Örgü Sandalet Yapımı Anlatımlı – Sandalet Patik Nasıl Örülür

854
A+
A-

Merhaba Hanımlar sizinle güzel bir örgü sandalet yapımı çalışması ile beraberiz. Kış soğuklarının yavaş yavaş çekilmeye başlaması ile seveceğiniz sandalet patik yapımı hoşunuza gidecek diye düşünüyorum. Modeli gereği ayak ucu topuk kısmı ve yanlarının açık olması itibari ile sandalet patik diyebileceğimiz bu model ayrıca inci süslemeleri ile incili patik yapılışı için güzel bir örnek.

Normal düz bebek patik modelleri ve çocuk patikleri için yapımı biraz daha az kafa karıştırıcı. Çünkü düz olarak örüyorsunuz çok fazla girintili hali yok. Fakat çok da zor değil. Sizlere resimler eşliğinde yapacağım detaylı sandalet patik yapılışı ile kafanızda sandalet patik nasıl örülür gibi bir sual kalmayacak.

Tığ işi örgü sandalet yapımı anlatımlı

Sandalet Patik Modelleri

Şimdi örgü sandalet yapılışı kısmına geçmeden önce size tokalı bebek patik yapımı konusuna bakın. Bu örgü sandalet yapımı için kullandığımız resimlerde yeni başlayanlar için belki ara detaylar yoktur. Kafanız karılırsa eğer tığ işi bebek patik yapımı konusuna kesinlikle bakmanızı tavsiye ederim. Çünkü orada çok detaylı bir şekilde her aşamasını gösterdik.

Size sunmuş olduğum modellerin önce küçüğünü sonra da kendi ayak ölçülerinize uygun olarak büyüğünü yapın. Kendi anne kız kombinelerinizi hazırlaya bilirsiniz.

Örgü sandalet yapımı için gerekli malzemeler

  • İpimiz
  • Tığımız
  • Makas
  • İncilerimiz
  • İğnemiz
  • Hayalet ipimiz

Hadi bakalım kolay gelsin bize. Çok kolay ve cici bir model 🙂

Bebek sandalet patik yapımı için bu modelde kullanmamız gereken tığ örgü teknikleri nelerdir ?

Ayrıca aşağıda size örgü sandalet yapımı için taban kısmının örgü şemasını da vereceğim ve size tığ işi örgü tekniklerinin sembollerini gösteren tabloyu ekliyorum.

Tığ işi örgü teknikleri ve sembolleri

Tığ işi örgü sembolleri

Anlatımlı örgü sandalet yapımı aşamalı

Her resmin açıklaması resmin altında yer almaktadır.

Önce patiğimizin tabanı ile başlıyoruz.Tığ işi örgü sandalet yapımı anlatımlı örgü şeması

 

Burada örgü şeması ekledim. Şemadaki sembollerin ne olduğu yukarıda verdiğim tığ örgü teknikleri sembolleri tablosunda var. Yalnız merkezdeki dikeyçizgiler çakma sık iğne olarak öreceğiz.

Tığ işi örgü sandalet yapımı anlatımlıTakip edenler bileceklerdir. Her modelin taban yapılışı farklı olur. O yüzden detaylı olarak sırayı yazmaya çalışıyorum siz yeni öğrenenler için.

Evet, 16 zincir çekerek başlayalım.

Bu bölüm örgü sandalet modelimizin tabanının tam ortası olacak. 16 zincirimizden sonra 1 zincir çakma sık iğne tekniği ile 7 adet sık iğne yapalım. 7 adet ikili tırabzan yapalım ve zincirimizin başına gelelim.

Şimdi 7. olan ikili trabzanımızın aynı deliğine 6 adet daha ikili tırabzan yapalım ki bu bizim örgü sandalet patiğimizin ayakucu olacak.

Toplam saydığınız da 7 adet 2 li tırabzan olacak aynı delikte sonra her deliğe 1 kez batmak koşulu ile 7 adet daha ikili trabzan yapalım ve çakma sık iğne kısmına geçelim.

7 adet çakma sık iğne yaptık ve zincirimizin son deliğine toplamda 4 adet aynı kutucuğa batmak koşuluyla çakma sık iğnelerimizi yaptık. Bu kısım da patiğimizin topuk kısmı oldu ve ilk sıramız bitti.

Diyagramda siyah kalem ile işaretlenmiş olan bölüm.

Şimdi 2. sıraya yani kırmızı kalemle işaretlenmiş bölümü anlatıyorum.

3 zincir çekip zincirimiz yükseltelim ve taki patiğimizin ayakucundaki arttırmalara kadar olan bölümü her deliğe ikili trabzan geçecek şekilde 14 adet ikili trabzan yapalım.

Şimdi artırdığımız yerin tepesindeyiz. İlk trabzan üzerine 1 adet ikili trabzandan sonra arttırmanın son ikili tırabzanına kadar olan bölümü her bir kutucuğa 2 adet gelecek şekilde arttırıyoruz.

Böylece 7 olan ikili trabzan sayısı 12 adet oluyor. Başta ve sonda artırım yok. O yüzden 12 adet oluyor. Şimdi her bir kutucuğa 1 adet olmak koşuluyla 16 adet ikili tırabzan yapalım ve topuk arttırmalarımıza başlayalım. Aslında kolaymış dimi.

Şimdi ilk kutucuğa 3 adet ikili trabzan yapacağız. Bir sonrakine 4 adet, bir sonrakine 3 adet şeklinde ikili trabzan yapıp 2. sıramızı bitiriyoruz.

Örgü sandalet patik yapımı için geldik 3. sıraya yani siyah olan yere.

İşlemlerimiz sırası ile 3 zincir çekelim, yükseltelim ve her kutucuğa 1 adet ikili trabzan yapalım. (15 adet ) sonra 2 adet, 1 ade,t 2 adet, 1 adet, 3 adet, 3 adet, 1 adet, 2 adet, 1 adet, 2 adet şeklinde ayak ucunu arttıralım.

Sonra her kutucuğa 1 adet olmak üzere 16 adet ikili trabzan yapıp topuk kısmına dönelim. Adımlarımız 2 adet, 1 adet, 2 adet, 1 adet, 3 adet, 3 adet, 1 adet, 2 adet, 1 adet, 2 adet trabzan yapalım ve taban hazır.

Tabanımızdan 2 adet hazırlayalım 🙂 İsterseniz 1 çift patik için 4 adet taban hazırlaya bilir ve paylaştığım resimdeki gibi üst üste getirip başka renk ile birleştirebilirsiniz seçim sizin.

Tığ işi örgü sandalet yapımı anlatımlı

Her deliğe çakma sık iğne yapım. Rengimizi atıyoruz, artırım yok, bire bir.

Örgü sandalet yapımı için taban kısmı bitti. Sandaletimizin üst kısmının yapımına başlıyoruz.

Tığ işi örgü sandalet yapımı anlatımlı

Atkıları hazırlama vakti geldi.

Bunu içinde topuk kısmından başlıyoruz. Şimdi bize referans olan yer topuk kısmındaki arttırma başlangıcı.

Tığ işi örgü sandalet yapımı anlatımlı

Bu resimde daha iyi görünmekte. Artırtmayı tam ortalayalım ve 5 adet ikili trabzan yapalım. Bu arada ilk arttırmayı başladığımız noktadan bahsediyorum. Arada 16 zincir çekelim ki bu kısımda topuk kısmı gene 5 adet ikili trabzan yapalım. Bu bölümde bilek için de zincir çekmeliyiz 20 zincir yeterli olacaktır.

Tığ işi örgü sandalet yapımı anlatımlı

Sanki yerleri belirlemek daha kolay olacak. Resimdeki gibi kılavuz işaretler koya bilirsiniz.

Tığ işi örgü sandalet yapımı anlatımlı

Şimdi geldi sıra topuk kısmını yükseltmeye. Her deliğe 1 kez batarak ikili trabzan yapıyoruz.

 

Bilek olan bölümde ise model olsun diye son 10 zincirlik bölümü 2 adet ikili trabzan 1 boş yapabilirsiniz Böylece bilek kısmı bitti.

Tığ işi örgü sandalet yapımı anlatımlı

Şimdi geldik burun kısmına.Bildiğiniz gibi modelimizin burnu açık. Onun için ara zincirimiz var. 9 adet ikili trabzan yapalım ve ara zinciri için 9 zincir çekelim. Gene 9 adet ikili trabzan yapalım.

Tığ işi örgü sandalet yapımı anlatımlı

2. sıramızı da her deliğe 1 kez batacak şekilde 1 adet ikili trabzan yapalım.

Tığ işi örgü sandalet yapımı anlatımlı

3. sıraya geçtik. Burada dikkat etmemiz gereken yerler var.

Tığ işi örgü sandalet yapımı anlatımlı

Aralarda 2 li toplamalarımız var. Bunları yapış amacımız örgü sandalet patiğimize ayak formunu vermek. Bu sırada 2 li toplayalım.

Tığ işi örgü sandalet yapımı anlatımlı

Bu sıra da 4 lü toplayalım.

Tığ işi örgü sandalet yapımı anlatımlı

6 adet ikili trabzan yapıp hepsini bir topluyoruz.

Tığ işi örgü sandalet yapımı anlatımlı

Son sıramızda bütün trabzanlarımızı topluyoruz.

İstediğiniz şekilde incilerinizi dizebilirisiniz. Ama kenar kontürlerini geçmeyi unutmayın.

Tığ işi örgü sandalet yapımı anlatımlı

Bilek kontürlerini de geçtik çakma sık iğne tekniğimizle.

Tığ işi örgü sandalet yapımı anlatımlı

Evet tığ işi örgü sandalet yapımı konumuzun sonuna geldik. Sizinle beraber çok güzel bir örgü modeli anlatımın daha sonuna gelmiş olduk.

Hanımlar eğer yazımızı buraya kadar okuduysanız ve memnun kaldıysanız lütfen yorum yazın ve bize düşünceleriniz bildirin.

Örgü öğrenmek istiyorum ve bende örmek istiyorum diyorsanız aşağıdaki resme tıklayın.

Ben örmek istemiyorum sipariş vermek istiyorum diyorsanız konuya yorum yazın yada facebook sayfamızdan bize mesaj atın.

Örgü Teknikleri - Tığ İşi Örgü Dersleri

Örgü Teknikleri – Tığ İşi Örgü Dersleri

Facebook Yorum
0
0

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe