Örgü Yastık Yapımı – Kare Motifle Dekoratik Kırlent Yapımı Anlatımlı

1.540
A+
A-

Merhaba hanımlar sizlere bugün dekoratif örgü yastık yapımı paylaşacağım. Sizde eviniz için son derecek şık örgü kırlent modelleri tasarlayabilirsiniz. Sizinle paylaşacağımız detaylı anlatımlı ile dekoratif kırlent yapımı ile çok rahat kendi süs kırlentinizi yapabilirsiniz.

Artık günümüzün modasında eskinin örgü tekniği ile renkli zarif örgü yastık modelleri tasarlamak revaçta. Bu örgü yastık yapımı için size çok kolay bir motif öğreteceğim. Bu modeli örgü kırlent kılıflarında ve koltuk şalı olarak takım da kullanabilirsiniz. Bu tığ işi motif modelimizin adı hanım dilendi bey beğendi. Bu motif ile uygun ipler kullanarak çok güzel bebek yastığı yapabilirsiniz. Yada salon takımınız için şahane örgü yastık ve kırlent modelleri tasarlayabilirsiniz.

Yine bu hanım hanım dilendi bey beğendi tığ işi örgü motifi ile çok hoş battaniye modelleri yapabilirsiniz. Geçen hafta sizlere bunun gibi ama daha basit kare motif yapımı paylaşmıştım. Eğer bu konuya bakarsanız benzer motiflerle çeşitli yastık kılıfları yapabilirsiniz.

Dekoratif örgü yastık yapımı için gerekli malzemelerimiz.

Dekoratif örgü yastık yapımı

  • İstediğiniz kadar renk önemli olan kalınlıklarının tutması
  • Tığımız biz 3 nolu tığ kullandık
  • Makas
  • İğne

Bu örgüde kullanılacak tığ işi örgü teknikleri

Tığ ile örgü yastık yapımı

Her resmin açıklaması resmin altında yer almaktadır. Resimlere tıklayarak büyütebilirsiniz.

Modelimize başlarken SİHİRLİ HALKA TEKNİĞİMİZİ uyguladık. Bilmeyenler sitemizin ÖRGÜ TEKNİKLERİ bölümüne baka bilir.

3 zincir çekelim ve 3 adet ikili tırabzan yapalım. 3 zincir çekelim 3 adet daha ikili tırabzan yapalım. 3 zincir ara için çekelim bu şekilde 4 adet 3 lü 2 li tırabzanımız 4 adet de aramız olsun.

Kalan ipinizi çekinki ara boşluk küçülsün. İğnemizin yardımıyla iğne ile örgü sonlandırma tekniğini kullanalım.

Renk değiştirerek 2. sıramıza başlayalım. 3 zincir çekelim ve bu sefer örneğimizin başlangıç yeri demin yaptığımız ara zincirlerimiz olacak. Orada bulunan boşluklara motifimizi inşa edeceğiz. Her bir kutucuğa 3 adet ikili tırabzan araya 2 3 zincir 3 adet ikili tırabzan yapınız. Ara zinciriniz için ise 2 zincir çekiniz.

Afrika Çiçeği Motifli Dekoratif Yastık Yapımı

Tekrardan iğnemizin yardımıyla iğne ile örgü sonlandırma tekniğini kullanalım.

3. sıramıza geçtik. Tekrar daha önceki sıramızda kullanmış olduğumuz ara zincirlerimizi kullanacağız. 3 zincir çektik ikili tırabzan yaptık 3 adet.

Araya 2 zincir çektik gene 3 adet ikili tırabzan yaptık. 2 adet ara zinciri çektik ve kenara geldik dönüşlerimiz kolay olması için tam köşelerde bulunan yere 3 adet ikili tırabzan 2 ara zincir gene aynı yere 3 adet ikili tırabzan şeklinde motifimiz çevresini dolanalım.

Son sıramızda renk değiştirelim ve bir evvelki sıramızda yaptığımız aşamaları tekrarlayalım. Böylece 1 motifimiz bitecek Bütün motiflerinizi hazırladıktan sonra sıra geldi birleştirme işlemine.

Bu bölümde önemli olan motiflerinizin iyi yüzleri yani kullanacağınız yüzlerinin dışa bakması. 2 motifi ters yüzleri biri birine bakacak şekilde yerleştirin. Çakma sık iğne ile kenarları birleştiriyoruz.

3D Yarım Ay Örgü Modeli Yapımı

Her motifi birleştirirken dikkat edin. Önemli olan o her motif birleştirin en son dış çevreyi dönün. En son dış çevreyi dönün. Dış çevreniniz dönerken her ara kısmı 3 adet 2 li tırabzan geçelim.

Tam birleşim noktaları iki adet ikili trabzan şeklinde 4 adet ikili tırabzan geçiniz.

Bu dekoratif yastık kılıfı modelimizin ön kısmı. Siz burada farklı renklerin kombini deneyebilirsiniz kendi zevkinize göre.

Kırlentimizin ön kısmı bitince arka kısmına geçelim modelimiz aynı şekilde yapılıyor. Tek fark biz motiflerimiz de 4 sıra geçtik. Bu kısım da kırlentimiz edatı boyunca sıralarınızı büyütün biz burada 21 sıra yaptık. Önde her sıra da her renk değiştirdik. Arka sırada 3 sırada bir renk değiştirdik.

Kenar dikişlerini hayalet ip kullanabilirsiniz.

Hanımlar bir örgü modeli anlatımımızın daha sonuna geldik.

Eğer anlatımımız beğendiyseniz lütfen yorum yazın. Sizin fikirleriniz bizim için çok önemli.

Yapılışını yazmışsınız ama ben örgü bilmiyorum diyorsanız. Yeni başlayanlar için örgü teknikleri ve örgü dersleri sayfamıza bakabilirsiniz.

Sipariş verip hazır ördürmek isterseniz Konuya yorum yazın sizinle irtibata geçeriz. Yada Facebook Sayfamızdan bize rahatlıkla sipariş verebilirsiniz.

Yeni bir örgü anlatımında görüşene kadar kendinize çok iyi bakın. 🙂

 

 

 

Facebook Yorum
1
2

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Judy Lorne dedi ki:

    Where can I find the handbag patterns?

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe