Örgüde İlmek Artırma Teknikleri Nelerdir – Şiş Örgüde Artırma

Merhaba örgücü hanımlar bugün sizlere şiş örgü teknikleri içerisinde en çok kullanıldığımız tekniklerden biri olan şiş örgüde ilmek artırma teknikleri nelerdir bunu bol bol videolu anlatımlarla ve örneklerle detaylı olarak anlatacağım.

Hobiisleri.com olarak sizlere en basitinden başlayarak bütün şiş örgü tekniklerini detaylı olarak anlatmayı hedef bildik. Bu zaman kadar selanik örgü, haroşa örgü, nohut örgü ve pirinç örgü ve bunlar gibi bir çok şiş örgü tekniğini anlattık. Bugünde örgü örerken en çok ihtiyacımız olan örgü tekniklerinden olan örgüde artırma nasıl yapılır ve örgüde artırma çeşitleri nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.

örgüde ilmek artırma teknikleri nelerdir

Örgüde ilmek artırma teknikleri nelerdir

Peki bu konuda sizlere kaç çeşit örgüde ilmek artırma teknikleri vardır onlardan bahsedeyim.

Bu kısımda sizlere şiş örgüde ilmek artırma teknikleri adına hangi teknikleri anlatacağımın listesi yer almaktadır.

  • Örgüde ortadan artırma nasıl yapılır.
  • Örgüde dışardan artırma tekniği
  • Örgüde kenardan artırma tekniği
  • Örgüde gizli arttırma nasıl yapılır
  • Örgüde delikli artırma nasıl yapılır
  • Örgüde sağa artırma ve örgüde sola artırma nasıl yapılır ?

Şiş örgüde ortadan ilmek nasıl artırılır ?

Örgüde ortadan artırma tekniği örgünün belirli yerlerinde delik oluşturmadan yapılan gizli artırma işlemlerine denir. Aslında gizli artırma tekniğini ortadan yapılanı gibi düşünebiliriz.

Şiş örgüde dışarıdan ilmek nasıl artırılır ?

Bu ilmek artırma tekniği belki en basit ilmek artırma yöntemidir. Bunda örgü örerken sanki örgüye yeni başlarken yaptığımız gibi şişimize ilmek atıyoruz. Bunu da örgüye dahil olan ilmekler den yapmadığımız için dışarıdan harici olarak ilmek alarak artırma yaptığımız için adı örgüde dışarıdan artırma oluyor.

Dışarıdan ilmek artıma tekniği ile kimono kol dediğimiz kol yapımını kolay bir şekilde yapabilirsiniz hanımlar. Ayrıca bebekleriniz için yaptığınız örgü pantolon veya tulumlarının A kısmını rahat bir şekilde bu teknikle yapabilirsiniz.

Şiş örgüde kenardan ilmek nasıl artırılır ?

Burada sizlere örgüde kenardan ilmek artırma tekniğini yani sıra başında ilmek artırma tekniğini göstereceğim.

Kenardan artırma tekniği ile örgü modellerimizde kol örebiliyoruz, çocuk tulumlarında bacak kısımlarını örebiliyoruz veya örgü şal modellerinde kenar artırmalarını yapabiliriz.

Şiş örgüde kenardan ilmek nasıl artırılır öğrenmek için videoyu izleyin.

Şiş örgüde görünmeyen artırma nasıl yapılır ?

Burada ise sizlere örgüde gizli ilmek artırma işlemi nasıl yapılır onu anlatmak istiyorum.

Şiş örgüde en çok tercih edilen arttırma tekniklerinden biri görünmeyen artırma yani gizli artırma tekniğidir.

Gizli artırmada örgünüzde ilmek artırması yaptığınız halde sanki artırma yokmuş gibi yani artırma yerinde her hangi bir bozulma veya delik oluşumu olmaz.

Detaylı olarak örgüde görünmez artırma yapmak için videoyu izlemelisiniz. Şiş örgüde gizli artırma tekniğinin bir kaç çeşidi vardır.

Ben bu teknikleri artırma yeri az belli olandan hiç belli olmayana doğru sıralayarak anlatacağım.

Örgüde görünmez artırma tekniği – 1

Bu gizli ilmek artırma tekniğinde bir ilmeğin hem önünden hem arkasından ilmek çıkartarak bir ilmeği iki ilmek yapıyoruz. Videolu anlatımda da bunu detaylı olarak görebilirsiniz.

Ayrıca bu gizli artırma tekniği örgü şablonlarında “KFB” olarak gösterilmektedir.

Örgüde gizli artırma tekniği – 2

Bu teknik ile gizli artırma yaptığımız zaman birinci gizli artırma tekniğine göre biraz daha az belli oluyor. Bu da aslında yukarıda sizlere anlattığım örgüde dışarıdan ilmek atma tekniğini örgünü içinde yani arada uygulayınca ilmek artırma işlemi çok az belli olduğu için bunu da 2. bir gizli artırma tekniği olarak ta kullanabilirsiniz.

Örgüde gizli artırma tekniği – 3

En güzel en görünmeyen artırma tekniği budur. Genelde de gizli artırma tekniği dendiğinde hanımlar bunu kullanmaktadırlar.

Bu teknikte iki ilmek arasından bir ip çekiliyor ve detayları videoyu izleyerek öğrenmenizi tavsiye ediyorum.

Ayrıca bu gizli artırma tekniği örgü şablonlarında “M1” olarak gösterilmektedir. Sola veya sağa doğru artırma yapılmasına göre M1L , M1R denmektedir.

Örgüde delikli ilmek artırma nasıl yapılır ?

Örgüde artırma tekniklerinden bir diğeri de delikli artırma diğer adı ile ajurlu artırma işlemi nasıl yapılır onu görelim dedik.

Bu artırma tekniği ile berelerinizin tepe kısmını yapabilirsiniz. Çocuklarınızın panço pelerinlerini işleyebilirsiniz. Veya yaptığıız örgü işinde ajurlu artırma tekniği ile örgünüze güzel modeller verebilirsiniz.

Örgüde ajurlu artırma yapmak için düz örerken artırma yapmak istediğimiz yerde ipi bir kere önden arkaya doğru şişimize doluyoruz ve düz örmeye devam ediyoruz. Örgünün arka kısmında da ip doladığımız yer dahil olmak üzere ters örmeye devam ettiğimiz için örgünün ön yüzünde ip doladığımız yer delikli çıkıyor ve ajur oluşuyor.

4 ilmek artırma tekniği arasındaki farklar nelerdir.

Bu videoda sizlere Ajurlu artırma, dışarıdan ilmek artırma ve iki adet gizli artırma tekniği anlatılıyor. Böylece bu videoda 4 ayrı ilmek artırma tekniği görebilirsiniz.

Bu videoyu dikkatle izlemenizi tavsiye ediyorum çünkü bu 4 artırma tekniği de bir örgü üzerinde arda arda uygulandığı için aradakı farkı net bir şekilde görebiliyorsunuz.

Örgüde sağa doğru artırma ve sola doğru artırma nasıl yapılır ?örgüde ilmek artırma teknikleri nelerdir

Hanımlar burada örgüde ilmek artırma teknikleri içerisinde sizlere örgüde sağa ve sola doğru artırma nasıl yapılır onu göstermek istiyorum. Diğer bir adı ile “V” şeklinde artırma işlemi denmektedir. Bu “V” şeklinde artırma işlemi bazen ok işe yarıyor.

Aşağıda sizler için eklediğim üç adet videoda sol artırma nasıl yapılır ve sağa artırma nasıl yapılır bunun detaylı şekilde görebilirsiniz.

Hanımlar sizlerle beraber şiş örgüde artırma teknikleri eğitim konumuzun sonuna geldik. Bir sonraki konumuzda sizlere şiş örgüde artırma teknikleri anlatacağım. Bir çok örgü teknikleri ve çeşitli örgü derslerini hobiisleri.com sitemiz üzerinden bulup öğrenebilirsiniz.

Facebook Yorum
1
5

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe