Örgüde Eksiltme Nasıl Yapılır – Örgüde Eksiltme Teknikleri

Şiş örgüde eksiltme

Sevgili örgücü hanımlar sizinle örgüde eksiltme nasıl yapılır konumuz ile örgü teknikleri anlatmaya ve birbirinden güzel örgü eğitimlerine devam ediyoruz. Sizde örgüye sıfırdan başlayıp adım adım öğrenmek istiyorsanız sitemizde baştan sona adım adım videolu ve resimli anlatımlarla hazırladığımız örgü derslerini inceleyebilirsiniz.

Ters örgü ve düz örgüyü öğrendiniz, haroşa örgü nasıl örülür anladınız selanik örgüyü gördünüz, nohut örgü, pirinç örgü gibi temel örgü teknikleri öğrenmeye devam ediyorsunuz diyelim. Ve artık bir şeyler örmek istiyorsunuz.  Ve yapmak istediğimiz örgü modellerinde bazen örgüde artırma yapmanız gerekir. Bazen ise örgüde eksiltme yapmanız gerekir.

Şiş örgüde ilmek eksiltme teknikleri

İşte bir önceki örgü dersimizde sizlere şiş örgüde artırma teknikleri nelerdir, örgüde artırma nasıl yapılır onu anlattım. Şimdi ise bu konumuzda örgüde eksiltme nasıl yapılır bu konuyu anlatalım. Bundan sonra da sizlere örgüde kesme nasıl yapılır, örgü nasıl bitirilir bunları anlatacağım inşallah.

Şunu unutmayın örgüde eksiltme teknikleri bir sonraki anlatacağımız örgüde kesme tekniklerinin temelini oluşturur. Eksiltme işlemi bir veya bir kaç ilmeği birden nasıl eksiltiriz bunu anlatır. Ama Örgüde kesme işlemi ise bu eksiltme tekniklerini bir düzen içinde uygulayınca örgüde yaka kesimi, örgüde kol kesimi, V yaka kesimi ve yelek yaka kesimi kol kesimi gibi tekniklerin uygulanmasında kullanılırlar. 

Örgüde eksiltme nedir, nasıl yapılır ?

Örgüde eksiltme örgü örerken ilmek azaltmaya denir. Bu örgüde ilmek eksiltme yerine göre örgünün dışarısından yapılabilmektedir. Örgünün dışından ilmek eksiltme örgünün kenarından yapılan eksiltmedir ve buna örgüde kenardan eksiltme denmektedir. Birden fazla ilmekte eksiltme yapacaksak bu eksiltmeyi örgünü kenarından yapıyoruz ki örgünü şekli bozulmasın. Eğer ilmek eksiltme işlemini örgünü ortasından yaparsanız buna da örgüde ortadan eksiltme denmektedir.

Dıştan eksiltme, örgünün kenarından yapılan eksiltmedir. Aslında, ancak birkaç ilmek birden eksiltmek istendiği zaman dıştan eksiltme yapılmalıdır; çünkü örgünün kenarını bozmamak, sonradan parçanın dikilişini güçleştirmemek için, öbür eksiltmeleri kenarın 2-3 ilmek içerisinden yapmak daha uygun olur.

Örgüde eksiltme teknikleri ve yapılışları

Şimdi sizlere çeşitli ilmek eksiltme teknikleri anlatacağım. Ve bunları ileride örgüde kesme işlemleri yapmak için de kullanacağız.

Klasik eksiltme yöntemi

Bu eksiltme yöntemi şiş örgüde yapılan en klasik eksiltme tekniklerinden biridir. Yapımı çok kolaydır. Sizde aşağıdaki videoyu izleyerek klasik eksiltme tekniğini öğrenebilirsiniz.

İki ilmek birden örülerek yapılan eksiltme tekniği

Bu teknik videolu olarak gösterilecek ve yapımı en kolay ilmek eksiltme tekniklerinden dir.

Üç ilmek birden örülerek yapılan eksiltme tekniği

Bu teknikte de 3 ilmek birde nasıl kesilir onu göreceğiz.

Örgünün ön yüzünden bir ilmek eksiltme

Örgünün ön yüzünden tek ilmek eksiltme

Örgünün ön yüzünden bir ilmek eksiltmek için şişinizle sıradaki iki ilmeği birden şişinize takınız ve sanki onları bir ilmekmiş gibi örünüz. Bu şekilde iki ilmeği bir ilmeğe indirgemiş olacağız. Çok basit bir ilmek eksiltme tekniğidir.

Örgünün ters yüzünde ilmek eksiltme

Örgüde tersten tek ilmek eksiltme nasıl yapılır

Bunda da aynı örgünün  ön yüzünde yaptığımız gibi şişimize iki ilmeği birden alıyoruz ve sanki tek ilmekmiş gibi örüyoruz.

Örgüde ilmek aşırarak eksiltme tekniği

Örgüde ilmek aşırarak eksiltme nasıl yapılır ?

Bu teknikte örgü örerken sol şişinizdeki bir ilmeği örmeden sağ şişimize alıyoruz ve sıradaki bir ilmeği de düz bir şekilde örün ve örmeden aldığımız ilmeği onun üstünden aşırınız.

Aynı işlemi örgünü ters yüzünde yani ters ilmeklerde de yapabilirsiniz.

Örgüde kenardan eksiltme – Dıştan birkaç ilmek eksiltme

Bu tür kesimler daha çok birkaç sıra için kullanılır mesela omuz bölümleri için. Omuz kısımlarında eksiltme yaparken sıranın tam sonunda ya da başında eksiltmenizi iki ilmek ile yaptığınızda örgümüzde istemediğimiz yüksek ilmekler oluşacaktır.

Bu ilmekleri kaybetmek dikişte oldukça zordur ve görüntüsü ister istemez el örgüsünün acemiliğini gösterir. Size anlatacağım bu eksiltmede ise yapmış olduğunuz kesim gözle net görünmeden arada kaynayacak ve görüntüsü hazır kazakların omuz görüntüsü gibi olacak.

Şimdi aşamalarına başlayalım. Öncelikle eksiltme yapacağınız bölüme kadar örgünüzü örün . Son ilmeğimizi örmeden döndürerek alın. Sıra başına geldiğimiz için ilk ilmeği örmediğmizi görüyorsunuz. Yine örmeden  ilmeğimizi alıp örgüye devam edelim taki ilmekleri eksilteceğimiz ilmeğe kadar. Yine son ilmeğinizi örmeden ters çevirerek alın sıra sonu ve başı ilmeğimiz aynı ilmek oluyor gördüğünüz gibi.

Dönüş sırasını ördüğümüzde bu ilmekleri örmeden alın ki keseceğimiz ilmekler bitinceye kadar bu işleme devam edelim. Şişimizin üzerinde biriken ilmeklerimizi aynı sırada ikişer ikişer keselim. Burada sizlere küçük bir püf noktası vermek istiyorum.

Eğer ki iki tarafın birleştirme işlemini dikişle değil de örgü ile birleştirmek isterseniz bir sıra düz örün ilmekleri örgü apartına alın diğer tarafıda bitirdikten sonra örgü ile sonlandırma bölümünde açıkladığım gibi işleme devam edin.

Simetri eksiltme işlemi Reglan kol

Simetrik eksiltmeEğer örgünüzü sola eksiltmeli bir kesim istiyorsanız  ilk ilmeğinizi boşa alın (örmeden diğer şişe aktarın) iki ilmek örün üçüncü ilmeğinizi dördüncü ilmeğinizin üzerinden geçirip örgünüze devam edin her sırada bu işlemi yapın.

Örgünüz sağa eğilimli olacak ise son dört ilmekle işimiz olduğundan dolayı kalan son dördüncü ilmeğimizi üçüncünün üzerinden aşırın ve örgüye devam edin.

Simetrik Eksiltme İşlemi

Simetrik eksiltme

Simetrik eksiltme

Bu işlem genelde arka kol oyuntusu kazak oyuntularında örgünüzün her iki tarafı için yapacağınız örgülerde kullanılır. Örgünüzün iyi yüzünde işlem yapılır. Baştaki ve sondaki dört ilmek üzerinde çalışılır. Eksiltmeden sonra her zaman şişinizde üç ilmek örmeniz ya da kalması gerekir.

Sağda eksiltmede üç ilmek örün ve dördüncü ilmeğinizi üçüncünün üzerinden geçirin. Sol kısım eksiltmesi içinse  sol şişimizde dört ilmek kaldığında dördüncü ilmeğimizi üçüncünün üzerinden geçirelim. Bazı örgülerde her ön sırada gerekli olurken bazı örgülerde iki sırada bir gereke bilir.

Fantezi EksiltmelerÖrgüde fantazi eksiltmeler

Sola eğilimli ise örgünüz terste tek ilmek üzürerinden örgümüzüm tersinden eksiltme işleminizi yapınız

Sağa eğilimli ise örgünüz bu sefer örgümüzün düz yüzünde yapalım eksiltme işlemini ve tek ilmek üzerinden yapalım bu kısımda dikkat etmeniz gereken husus ilmekleri arkadan almalısınız

Simetrik olmasını istiyorsanız he r sıra sonunda işlemleri tekrarlamalısınız

Ajurlu Eksiltmeler

Sola eğilimli ise örgünüz örgünüzün tersinde eksiltme işlemini yapacağız. Son beş ilmek kalana kadar örgünüze devam edin. Sonra bir atma işlemi yapın ajur için ve sonraki ilmeği örmeden şişinize alın. Bir sonraki ilmeğinizi ters örün. Örmeden almış olduğunuz ilmeği örmüş olduğunuz ilmeğin üzerinden aşırın sonra yine ters ilmek örün.Örgüde ajurlu simetrik eksiltme nasıl yapılır

Sağ şişinizin son ilmeğini ördüğünüz bu ilmekten aşırın (şimdi bu işlemi neden yapıyoruz eğer ki tek seferde kesmiş olsaydık yapmış olduğumuz aşırmada ajurumuz oluşurken bir ilmek verecekti bize o zamanda eksiltme işlemimiz olmayacaktı ) son iki ilmeğimizi ters örün.

Sağa eğilimli ise örgümüz aşamaları düz yüzde yapalım  ve son iki ilmeğimizi düz örelim aşamalar aynı

Simetrik eksiltme;Her iki birlikte eksiltme sişlemidi sağda eksiltme ve solda eksiltme işlemletini aynı anda kullanacağız.

Sevgili hanımlar sizlerle çok güzle bir örgü konumuzun daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Bir sonraki konumuzda örgü nasıl bitirilir ve örgüde kesme teknikleri nelerdir ve nasıl yapılır bunları göreceğiz.

Diğer örgü dersleri konularımıza bakmak için örgü teknikleri sayfamıza bakınız.

Eğer bu gayretlerimizi beğeniyorsanız lütfen aşağıdaki oylama butonu ile yıldız verebilirsiniz.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.