleri nelerdir ?

Origami sanatı ile kitapların çoğu yapılmaktadır. Çünkü çoğu kitabın yapılma tekniği origami tekniğinin temel ilkeleri ile yapılmaya başlamaktadır. Bu teknikler temel digramlardan oluşmaktadır. Örnek verilecek olursak.

 • Dağ katlaması
 • Ters katlama
 • Vadi katlaması

gibi uygulamalar bu teknikler ile yapılmaktadır. Aynı zamanda birçok türden modelin yapımında kullanılan standart isimleri olan kaideler bulunmaktadır. Bunlara örnek verilecek olursa kanat çırpan kuş ve kuş kaidesi gibi.

En sık kullanılan origami türü hangisidir ?

Origami sanatının birçok çeşidi bulunmaktadır. Ancak günümüzde en çok kullanılan türü modüler origami türüdür. Modüler origami ile belli sayıdaki kağıdın katlama sanatı ile çeşitli figürler yapılmaktadır. Modüler origamide kâğıt adedinin bir sınırı ya da bir kotası yoktur. Genel anlamda modüler origamide seçilen parçalar basit parçalardan oluşmaktadır. Ancak parçaların birleşmesi ile oluşan bütünlük göz alıcı bir özellikte olmaktadır. Modüler origami çeşitleri içerisinde genellikle kusudami gibi çoğu modüler teknikler kullanılmaktadır.origami kağıt katlama sanatı

Kusudami tekniği iplik ve yapıştırıcı gibi yardımcı araçlara da izin vermektedir. Modüler origaminin en büyük özelliği üç boyutlu katlama sanatını içermesidir. Bu özelliği ile diğer origami türlerinden ayrılmaktadır. Aynı zamanda bazı durumlarda kağıt para modül yapımında kullanılmaktadır. Bu özellik Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan Çinli göçmenler tarafından uygulamaya alınarak geliştirilmiş bir tekniktir. Bu tekniğe aynı zamanda Golden Venture adı da verilmektedir.

Origami kağıt tatlama sanatı ile üretilen ürünlerin kullanımı

Origami sanatı ile ortaya çıkarılan sanatsal ürünler genellikle dekoratif ve hobi anlamında kullanılan ürünler farz edilse de origami sanatının birçok çevre dostu ve faydalı kullanım alanları mevcuttur. Bu konuda örnek verilecek olursa kâğıt kaplama örnekleri bakımından lamba gölgeliği yapma örnek olarak verilebilmektedir.

Aynı zamanda günlük kullanımda bulunduğumuz mektup zarfı ve kesekâğıdı gibi nesneler birer origami sanatı örnekleridir. Kese kâğıdı ve mektup zarfı gibi kullanımlar basit ya da bir başka adı ile klasik origami sanatı türüne örnek olarak verilebilmektedir. Günlük kullanımlarda bulunduğumuz kâğıt kaplama ile yapılan birçok eser origami sanatının birer örneğini oluşturmaktadır. Origami sanatı özellikle çocukların el becerilerini geliştirdiği gibi matematik zekâlarının gelişmesinde de oldukça etkilidir.

Origami nasıl yapılır ?

Bu sanat dalına ilgi duyan birçok sanatseverin ortak sorusu origaminin nasıl yapıldığıdır. Peki, origami nasıl yapılır?Origami nasıl yapılır resimli anlatım ile hemde videolu anlatım ile sizlere gösterelim. Dilerseniz kolay origami örnekleri ve yapımı konusuna bakarak çocuğunuz için ve kendiniz için bir çok basit origami modelleri ve yapılışı öğrenebilirsiniz.

Videolu anlatımla origami yapılışı

Yeni başlayanlar için basit origami örnekleri videolu yapılışı

Video galerimizde neler var.

 • Origami kutu yapımı – Kağıttan kutu yapımı
 • Krapon Kağıdından Ponpon Yapımı
 • Origami kalp yapımı
 • Origami aşk kutusu yapımı
 • Origami ninja yıldızı yapımı
 • Kağıttan uçak yapımı – Origami uçak yapımı
 • Origami köpek yapımı

 

Yapımı çok zor origami örnekleri ve yapımı

Profesyonel seviyede origami nasıl yapılır. Origami üstadlarının yaptığı en zor 5 origami örneği ve yapılışı

Profesyonel origami ustalarından video galerimizde neler var.

 • Origami ejderha yapımı
 • Origami geyik yapımı
 • Origami at yapımı
 • Origami horoz yapımı
 • Origami T-Rex dinazor yapımı

51 Adet origami sanatı örnekleri – En güzel origami örnekleri

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 14 YORUM
 1. kaanep dedi ki:

  Origami sanatı hakkında iyi örnekler ve açıklamalar yapmışsınız. Konunun devmaını geitirp yapılışı hakkında daha detaylı bilgiler ekleyebilirsiniz bence. Yinede teşekkürler bakarak deneyelim bakalım bir şeyler 🙂

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Konuda zaten bol bol origami çalışmaları var bunun yanında origami kurbağa yapımı ve çeşitli origami yapılış videoları da ekledim. Yorumunuz için teşekkürler.

 2. bilgi dedi ki:

  Gerçekten her zaman yapmak istediğim ama zaman ayıramadığım için ertelediğim bir şey origami. Ancak en kısa zmanda hayata geçirmeyi düşünüyorum. Yeğenime yapmak istediğim origami uçak yapımı öğreneceğim bakalım.

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Tamam inşallah takipte kalmanız dileği ile.

 3. Sağlam hazırlanmış bir yazı. origami hakkında epey bir cahilmişim. sağ olasın. eline sağlık.

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Bu güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim.

 4. Orakcı Blog dedi ki:

  Bu tür şeylere çok merakım var ve makalen gerçekten çok açıklayıcı olmuş. Emeğinize sağlık.

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Güzel yorumunuz için çok teşekkür ederim. evet detaylı bir şekilde origami sanatı konusunu anlatmaya çalıştım.

 5. Yakup Yiğit dedi ki:

  Bayılıyorum şunlara çok hoş duruyorlar canım sıkıldıkça yaparım diye düşünüyorum ama işte mesele öğrenmekte çok teşekkürler

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Videolu anlatımları izleyerek sizde origami yapımı öğrenebilirsiniz.

 6. Ballı Soprano dedi ki:

  Resmen sanat eseri olmuş hepsi, sanki kişilikleri var ve konuşuyorlar gibi.

  1. Pınar Güler dedi ki:

   Güzel yorumunuz için teşekkür ederim.

 7. oktay demir dedi ki:

  gerçekten çok güzel nasıl yapıyorlar youtubede izledim aslında yapılır ama biraz zaman alır

 8. maviray dedi ki:

  Çok hoş çok güzeller keşke bende yapabilsem