Örgü Yaprak Yapımı Videolu Anlatım – Örgü Yaprak Modeli Nasıl Yapılır

Resimli Anlatımla Örgü Yaprak Yapımı

Merhaba hanımlar bugün sizlere örgü yaprak yapımı anlatmak istiyorum. Örgü yaprak modeli nasıl yapılır bunu yukarıdaki video ile sizlere detaylıca gösterdik. Şimdi de resimli açıklamalı olarak öğrenmeyi tercih edenler için de resimlerle adım adım örgü yaprak modeli yapılışı anlatacağım.

Tığ işi yaprak modelinin yapılışı çok zevkli bir örgü işi. Bir çok örgü modelinizde örgü süsleme amacı ile kullanacağınız örgü yaprak modeli çok hoş bir örgü aplike modeli olacak. Bu örgü yaprak modelimiz çok değişik bir örnek. Çok değişik örgü aşamaları var.

Örgü yaprak yapımı - Örgü yaprak modeli nasıl yapılır ?

Örgü yaprak yapımı – Örgü yaprak modeli nasıl yapılır ?

Daha sonradan sizlere yapılışı daha basit örgü yaprak modelleri ve yapılışları göstereceğim. Bu örgü yaprak modeli çok hoşuma gittiği için öncelikle bunu yapmak istedim.

Bu yaprak motifi yapılışı nı öğrendikten sonra gül gibi çiçeklere dikerek renk katabilirsiniz. Örgü çocuk battaniye modelleri, örgü bebek battaniye modelleri yapımı için çok güzel süslemeler yapabilirsiniz. Öreceğiniz küçük örgü çiçek aplike modelleri yanına bu yeşil yeşil yapraklardan dikebilirsiniz.

Örgü yaprak yapımı - Örgü yaprak modeli nasıl yapılır ?

Örgü yaprak yapımı – Örgü yaprak modeli nasıl yapılır ?

Yapacağınız örgü tasarımı ve süslemesi tamamen sizin hayal gücünüze bağlı bunu unutmayın hanımlar.

Buradaki yaprak yapımı aşamalarını adım adım beraber yaparsanız sizin için daha kolay olacak. Yapımı sırasında dikkat isteyen bir model, bu yaprak modelini farklı renklerde de yapabilirsiniz.

Şimdi adım adım yaprak örgü modeli yapılışı kısmına geçelim isterseniz

Şimdi yapımına geçelim.

Malzemeler:

  • Yeşil ip – çetik için
  • Tığ – 1 Numara
  • Makas

Bilmemiz gerek tığ işi teknikleri

  • Zincir çekme
  • Sık iğne yapımı
  • İkili trabzan
  • Üçlü trabzan
  • Tekli trabzan

Tığ işi örgü yaprak yapımı resimli anlatım

Her resmin açıklaması resmin altında yer almaktadır.

Yeşil ipimizi aldık elimize ve altı tane zincir çekerek başlıyoruz. Altı tane zinciri çektik. Baştaki zincire batıyoruz. Bu zincirleri birleştirip halka yapıyoruz. Sonra altı tane daha zincir çekiyoruz ve tığımıza iki kez ip doluyoruz ve halkaya batıyoruz üçlü trabzan yapıyoruz. Bu üçlü trabzandan yedi tane yapıyoruz.

Bu üçlü trabzanları yaparken her defasında tığımıza iki kez ip doluyoruz ve altı tane yaptığımız zincirin içine batıyoruz. Bu yedi tane trabzanımız uzun trabzanlar olmakta ve yedi trabzanı yaptıktan sonra üç tane zincir çekiyoruz. Aynı şekilde tığımıza iki kez ip doluyoruz ve yedi tane üçlü trabzan yapıyoruz.

Tığımıza iki kez ip doladık ve trabzanlarımızı üç kere çekerek oluşturuyoruz. Üç tane ara zincirden sonra devam ediyoruz trabzanlara. Trabzanlar bitti beş tane zincir çekiyoruz ve sıranın başlangıç zincirine batıyoruz.

Beş zinciri orta kısımdaki zincirin dibine batıyoruz. İlk yaptığımız altı zincirin üstüne altı tane sık iğne yapıyoruz.

Tığ İşi Motif Yapımı Videolu Ve Resimli – Örgü Battaniye İçin Motif Yapımı

Altı tane sık iğneden sonra alt sıradaki trabzanların tepesine batarak ikili trabzan yapıyoruz. İlk trabzanın tepesine tekli trabzan yapıyoruz ve ikili trabzanlara başlıyoruz. Trabzanları tepesine ikili trabzanları yaparak devam ediyoruz.

Ortadaki üç tane ara zincire yan yana üç tane ikili trabzan yapıyoruz. İki tane ara zincir çekiyoruz ve aynı zincire üç tane daha ikili trabzan yapıyoruz. Diğer tarafta da trabzan tepelerine batarak ikili trabzan yapıyoruz önceki yaptığımız beş zincire kadar.

Yaptığımız beş zincire gelince altı tane sık iğne yapıyoruz ve başladığımız yere batıyoruz bağlıyoruz uçları.

Sık iğneleri birleştirdik, altı sık iğne üzerine yine altı tane sık iğne yaparak devam ediyoruz. İkili trabzan tepelerine gelince de iki tane sık iğne yapıyoruz. Her trabzan tepesine yedi tane trabzan tepesine ikişer tane sık iğne yapıyoruz.

Penye İpten Sırt Çantası Yapımı – Penye İpten Çanta Yapımı Videolu

Sonra üç tane tekli sık iğne yapıp alt sıradaki iki tane ara zincirin üzerine iki tane sık iğne yapıyoruz ve üç tane ara zincir örüyoruz. Diğer tarafa aynı şekilde devam ediyoruz. Aynı ara zincirin üzerine iki tane sık iğne yapıp sonraki üç tane trabzana birer sık iğne yapılıyor ve sonraki yedi trabzana ikişer sık iğne yapıyoruz.

Alt sırada sık iğne olan yere gelince dönüşte iki tane sık iğne yapıyoruz, altı tane sık iğne yaparak ortaya batıp iki ucu birleştiriyoruz.

On iki tane zincir çekiyoruz. Dönüşte ikinci zincire batıp ilmek kaydırma ile sapı geriye doğru örüyoruz ve sapımız bitince ipi kesiyoruz ve yaprağın arkasına ipin ucunu saklıyoruz. Zincirin geriye doğru gelerek ilmek kaydırma ile sapı  geçiyoruz.

Sapı bitirdik,  ilmek kaydırma ile son zinciri  çekip ipi kesiyoruz. İpi arka tarafa saklıyoruz.

Videolu Anlatımla Örgü Yaprak Yapımı

Örnek olan yaprağımız ve ördüğümüz yaprağımız hazır

Farklı tonlarda yaprak örnekleri

Örgü yaprak yapımı - Örgü yaprak modeli nasıl yapılır ?

Örgü yaprak yapımı – Örgü yaprak modeli nasıl yapılır ?

Örgü yaprak yapımı - Örgü yaprak modeli nasıl yapılır ?

Örgü yaprak yapımı – Örgü yaprak modeli nasıl yapılır ?

Facebook Yorum
9
2.1

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe