Örgü Papatya Yapımı – Tığ İle Papatya Motifi Nasıl Örülür Videolu Anlatım

Örgü Papatya Yapımı Resimli Anlatım

Merhaba hanımlar. Şimdi size örgü papatya yapımı aşamalarını adım adım nasıl yapıldığını size anlatacağım. Yukarıdaki videolu anlatımda sizlere detaylıca papatya nasıl örülür bunu anlattım. Buradan sonrasında ise sizlere resimlerle adım adım örgü papatya modeli nasıl yapılır onu anlatacağım.

Bu motifi birbirine birleştirerek güzel örgü battaniye modelleri yapabilirsiniz. Eğer örgü çantanız varsa, patik, yelek, bandana, hırkaya renk katmak için kullanabilirsiniz.

Örgü papatya yapımı - Tığ işi papatya aplike yapımı

Örgü papatya yapımı – Tığ işi papatya aplike yapımı

Papatya motifi bir çok örgüde kullanılmaktadır. Özellikle papatya çiçeği beyaz ve sarı renklerden oluştuğunda dolayı tamamen saflığı temizliği simgelediği için çocuk örgü modelleri yaparken en çok kullanılan aplike modelleri arasında yerini alır.

Örgü papatya modelleri papatya çiçeğinde olduğu gibi sade güzelliği anlatmaktadır. Bundan dolayı hanımların örgü yaparken sıklıkla örgü süslemek için kullandığı favori örgü çiçek modelleri arasında yerini her zaman korur.

Papatya Lif Yapımı Video Anlatımlı – Örgü Lif İçin Papatya Çiçeği Yapımı

Yetenekli hanımlar sağ olsunlar bir çok çeşitte örgü papatya modelleri yapmışlardır. Örgümüze göre, ve yeteneğinize göre kimlileir çok kolay örgü papatya yapımı olabilirken kimisi de başlı başına bir örgü olabilecek modeller vardır.Örgü papatya yapımı - Tığ işi papatya aplike yapımı

Fakat ben burada sizlere örgüye yeni başlayanlar için papatya nasıl örülür sorusuna cevap olmak adına basit bir örgü papatya modeli nasıl yapılır onu anlatacağım inşallah.

Yapımı da zor değil. Eğer aşamaları sırayla takip edip uygularsanız yapamayacağınız örgü yoktur. Farklı iplerden de faydalanıp parlak iplerle daha değişik efektler yaratabilirsiniz.

Örgü papatya yapılışı gerekli malzemeler:

  • Örgü ipi çetik örmek için ( beyaz ,sarı), yumoş ip
  • Bir numaralı tığ
  • Makas

Basit örgü papatya motifi yapımı için gerekli tığ işi teknikler:

  • Zincir çekme
  • Sık iğne

Resimli Anlatımla Adım Adım Örgü Papatya Nasıl Yapılır ?

Resimlerle ve her resmin altında açıklamaları ile aşama şama örgü papatya yapımı

İlk önce sarı ipimizi elimize aldık, halka şeklinde doladık ipi iki parmağımıza ve iplerin ortasına batıp ilmek çekiyoruz. Çektiğimiz ilmeği de üst parmağın üzerindeki ipten geçirip sık iğne yapıyoruz.

Üst parmağın üzerinden ipi alıp sık iğne yapıyoruz. Bir kez sık iğnemizi yaptık. Dokuz tane sık iğne ile halkayı dolduruyoruz ve dokuz tane sık iğne  hazır.

Boşta duran ipin ucunu tutup çekin, o ip zaten rahatla hareket eder ve halkayı sıkın iki sık iğne ucu birbirine yaklaşana  kadar.

Papatya Aplike Süslemeli Bebek Battaniyesi Yapımı Resimli Anlatım

Sık iğneler yaklaştı ve bir zincir çekin, böylece ikinci sıraya geçtik. Bu sırada her sık iğne tepesine ikişer kez batıyoruz burada 18 tane sık iğne oluşması gerek. Sıramız bitti. İki ucu birleştirdik, bir zincir yapın bağlayın, sarı ipinizi makasla kesin.

Beyaz ipi alın ve herhangi bir sık iğne tepesine batın ve beş zincir çekin. Geriye doğru beşinci zincire batın bağlayın zincirleri. Sonra da başladığınız sık iğne tepesine bir kez daha batın bağlayın.

Sonraki sık iğne tepesine batın sık iğne yapın, bir tane zincir çekin ve sonraki sık iğne tepesine batın bir tane sık iğne yapın, sonraki sık iğne tepesine batın.

İğne Oyası Papatya Modelleri – Çeyiz İçin Papatya İğne Oyası Örnekleri

Burada da beş tane zinciri çekin ve geriye doğru sayarak beşinci zincire batın bağlayın sonra da aynı sık iğne tepesine batın. Bu tekrarlar ile sırayı doldurun beyaz ipiniz ile.

Geriye doğru beşinci zincire batıyoruz. Bağladık (battığımız yerdeki ilmeyi bir kereden zincirden geçiriyoruz)

Zincir çekmeye başladığımız yere batıyoruz. Papatyamızın beyaz iple ördüğümüz kulakçıklar oluştu, sıra bitmek üzere. Sarı sık iğneler üzerindeki beyaz iple yapılan son sık iğnemiz. Başlangıçtaki kulakçığa bağlıyoruz.

Kavisleri yapmaya başlarken ilk önce tığımıza ip alıyoruz. Kulakçıktaki ilk zincire batıyoruz ve bir tane tekli trabzan yapıyoruz. Aynı zincire batıp ikili trabzan yapıyoruz. Kulakçık kıvrılmış olduğu için sıradaki aynı zincire batıp iki tane ikili trabzan yapıyoruz.

Sonraki zincir bizim kavisin ortası olduğu için bu yere dört tane ikili trabzan yapıyoruz. Yaprağın diğer tarafı da başlangıç tarafının aynısını tekrarlayarak bitiriyoruz.

Babet Patik Yapımı Anlatımlı Video Ve Resimli – Babet Patik Nasıl Örülür

Yani: sonraki zincire iki kez batıp iki tane ikili trabzan yapıyoruz ve son zincire batıp bir tane trabzan yapın ve sonraki de tekli trabzan olacak.

Alt sırada bir zincir çektiğimiz yere sık iğne yapın sonraki kulakçıkta yine aynı adımları atacağız. Kavisin ilk zincirine tekli trabzan onun yanına aynı yere batarak ikili trabzan e sonraki zincire iki tane trabzan … aynı tekrarları yaparak papatyamızı yapıyoruz.

Önceki örülen kavisten sonraki adım, yeni başladığımız kavisi doldurmaya başlarken ilk zincire batıp tekli trabzan yapılıyor.

Tekli trabzanın yanına ikili trabzan yapıyoruz. Kavisin ikinci zincirine de iki tane ikili trabzan yapıyoruz.

Kavisin ortasındaki zincire dört tane ikili trabzan yapıyoruz. Papatyamız hazır, beyaz ipinizi kesin.

Papatyamızın arka görünüşü, kesilen beyaz ipin ucunu örgüye saklayın daha derli toplu ve güzel görünsün diye. Papatyamızın arka kısmına kesilen beyaz ipin ucunu saklıyoruz.

Videolu Anlatımla Tığ İşi Papatya Yapımı

Burada da yukarıdaki resimli ve yazılı açıklama ile yaptığımız papatya yapımını videolu anlatımla sizlere sunuyoruz.

 

 

İşte sizin papatyalarınız da böyle görünüyorsa demek başardınız.

Örgü papatya yapımı - Tığ işi papatya aplike yapımı

Hanımlar tığla papatya yapımı konumuz burada bitmiş oluyor. Papatya çiçek yapımı bir çok yerde kullanabileceğiniz çok hoş bir aplike modelidir.

Umarım örgü papatya nasıl yapılır güzelce anlatabilmişimdir.  Sizde papatya örgü modeli ile çok güzel çocuk örgüleri, bebek örgü modelleri yapabilirsiniz.

Başka örgü örnekleri anlatımımızda görüşmek üzere.

Facebook Yorum
0
0

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe