Örgü Nasıl Bitirilir – Örgü Kapatma Teknikleri Nelerdir

Çeşit çeşit örgü bitirme teknikleri

Merhaba hanımlar sizlerle bugün örgü nasıl bitirilir, örgü kapatma teknikleri nelerdir bu teknikleri öğreneceğiz. Hobiisleri.com olarak sizlere örgü dersleri ve örgü teknikleri alanında elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Örgüyü hiç bilmeyen birinin örgü dersleri konularımızı takip ederek sıfırdan tamamen örgü öğrenebilmesini istiyoruz.

Bundan önceki konularda sizlere şiş örgüde artırma nasıl yapılır bunu detaylıca anlatmıştım. Dün ise sizlere örgüde eksiltme nasıl yapılır onun detaylı anlatımını sundum. Sıra geldi örgü nasıl bitirilir bunu anlatacağım. Öncelikle şunu bilin ki bir çok örgü tarzına çeşidine göre çok fazla örgü kapatma teknikleri vardır.

Bende elimden geldiği kadar tüm bu örgü bitirme tekniklerini sizlere anlatmaya çalışacağım.Örgü nasıl bitirilir

Örgü kapatma teknikleri nelerdir ?

Öncelikle kaç çeşit örgü kapatma tekniği var onları listeleyelim sonra teker teker bunları anlatalım değil mi ?

Klasik usul örgü bitirme tekniği – İpsiz örgü bitirme nasıl yapılır

Bu örgü bitirme tekniği en basit örgü bitirme tekniklerinden sayılır. En klasik örgü kapama tekniği bu tekniktir. Yapımı oldukça basittir. Birdir bir oynar gibi bir ilmeği diğer ilmeğin üstünden atlatıyoruz.

Ayrıca bu tekniğe ipsiz örgü bitirme tekniği de denmektedir. Çünkü bu teknik ile ekstra ip kullanmadan ilmekleri birbirinin içinden geçirerek ilmek atıyoruz.

İp kullanmadan örgü bitirme

Dişli görünümlü örgü bitirme tekniği – Piko görünümlü örgü kapatma

Bu örgü bitirme tekniğine “picot bitirme” denmektedir. Fransızca asıllı bir kelime olup küçük noktalar anlamına gelmektedir. Türkçe de ise daha çok dişli örgü kapatma tekniği denmektedir.

Dişli kapama ya da pico görünümlü kapatma dediğimiz bu teknik peki nerelerde kullanılabilir bu dişli kapatma tekniği. Örgüyü bitirdiğimiz zaman kol uçlarında felan olabilir. Veya eğer boyundan başlamalı bir şey örüyorsanız veya çocuk hırkaları ve kazaklarının süveterlerin üst yaka kısımları bir şekilde kapatılabilir. Bundan başka çorap bilekleri kapatılabilir ve çok güzel bir görüntü elde edilebilir.

Bu teknik için şişimize iki adet ilmek alıyoruz ve daha sonra bu iki ilmeği düz bir şekilde örüyoruz. Daha sonra bu ördüğümüz ilmeklerle birlikte 4 adet ilmeğimizi klasik olarak bitiriyoruz. Bu işlemleri şişimizdeki ilmekler bitene kadar devam ediyoruz.

Resimli anlatımla dişli örgü kapatma tekniği anlatımı

Aşağıda 4 adet resim ile galeri halinde tomurcuk örgü kapatma tekniği ( dişli örgü kapatma veya piko örgü bitirme )anlatılmıştır.

Videolu anlatımla piko bitirme tekniği

Sizlere iki adet video ile dişli örgü kapama tekniğini göstermek istedim.

Kordon Kapatma Tekniği

Kordon şeklinde örgü bitirme tekniği örgüye yeni başlayanlar için biraz karışık gelebilir. Ama görünüş olarak çok güzel bir örgü kapatma tekniğidir.kordon örgü kapatma tekniği

Şimdi bu teknik için şişimize örgüde ilmek artırma tekniği ile 3 ilmek ekleyelim ve bunlardan ikisini düz olarak örelim. Sonra iki ilmeği daha birlikte örelim. kordon örgü kapatma tekniği

Daha sonra bu bu 3 adet ilmeğimizi tekrardan şişimize allalım. Ördüğümüz ipi arka taraftan alarak örgü bitene kadar bu işlemleri tekrarlıyoruz. kordon örgü kapatma tekniği

Örgümüzde kapama yerinin daha düzgün olmasını istiyorsak eğer her 3-4 sırada bir 2 adet ilmeğimizi birlikte örmeyelim de 3 ilmeği birden örebiliriz. kordon örgü kapatma tekniği

Tığ ile örgü nasıl bitirilir resimli anlatım

Tığ ile örgü bitirme tekniği uygulaması çok basit bir tekniktir. Örgüye yeni başlayanların kolayca yapabileceği bir tekniktir. Tığ ile örgü bitirme tekniği

Bu teknikte şişimizi yukarıdaki resimdeki gibi sol elimize alıyoruz. Tığımızı sağ elimize alıyoruz. Tığ ile örgü bitirme tekniği

Sonra iki ilmeği birden tığ ile örüyoruz.

Tığ ile örgü bitirme tekniği

Sonra böyle diğer ilmekleri de ikişer ikişer örelim.İlmekleri sonuna kadar tığ ile böyle kapattığımız da yukarıdaki resimde göründüğü gibi olacaktır.

Görünmez Bitirme Tekniği

Şiş örgüde görünmez bitirme tekniği çok şık bir tekniktir. Örgünü bittiği yer çok muntazam durduğu için bitiş yeri belli olmaz.  Görünmez örgü bitirme tekniği

Bu görünmez örgü bitirme tekniği ni uygulamak için. İlmeklerimiz iki şişimize de eşit sayıda bölünmüş olmalı yukarıdaki resimde olduğu gibi. İki şişte sol elimizde paralel olarak duracak.

Sonra sağ elimize bir üçüncü şiş daha alıyoruz ve klasik bitirme ile ilmekleri kapatıyoruz. Yukarıdaki galeride 4 adet resim var ve bunlara bakabilirsiniz.

Görünmez örgü bitirme tekniği

Görünmez örgü bitirme tekniği

Tüm ilmeklerimizi bu şekilde kapatırsak böyle bir sonuç ortaya çıkacak.

Esnek örgü kapatma tekniği

Hanımlar burada sizlere videolu gösterim ile esnek bir şekilde örgü nasıl bitirilir onu gösterelim.

İki ilmeği birden keserek örgü bitirme

Bu teknikte iki ilmeği birden örüyoruz ve şişimizde kalan bir ilmeği de tekrar sol şişe geçiriyoruz ve tekrardan 2 ilmek bir alıp sağ şişimize bu iki ilmeği tek ilmekmiş gibi örüyoruz.

Ayrıca buna videolu anlatımımız iki şiş örgüde örgü nasıl bitirilir sorusuna da cevap olacak.

Örgüde son ilmek nasıl örülmeli

Hanımlar buraya kadar örgü nasıl kapatılır, örgü bitirme teknikleri nelerdir gördük. Şimdi sizlere örgü bitirirken son ilmeği nasıl atmamız en uygundur onu göstermek istiyorum.

İğne ile örgü sonlandırma tekniği

evet hanımlar ve geldik örgü bitirme teknikleri arasında en son tekniğe. Bu teknikte örgümüzü bitirdik ve kalan ipi ve birleştirme yeri gibi işleri nasıl halledeceğiz açıkta kalan ilmekleri nasıl kapatacağız onu anlatacağım.

Şimdi tekniğin anlatımına geçiyorum.

İğne ile örgü sonlandırma tekniği

İğne ile sonlandırmada ilmeklerimizi kesme işlemi yapmıyoruz. Bu tekniği daha çok yeleklerinizin, hırkalarınızın ön bantlarında, kol ağızlarında, yaka yapımında ve ceplerde kullanmanız mümkün. Hatta yakadan başlamalı ürünlerde  etek ucu için bile kullanılır. Şimdi sizlere bu güzel tekniği kısaca anlatmaya çalışayım.

Yaptığımız ürünümüz bitti ve kesim zamanı geldi işte bu aşamada kesem işlemi yapmıyoruz. İlmeklerimizin bağlı olduğu ipi uzunca bırakıp bir iğneye geçiriyoruz. Yukarıdaki resimde paylaştığım gibi kullanırız normal de iğnemizi.İğne ile örgü sonlandırma tekniği

Ama örgü işin içinde ise o zaman iğnemizin arkasını ya da  yün iğnesi kullanmalıyız. Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi iğnemin tersini kullandım. İlmeğimizin içinden geçirip örgümüzün arka yüzündeki ters ilmeklerimize sıra ile batalım ( haroşa gibi görünen dişlere)İğne ile örgü sonlandırma tekniği

Sırayı takıp ettiğiniz de sorun yaşamazsınız.İğne ile örgü sonlandırma tekniği

Şişten bir ilmek örgüden bir ilmek.İğne ile örgü sonlandırma tekniği

Bir yapboz parçası gibi biri birine oturuyor ilmekler ve dokusu çok güzel oluyor.

Bu örgü bitirme tekniği de burada bitti işte.

 

Hanımlar örgü nasıl bitirilir ve örgü kapatma teknikleri nelerdir konumuz burada bitiyor. Sizinle bir çok örgü konusunda buluşmak üzere kendinize iyi bakınız.

Eğer örgü öğrenmek istiyorsanız örgü teknikleri sayfamıza bakmalısınız.

Facebook Yorum
2
3.5

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe