Örgü Kolluk Yapımı Türkçe Anlatımlı – Örgü Bileklik Yapımı Resimli

Türkçe anlatımla örgü kolluk yapılışı

Merhaba hanımlar bugün sizlere anlatacağım örgü konusu örgü kolluk yapımı hakkında olacaktır. Hobiisleri.com olarak her zaman olduğu gibi bu konuda da sizlere her bir detayını tek tek anlatacağımız bu örgü modeli anlatımı konusu da çok zevkli olacak.

Takipçilerimiz bilir hobi işleri olarak biz sitemizde yapılışını anlattığımız her konu için oldukça detaylı ve anlaşılır şekilde sizlere örgü yapılışları anlatmaya çalışıyoruz.

Örgü kolluk yapımı Türkçe anlatımlı

Örgü kolluk yapımı Türkçe anlatımlı

Hem örgü bilmeyenler için en baştan başlayarak tığ işi örgü teknikleri ve şiş örgü teknikleri anlatıyoruz. Bunun yanında temel örgü bilgisine sahip kişilere de çeşitli örgü modelleri ve yapılışları anlatıyoruz.

Bugünkü konumuz için ben örgü kolluk yapımı dedim ama dilerseniz siz uzun örgü bileklik yapımı da diyebilirsiniz. Daha önce paylaştığım krokodil örgü modeli ile yapılmış örgü parmaksız eldiven modelleri konumuza bakabilirsiniz.

Boyunluk nasıl örülür resimli anlatım

Boyunluk nasıl örülür resimli anlatım

Yukarıdaki resme bakarsanız eğer bu örgü boyunluk modeli ve yapılışını daha önceden paylaşmıştım. Örgü kolluk yapımı için kullandığım örgü modeli ile daha önceden örgü boyunluk yapımı konusu paylaşmıştım. O konuda da bahsetmiştim daha sonradan sizlere örgü bileklik yapımı veya kolluk yapımı paylaşacağım demiştim.

Bu iki örgü modelini de yabancı bir blog sayfasında gördüm oradan aldım ve Türkçe olarak yapılışını sizlere anlatayım dedim.

Burada hem örgü boyunluk modelinde hemde örgü kolluk modelinde kullanılan tığ işi örgü modeli hem yıldız örgü modeli ne benzemekte hemde yelpaze örgü modeline benzemektedir.

Bu örgü modeli iel çok şirin örgü  bebek battaniyesi yapabilirsiniz. Çok şık örgü şal modelleri tasarlayabilirsiniz. Örgü parmaksız eldiven yapabilirsiniz.  Yine çok güzel örgü bebek yelek modelleri yapabilirsiniz.

Resimli anlatımla örgü kolluk yapımı

Neyse konuyu fazla uzatmadan uzun örgü bileklik yapımı kısmına geçelim değil mi ?

 

Örgü kolluk yapımı için gerekli malzemelerÖrgü kolluk yapımı Türkçe anlatımlı

  • İp ( Biz bu model için  dört renk kotton ip seçtik)
  • Tığ
  • Makas
  • İğne

Uzun örgü bileklik yapımı için bilmemiz gereken tığ örgü teknikleri

Modelimizde kullanacağımız Örgü Teknikleri ( sizin için hazırladığımız tığ işi örgü teknikleri bölümümüze bakabilirsiniz)

  • Zincir Çekme
  • Çakma Sık İğne
  • İkli Trabzan

Modelimizin zorluk derecesi  bir yeni başlayan arkadaşlarımızın rahatlıkla uygulayacağı bir model

İsterseniz örgü kolluk modelimizin yapılışına başlayalım. Sizlere öncelikle modelin tamamının yapılışını değilde 24 zincir çekilerek modelin bütününden bir kısmının yapılışını göstermek istiyorum.

Neden mi böyle yapıyoruz. Çünkü büyük parçaya başlamadna önce ilk deneyeceğimiz modelin üzerinde çalışmak daha faydalı olacaktır. Bu küçük örgü modelinde modeli kurup öğrendikten sonra ise istediğimiz şekilde ve uzunlukta yapacağınız örgü kolluk modelini hazırlayabiliriz. Eğer kolluk modelimizin boyunu kısa tutarsak bu sefer örgü bileklik yapmış oluruz değil mi ?

Hazırsak örgü kolluk yapılışı işine başlayalımÖrgü kolluk yapımı Türkçe anlatımlı

Örmeye 24 zincir çekerek başlıyoruz. Modelimiz 12 ve katlarına uygulanacak. Bu sayıyı neden veriyorum derseniz yukarıda bahsettiğim gibi büyük parçaya gittiğinizde 12 ve katları şeklinde çalışabilirsiniz.

Bu çektiğimiz 24 adet zincirimizin üzerine  çakma sık iğne tekniğini kullanalım ve 24 adet çakma sık iğne  yapalım ve renk değiştirerek modelimizi oluşturalım.

İpimizi en baştaki deliğe kitleyelim. Şimdi ikili trabzan yapacağız fakat dikkat edin eliniz bol olsun. ( Önbemli bir uyarı: ikili trabzan örerken örgüsü kasılanlar üçlü trabzan yapabilirsiniz ama bol olmasın o zaman örgünüz)

En baştan sayarak altıncı sıradaki çakma sık iğnemizin üzerine üç adet ikli trabzan yapalım ara zinciri için iki zincir çekelim tekrar aynı yere üç adet ikli trabzan yapalım. Altı çakma sık iğne yaptıktan sonra ilmeğimizi batalım ve yelpaze gibi görünsün. Sıra sonuna kadar bir motif daha yapacağız küçük motif yapanlar için.

Örgü kolluk yapımı Türkçe anlatımlı

Modelimizi büyüttüğümüzde yana altı adet yapacağız ve motifimiz yani 12*6=78 zincir şeklinde olacak. Biz şuanda 24 zincir üzerinden yapıyoruz. Örgü kolluk yapımı Türkçe anlatımlı

Resimde de gördüğünüz gibi şimdi renk değiştirelim ve resimde görmüş olduğunuz yerleri kullanacağız.

Örgü kolluk yapımı Türkçe anlatımlı

Şimdi dört adet ikili trabzan yapacağız ama ikinci zinciri çekmeden tığımızda bekleteceğiz.

Örgü kolluk yapımı Türkçe anlatımlı

Hepsini bir toplayıp altı adet ara zinciri çekeceğiz resimde gördüğünüz gibi okla gösterilen bölgeyi kullanacağız. Şimdi yedi adet ikli trabzan yerimiz var.Örgü kolluk yapımı Türkçe anlatımlı

Az önce yaptığımız gibi ikili trabzan yapacağız ve ilk zincirimizden sonra tığımızda beklemeye alacağız. Yedi trabzanı bir olarak toplayacağız ve tekrar ara zinciri olan altı adet zincirimizi çekeceğiz. Bu sırada baş ve sonlarda dört adet ikili trabzan toplamamız olacak.

Örgü kolluk yapımı Türkçe anlatımlı

Şimdi renk değiştirmeden üç adet zincir çekmemiz gerekiyor ve resimde görmüş olduğunuz bölüme üç adet ikili trabzan yapalım.

Örgü kolluk yapımı Türkçe anlatımlı

Daha önceki sıramızda ara zinciri olarak kullanmış olduğumuz altı zincirlik bölümün tam ortasına geldiğimizde tığımızı batarken bir alt sırayı da aynı anda sabitlememiz gerekiyor.

Örgü kolluk yapımı Türkçe anlatımlı

Modelimizin sıra sonundaki görüntüsü bu şeklide olmalı.

Örgü kolluk yapımı Türkçe anlatımlı

Şimdi renk değiştirelim ve ilk ikili trabzan sırasında yapmış olduğumuz benzeri işlemlere başa dönüp aynı aşamaları tekrar yapıyoruz. Sizinde gördüğünüz gibi modelimizin tamamı tekrardan ibaret. Yani kolay 🙂

Modelimiz bitti şimdi kenar oyası ile süsleme işi

Örgü kolluk yapımı Türkçe anlatımlı

Sekiz kere renk değişiminden sonra örnek kurma işlemimiz bitiyor ve kenar oya işlemine başlamak için pembe renkli ipimiz ile çakma sık iğne yapabiliriz.Örgü kolluk yapımı Türkçe anlatımlı

İkinci sıra çakma sık iğnemizi de yaptıktan sonra bu şekilde görünüyor

Örgü kolluk yapımı Türkçe anlatımlı

Üçüncü sıramıza geldiğimizde gene çakma sık iğne yapıyoruz. Fakat bu sefer her deliğe de örgünün üzerine baktığınızda saç  örgüsü gibi duran ilmeklerin dış kısmına batarsanız iç kısımdaki ilmeğin içinde kaybolmayacağı için önde ok işaretli gösterdiğimiz ilmekler model olacaktır.

Örgü kolluk yapımı Türkçe anlatımlı

Bir önceki sırada hazırladığımız yerlere şimdi çakma sık iğne yapalım ve örneğimiz tamamlanmış olsun.Örgü kolluk yapımı Türkçe anlatımlı

Renk değiştirip çakma sık iğnemizi yapalım.Örgü kolluk yapımı Türkçe anlatımlı

Renk değiştirip bir sıra daha örelim ve bu bölümde küçük bir püf noktamız var. Daha önce pembe sıra da yaptığımız işlemin aynısını burada da yapacağız. Önce kabartmayı yapacağız ve o kabartmayı daha sonra kenar oyasında alt taban olarak kullanacağız.

Saç örgüsü gibi duran kısmın sizden bakan yanına pembe renkle çakma sık iğne yapın diğer dış kısımda bulunan tek ilmek sırasına bir sıra kırmızı çakma sık iğne bir sıra pembe sık iğne yaptığınızda resimdeki gibi iki adet kenarınız olacak.

Örgü kolluk modelimizin bilek kısmındaki süsleme işi olan oyayı yapıyoruz.

Örgü kolluk yapımı Türkçe anlatımlı

İlk pembe renkli sıranın üzerine kenar oyasına başlayalım. Sırası ile çakma sık iğne – çakma sık iğne – ikili trabzan iki adet ara zinciri aynı deliğe ikili trabzan – çakma sık iğne –çakma sık iğne – çakma sık iğne – ikili trabzan  iki adet ara zinciri aynı deliğe ikili trabzan – çakma sık iğne – çakma sık iğne-çakma sık iğne şeklinde sıra sonuna kadar devam edelim.

Örgü kolluk yapımı Türkçe anlatımlı

Sıra bitiminde parmaklar tarafı bu şekilde görünecek.

Örgü kolluk yapımı Türkçe anlatımlı

Şimdi ikinci sıranın üzerine başlıyoruz beş adet zincir çekelim aynı deliğe çakma sık iğne yapalım.

Örgü kolluk yapımı Türkçe anlatımlı

Sırası ile ile çakma sık iğne – çakma sık iğne – ikili trabzan  iki adet ara zinciri aynı deliğe ikili trabzan – çakma sık iğne – çakma sık iğne – çakma sık iğne – ikili trabzan  iki adet ara zinciri aynı deliğe ikili trabzan – çakma sık iğne –çakma sık iğne – çakma sık iğne şeklinde sıra sonuna kadar devam edelim.

Örgü kolluk yapımı Türkçe anlatımlı

Neden iki sıra yaptığımızın yanıtı bu resimde. Kenar oyalarını biri birine denk gelecek gibi değilde kaydırmalı yaptık ki görüntüsü bu şekil olsun diye.Örgü kolluk yapımı Türkçe anlatımlı

Sıra geldi kenarları dikmeye.

Örgü kolluk yapımı Türkçe anlatımlı

Kenarları diktik mi ve tadaa örgü kolluk modelimiz hazır. Dilerseniz örgü bileklik diyebilirsiniz yada örgü parmaksız eldiven modeli de diyebilirsiniz.Örgü kolluk yapımı Türkçe anlatımlı

İyi günlerde kullanmanız dileğiyle örgü kolluk modeli ile takım olan daha önce yapılışını anlattığım örgü boyunluk modelini de örebilirsiniz. Bahar aylarının serin akşamalarında rahatlıkla kullana bilirsiniz. Şimdi den kolay gelsin.

Yeni bir örgü anlatımında görüşmek dileğiyle hoşça kalın. Lütfen konuya yorum yazmayı unutmayın. sizin görüşleriniz bizim için oldukça önemli. Bizi takip etmeyi unutmayın 🙂

Source for photos:https://haakmaarraak.nl/free-crochet-pattern-catherine-wristies-en/

Facebook Yorum
3
4

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

العربية简体中文NederlandsEnglishFrançaisDeutschΕλληνικάItalianoPortuguêsРусскийEspañolTürkçe