Örgü Pantolon Nasıl Örülür Anlatımlı – Tığ İşi Örgü Pantolon Nasıl Yapılır

1.382
A+
A-

Tığ ile örgü pantolon nasıl örülür ?

Bugün sizlere tığ işi örgü pantolon nasıl örülür onu anlatmak istiyorum. Pantolon dediğime bakmayın modeli görünce sizde anlayacaksınız ki tam bir zarafet abidesi. Burada sizlere örgü pantolon nasıl yapılır anlatırken göz kamaştırıcı bir tığ işi motif yapımı anlatacağım ve örgü pantolon modelleri içerisinde çok beğendiğim bir pantolon modelini göstereceğim.

İşte örgü pantolon modelimiz bu göz kamaştırıcı tığ işi motiflerin birleştirilmesi ile. İşte şimdi siz kime yapacaksanız kişinin boyuna bedenine göre motif sayılarını ayarlayıp pantolon yapabilirsiniz.

Örgü pantolon nasıl örülür

Örgü pantolon modelleri

Tığ ile yapılan bu örme pantolon modelimiz dantelli bir yapıda olduğu için yaz için tril tril bir pantolon modeli olacaktır.  Ben bu anlatımdan sonra sizlere bol bol fikir vermesi açısından örgü pantolon modelleri ve yapılışları ile alakalı başka konular da paylaşacağım. Birde bol örnekli pantolon örgü modelleri paylaşacağım.

Burada anlatacağım tığ işi motif ile örgü pantolon haricinde örgü etek modelleri yapabilirsiniz, örgü çanta modelleri yapabilirsiniz, Yine çok hoş örgü şal modelleri yapabilirsiniz.

İsterseniz şimdi tığ işi örgü pantolon yapımı için anlatıma başlayalım ne dersiniz.

Anlatımlı örgü pantolon nasıl örülür ?

Ben sizlere burada örgü pantolon yapılışı için kullanacağınız tığ işi motifin yapılışını anlatacağım. Motiflerin yan yana sıralanmasından oluşuyor örgü pantolon modelimiz. Onun için istediğiniz cm’e göre motif sayısını ayarlamanız mümkün. Ama önce acemilik çıkarmak için adımları sırası ile takip etmelisiniz.

Tığ işi örgü pantolon yapılışı için gerekli malzemeler

  • İp cotton ip (ince) olanlarından tercih etmelisiniz
  • 2,5 nolu tığ
  • Makas

Tığ ile örgü pantolon yapılışı için kullanacağımız örgü teknikleri

Bu ve bir çok örgü teknikleri ve örgü modelleri anlatımı için örgü teknikleri adlı sayfamıza bakınız.

Her resim açıklaması resmin altında yer almaktadır.

Örgü pantolon nasıl örülür

Öncelikle 26 adet zincir çekelim ve üzerine aynı deliğe batmak koşulu ile ikili trabzan yapalım. Bir zincir deliği atlayalım 2 adet ara zinciri çekelim ve gene aynı deliğe iki adet ikili trabzan yapalım. Bu işlemi sıra sonuna kadar devam edelim.

Örgü pantolon nasıl örülür

3 zincir çekelim ve diğer kutucuğa batalım bu şekilde 5 adet yarım dairemiz olsun. Altıncıda ise 3 kutucuk atlıyacağız ve motifimizin alt tabanındaki boşluğu oluşturacağımız için ara zincirini 10 adet yaptık. (Diğer ara atlama zincirleri hep 3 olacak )

10 zincir çekip ipimiz kitledikten sonra hemen geri dönün. 10 adet ikili trabzan yapın. Kitleme noktalarınız ok işareti ile gösterilmiştir. 3 zincir daha çekip ikinci ok ile gösterdiğim yere geliniz.Örgü pantolon nasıl örülür

Tekrar dönüp ikili trabzanlarınmızın her birinin tepesine iki adet batmak suretiyle  motifimiz genişletelim. Toplamda 20 adet ikili trabzanımız olsun.Örgü pantolon nasıl örülür

Tekrar üç adet zincir çekip yan tarafa batıp geri dönelim. Bu sefer her ikili trabzanımızın başına bir adet ikili trabzan yaparken 1 adet de ara zinciri koymayı ihmal etmeyiniz. ( Eğer ki ara zincirinizi atlarsanız motifte kasma olacaktır)

Bu sıra ile ilk başta yapmış olduğumuz 3 adet ara zinciri ile yarım daire oluşturmuştuk hatırlarsanız . şimdi bu işlemi tekrarlayıp sıra sonuna kadar devam edelim.

Örgü pantolon nasıl örülür

Örgü pantolon nasıl örülür

Ben sizlere bir motifi anlattığımı daha önce belirtmiştim. Siz esas büyük parçayı örerken son üç adet zincir çekip atlama yaptığımız bölümü 6 adet yapıp 7 de motifinizi kuracaksınız 🙂 İki motifin bitmiş aynı sıraları ise bu şekilde görünecek.

Motifimiz için mısır patlağı yapımı

Örgü pantolon nasıl örülür

Motifimizin yarım daireli ikili trabzan bölümünü bitirdiğimize göre sıra geldi üzerini inşa etmeye.

Örgü pantolon nasıl örülür Örgü pantolon nasıl örülür

Son yükseltme sırasın da ikili trabzanlarımızın arasına bir adet ara zinciri çekmiştik hatırlarsanız. O bölümü kullanacağız şimdi. Üç zincir çekip  her araya beş adet ikili trabzan yapınız ve ilk trabzanın tepesi ile birleştirin.

Örgü pantolon nasıl örülür

Örgü pantolon nasıl örülür

Popcorn –mısır patlağı modelinin başka bir şekli ara zinciri olarak 3 adet zincir çekelim sıra sonuna kadar devam edip 3 xzincir çekip tabana ipimizi çakma sık iğne ile kitleyelim.

Örgü pantolon nasıl örülür

Bir üst sıramıza geçtik her popcorn – mısır patlağı modelimizin ara zincirlerine ikili trabzan yapım ara zinciri olarak  zincir çekelim bu bölümde her iki motifi biri biri ile bağlayalım . Bağlama işleminde ara zinciri kullanmayacağız.Örgü pantolon nasıl örülür Örgü pantolon nasıl örülür

Bu sıradan sonra popcorn  -mısır patlağı örneğimizi tekrarlayalım.

Örgü pantolon nasıl örülür

İki sıra yeterli olacaktı ama kloş etek yapma niyetindeyseniz bu alanı daha fazla sıra eklemenizi tavsiye edeceğim. Kenar  kısımlarını oluşturmak için 6 adet zincir çekip ikinci popcorn –mısır patlağı nın oluştuğu ikinci ara zincirine kitleyiniz.

İpinizi ikili trabzanınıza başlarken üçüncü ara zincirinden yardım alınız. Toplamdan 8 adet ikili trabzan oluşturunuz.

Örgü pantolon nasıl örülür

Örgü pantolon nasıl örülür

Yükseltme işleminde ikili trabzan sayılarımız belli aynı deliğe iki adet ikili trabzan sonra her deliğe 1 adet ikili trabzan yapalım. Tabii  bir üst sıra da her ikili trabzanın tepesine bir adet ikili trabzan yaparken 1 adet ara zinciri yapınız. Modele bakmanız yeterli. Modeliniz sizlere nerede ne yapıcağınızın aşamalarını bu resimde daha net veriyor.

Örgü pantolon nasıl örülür

Örgünüzün başında ve sonunda yarım daire çalışırken orta kısımlarında ilmek sayılarınız hep aynı tekrardan ibaret olacak.Örgü pantolon nasıl örülür

Popcorn mısır patlağı örnemizi bütün olarak geçelim.

Ebruli iplerle yada renkli iplerle daha farklı motifler elde edebilirsiniz.

Daha öncede dediğim gibi modelimiz tekrardan ibaret. İlk sıralarınız taban ve orta kısımlardan sonra gözünüz kapalı işleyeceğinizi düşünüyorum. Her yeni motif sırası başında renk değişimi yapabilirsiniz.

Ayrıca bu senenin modası ebruli ipler ve bu tarz örgülerde oldukça hoş duracaktır. Siyah ebruli bir ip ile yaz akşamlarınız için ideal örgü pantalonunuzu yapmış olabilirsiniz.

Şimdi sizlere renk değiştirerek ördüğümüzde modelimiz nasıl görünüyor bir bakalım.Örgü pantolon nasıl örülür Örgü pantolon nasıl örülür

Her iki sırada bir renk değiştirince de göz alıcı olmamış mı 🙂

Örgü pantolon modelleri

Örgü pantolon modelleri

Burada ise beyazın asaleti de bir başka.

Evet hanımlar tığ ile örgü pantolon nasıl örülür adlı konumuzun sonuna gelmiş bulunuyoruz.  Sizinle bir başka örgü konumuzun sonuna gelmiş oluyoruz.

Lütfen bizi takip etmeyi unutmayınız ve konu sonuna yorum yazarak fikirlerinizi bize bildiriniz.

 

Facebook Yorum
3
4.7

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe